İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yok Yiğit kardeşime yüklenmiyorum ya o bizim kıymetlimiz :D Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demişler yani bunlar basit şeyler öğrensin kendi baksın. Biz urla'ya şu olur bu olur diyerek balık veriyoruz ama onun balık tutmayı öğrenmesi lazım ^^

bu arada Narlıdere tarafları güzel kütleler yakaladıı gerçekten kıskandım. bugünki yağış her noktaya düşmese de il genelinde beklenenin bi tık üstünde oldu gibi gözüküyor. Ve sanırım son saatler artık bundan sonra en az 1 hafta sürecek kuraklık başlıyor ki bunun ilk 4-5 günü zemheri kuru soğuk malesef

• Sanırım bir sistemi daha noktaladık bölgemiz adına. Bundan sonrası kuru soğuk şu an Bornova 1,5 derece gece bayağı düşer. Bence bu sistem yarımada açısından çok iyi bir sistemdi. Merkez ilçelere de teselli oldu sadece. Hiç göremeyen yerler bile oldu. Yine de sistemin başından beri az buçuk beklediğini gibi ilerledi ve herhangi bir hüsran ya da sürpriz yaşamadık. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu konunun ilerleyen sayfalarında efsaneyi beraber yaşarız.

• Sanırım bir sistemi daha noktaladık bölgemiz adına. Bundan sonrası kuru soğuk şu an Bornova 1,5 derece gece bayağı düşer. Bence bu sistem yarımada açısından çok iyi bir sistemdi. Merkez ilçelere de teselli oldu sadece. Hiç göremeyen yerler bile oldu. Yine de sistemin başından beri az buçuk beklediğini gibi ilerledi ve herhangi bir hüsran ya da sürpriz yaşamadık. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu konunun ilerleyen sayfalarında efsaneyi beraber yaşarız.

Katılıyorum beklentiyi modellerde yüksek tutmadı aynı şekilde bizde o yüzden hüsrana uğradığımız söylenemez.Gönül isterdi ki büyük bir kütle gelsin yavaş yavaş beyazlatıp gitsin ama parça parça kuzeyden gelen kütlelerle almaya çalıştık.Mart bitmeden tekrar bir ihtimal olur mu bölgemize bilinmez ama seneye kar yağışına doyduğumuz bir yıl olur inşallah.

• Koca Kış mevsiminde, toplasan gün bakımından 5-6 kere derli toplu güzel bir yağış Aldık. Onun haricinde tatmin edici bir yağış göremedim. Ki O yağışları yakalamasaydık, muhtemelen kuraklık sıkıntısı ile karşı karşıya kalacaktık. Bu kışı da kuru soğuk ile kapattık. İnşallah oraj mevsimini bol ve bereketli geçiririz.

• Yalnız gem modelinin sunduğu çıktı olağanustu bir olay sistem Kafkaslar üzerinden guneybatili hareket ediyor ve Marmara ve Ege denizinde kendini kitliyor o sinoptikte İzmir efsanesi yatıyor olabilir ege denizi ab patlatır o durumda %99 hatta değer veriyorum dediğim gibi sıradışı bir sistem bu 8| :huh:

• Yalnız gem modelinin sunduğu çıktı olağanustu bir olay sistem Kafkaslar üzerinden guneybatili hareket ediyor ve Marmara ve Ege denizinde kendini kitliyor o sinoptikte İzmir efsanesi yatıyor olabilir ege denizi ab patlatır o durumda %99 hatta değer veriyorum dediğim gibi sıradışı bir sistem bu 8| :huh:

çeşmede kar başladı yeniden :)

Tam olarak anlayamadım yani ne zaman için böyle bir ihtimal söz konusu açıklayabilir misiniz ?

• arkadaşlar bence bu sistem daha bitmemiş gibi yani modeller çok değişebilir sürprizlerle dolu bir sistem çeşmede hava full açıkken birden bire kapadı ve yine kar başladı o yüzden bence bu sistem sürprizlere gebe her an hersey olabilir izmir için de belki bir sürpriz olur kimbilir <3

• 18-19 Mart civarı bir hafta sonrasi için bu ihtimal şöyle daha sade bir şekilde açıklamak gerekirse normalde bize sistem nasıl iner Balkanlar veya tam kuzeyden Kırım üzerinden iner ve batıdan doğuya hareket eder soğuk ama bu sefer durum çok farklı gözüküyor sistem en doğudan Gurcistan- Orta Karadeniz üzerinden iniyor ve doğudan batıya hareket ediyor gem modelinde Trakya ve Ege Denizinde duvara toslar gibi duruyor ve blokaja gidiyor bunlar çok sıra dışı ben kendim ilk kez böyle bir sinoptik görüyorum ve inanın şu an içinde olduğumuz Aybar sistemini bir anda unutturur o kadar büyük etki yapar..

• 18-19 Mart civarı bir hafta sonrasi için bu ihtimal şöyle daha sade bir şekilde açıklamak gerekirse normalde bize sistem nasıl iner Balkanlar veya tam kuzeyden Kırım üzerinden iner ve batıdan doğuya hareket eder soğuk ama bu sefer durum çok farklı gözüküyor sistem en doğudan Gurcistan- Orta Karadeniz üzerinden iniyor ve doğudan batıya hareket ediyor gem modelinde Trakya ve Ege Denizinde duvara toslar gibi duruyor ve blokaja gidiyor bunlar çok sıra dışı ben kendim ilk kez böyle bir sinoptik görüyorum ve inanın şu an içinde olduğumuz Aybar sistemini bir anda unutturur o kadar büyük etki yapar..

yani gelecek sistemin izmiri etkileme olasılığı var mı demek istiyorsunuz hocam ?

• Yalnız 20'sinde gözüken de nedir arkadaş Ocak-Şubat'ta bile böylesi zor görülüyor tüm modeller -18'lik çekirdekte mutabık. 5 senedir Ocak-Şubat'ta alamadığımız karı bu sefer yakalayıp Mart sonunda alsak destansı bir an olur herhalde.

Ben hala üstümüzdeki gudubetin kırıldığını düşünmüyorum üstelik Kafkas kökenli olduğu için Karadeniz'i etkilemesi daha olası, bizlik sistem değil ama basınç dizilimleri bu sefer lehimize olursa bu taraflara süpürebilir belki sakince takip edelim modelleri.

3 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• O kütle merkeze gelmez ancak Karaburun civarına yağış bırakabilir.Manisa üzerindeki zayıf kütleler gelişirse merkeze dünkü gibi havada 10-15 dk yağış bırakabilir..