Cumartesi - Vorteks­čîÇ Etkisinde Yar─▒m Metreye Kadar Kar

Meteorolojik Model G├╝ncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS ├ľ─člen)
18:30-20:15 (GFS Ak┼čam)
21:00-22:00 (ECMWF Ak┼čam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dostlar biraz daha duruma dikkat ├žekmek i├žin b├Âyle bir ba┼čl─▒k att─▒m. Ancak ─░stanbul'u 24 Ocaktan sonra tekrar vorteksin vurmas─▒ ve bu sefer ─░stanbulda her 2 yakada da ┼čiddetli olmas─▒ bekleniyor. Vorteksin ya─č─▒┼č─▒n─▒n ikiye ayr─▒lmas─▒ ile Bursa ve Yalova'da ┼čiddetli ┼čekilde etkilenecek.

├ľncelikle senaryonun ┼ču ┼čekilde geli┼čmesini bekliyorum. Karadeniz ├╝zerinde bu gece saatlerinde 500 mb'da -40 derecelik yukar─▒ seviye al├ža─č─▒nda mezosiklon(sevdi─činiz tabirle vorteks) olu┼čumu ba┼člayacak. Vorteks, ULL'nin alt─▒nda hareket edece─či i├žin tamamen ona ba─č─▒ml─▒ bir rota izleyecek. Bu y├╝zden ULL'nin konumu asl─▒nda Vorteksinde tahmini anlam─▒na geliyor.

EpiZaY.gif

Ard─▒ndan sabah saatlerinde h─▒zla g├╝neye inmeye ba┼člayacak. ├ľnden deniz etkisi kar ya─č─▒┼člar─▒n─▒ ─░stanbul'a g├ÂnderecekÔŁä´ŞĆÔŁä´ŞĆÔŁä´ŞĆ

├ľ─čle saatlerinde Vorteks daha da g├╝neye inecek. Benim burada tahminim ICON(┼×ile a├ž─▒klar─▒)-GFS(Sar─▒yer a├ž─▒klar─▒) aras─▒. Yani Bo─čaz ile ┼×ile aras─▒nda bir konumdan giri┼č yapmas─▒n─▒ bekliyorum.

ICON:

EpjAbI.jpg

GFS:

kpg7kda.jpg

Mezosiklonun ├Â─čleden sonra-ak┼čama do─čru Bo─čaz-┼×ile aras─▒na demir atmas─▒yla ilk etapta Anadolu Yakas─▒'n─▒n ├žok ┼čiddetli etkilenmesini bekliyorum. Sar─▒yer, Beykoz ve y├╝kseklik avantaj─▒yla ├ťmraniye sistemin y─▒ld─▒z─▒ olacak. Beykoz 50 cm'e kadar kar g├Ârebilir. Ancak Avrupa Yakas─▒'n─▒n kuzeyide h─▒z─▒ saatte 60 km'yi ge├žen r├╝zgar hamleleri g├Ârecek.

Vorteksin hemen g├╝neybat─▒s─▒ndaki il├želerde yine tipiden g├Âz g├Âz├╝ g├Ârmeyecek.

24 Ocak'ta Anadolu Yakas─▒n─▒n─▒n yedi─či lodosu bu sefer Kocaeli ve Sakarya yiyecek!!!

MGM WRF'nin saat 15:00'e kadar olan etapta Anadolu Yakas─▒n─▒n bat─▒s─▒na 30-75 cm kar verdi─čini ve bunun ├žo─čunun Vorteksten oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝rsek durumun ne kadar ciddi oldu─čunu g├Ârebiliriz.

Vorteksteki d├╝┼čey ak─▒m ve karars─▒zl─▒k nedeniyle Anadolu Yakas─▒n─▒n do─čusu-Bo─čaz-Avrupa Yakas─▒nda g├Âkg├╝r├╝lt├╝leride bolca g├Âr├╝lecekÔÜíÔÜíÔÜí

EpXWRS.png

EpcPm6.png

EpgiKo.jpg

Vorteksin giri┼čindeki ilk a┼čamada s─▒n─▒r─▒n B├╝y├╝k├žekmece-├çatalca hatt─▒n─▒n olmas─▒n─▒ bekliyorum. Silivri taraflar─▒ da etkilenir mi evet ama ├žok ufak ge├ži┼člerle....

Ak┼čam saatlerinde Vorteks g├╝neybat─▒ya do─čru kay─▒p Bo─čaz ├ževresine yerle┼čecek. Vorteksin ya─č─▒┼č─▒n─▒n kuvvetli k─▒sm─▒ 2 par├žaya ayr─▒lacak:

1)Avrupa Yakas─▒-Bo─čaz hatt─▒ ve

2) Yalova-Bursa taraf─▒.

Bursa'n─▒n bat─▒s─▒ ve Yalova merkezde saatte 6-8 cm kar b─▒rakan ├žok a─č─▒r kar sa─čana─č─▒ g├Ârece─čiz.

Geceye do─čru Vorteks­čîÇ da─č─▒lmaya ba┼člay─▒p cepheye d├Ân├╝┼čecek. Cepheye d├Ând├╝kten sonra ┼čiddetli kar ya─č─▒┼č─▒ tekrar Avrupa Yakas─▒ndan zay─▒flayarak do─čuya do─čru kayacak, Anadolu Yakas─▒ ve Kocaeli'ye kar yapacak ve sonra sistemin sonuna gelece─čiz.

Cumartesi 24 saatlik Kar ├ľrt├╝s├╝ Tahmini:

Vorteksin en ┼čiddetli vuraca─č─▒ il├že Beykoz: 50 cm civar─▒

Sar─▒yer, ├ťmraniye: 35-50 cm

├çekmek├Ây-Sultanbeyli-Sancaktepe: 30-40 cm civar─▒(Vorteksin Bo─čaza yerle┼čmesiyle d├╝┼čebilir)

├ťsk├╝dar-Avrupa Yakas─▒n─▒n do─čusu(┼×i┼čli-Ka─č─▒thane-Be┼čikta┼č-Beyo─člu-Fatih vs.): 20-40 cm

Arnavutk├Ây-Sultangazi-Ba┼čak┼čehir hatt─▒: 25-30 cm civar─▒

Bah├želievler-Ba─čc─▒lar-K├╝├ž├╝k├žekmece-Bak─▒rk├Ây-G├╝ng├Âren: 20-30 cm(Bak─▒rk├Ây├╝n g├╝neyinde daha az olabilir.)

Avc─▒lar-Esenyurt-Beylikd├╝z├╝: 10-20 cm

B├╝y├╝k├žekmece-├çatalca-Tuzla: 5-15 cm civar─▒

Kad─▒k├Ây-Maltepe: 15-20 cm

Kartal-Pendik-┼×ile(┼×ile, g├Âz├╝n hemen do─ču dibinde olursa­čśĽ): 10-20 cm

Yalova Merkez: 30-35 cm civar─▒

Bursa Merkez: 20 cm civar─▒

Kazas─▒z belas─▒z atlat─▒lmas─▒ dile─čiyle...

• ├çok te┼čekk├╝rler hocam bu arada Fatih fena olacak gibi duruyor :gun_bandana: :gun_bandana: :gun_bandana: :gun_bandana:

Sistem ku┼ča d├Ând├╝ u├žuyor ­čŽť

• emeg─▒n─▒ze sagl─▒k,eller─▒n─▒z dert gormes─▒n hocam.konumum ad─▒na muth─▒s b─▒r tahm─▒n.ben 35 cm b─▒r kenara,15 cm e b─▒le 15 g├Âbek atacag─▒m..tesekkurler

• ├çok a├ž─▒klay─▒c─▒ olmu┼č te┼čekk├╝rler

• konumuz hay─▒rl─▒ olsun. Hocam Levent ka├ž cm al─▒r ? Rak─▒m 125 ka─č─▒thane be┼čikta┼č aras─▒nda ama y├╝ksekte o y├╝zden soruyorum.

• B├Âlgemiz i├žin hay─▒rl─▒s─▒ olsun. Ba┼čl─▒k i├žin tebrikler.

Ben de m├╝sadenizle bunu payla┼čmak iisterim, olas─▒ hareketin muhtemel sim├╝lasyonu, dogu-bati kaymalar─▒ olabilir tabi ki, umar─▒m faydas─▒ olur.

Vortex sim├╝lasyonu

Belal on Twitter
    ÔÇťhavaya u├žtumÔÇŁ
    twitter.com

• Elbette, te┼čekk├╝rler ├žal─▒┼čman─▒z i├žin.

• Hocam Kocaeli Derincede vortex ├žarpma ihtimali varm─▒ cumartesi sorun yapar m─▒ kocaelide

• Ayr─▒nt─▒l─▒ tahmininiz i├žin te┼čekk├╝rler hocam. Ancak Anadolu yakas─▒n─▒n do─čusu 20-40 demi┼čsiniz. Ancak Pendik tuzlaya 10-20 vermi┼čsiniz. Pendik Anadolu do─čusu de─čil mi ­čśů

• Ayr─▒nt─▒l─▒ tahmininiz i├žin te┼čekk├╝rler hocam. Ancak Anadolu yakas─▒n─▒n do─čusu 20-40 demi┼čsiniz. Ancak Pendik tuzlaya 10-20 vermi┼čsiniz. Pendik Anadolu do─čusu de─čil mi ­čśů

Avrupa Yakas─▒n─▒n do─čusu olacakt─▒ o pardon.

• Avrupa Yakas─▒n─▒n do─čusu olacakt─▒ o pardon.

Hocam 10-20 cm kar─▒ biz bu sabah ald─▒k normal dekten ­čśů. Worteks daha Do─čulu geldi bat─▒l─▒ geldi─či halden daha az al─▒yoruz tahmininize g├Âre. Ayr─▒ca Yalova bizim iki kat─▒m─▒z ya─č─▒┼č─▒ nas─▒l al─▒yor worteks bizi te─čet mi ge├žiyor. Anlayamad─▒─č─▒m i├žin soruyorum.