İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 18 Eylül 2021

O Gün beşiktaş antalyaspor maçı vardı ve dışardaydım maça yetişmek için eve gidiyorduk ve bulutlar harikaydı ilerde efsane şimşek aktivitesi vardı fakat konumumda etkili olmadı

• Bu hafta barajlarımız çok şükür yüzde 90 seviyesini geçer kar erimesi ile. Hatta %100 bile olabilir ilkbahar ile birlikte. Uzun yıllar sonra gerçekten çok iyi bir yağış aldık bu kış. Umarım darısı seneye de böyle olur.

Yaz ayı dolu ihtimal de, ben geçen sormuştum hocam cevap gelmedi. Bu amerikadaki olayın aynısının bizde de olma ihtimali olur mu mesela? Bir önceki gün güneşleniyoruz, hooop tepemize oturmuş bi -55 her yer saf kar? Ona göre dua edeyim yani :D

• Yaz ayı dolu ihtimal de, ben geçen sormuştum hocam cevap gelmedi. Bu amerikadaki olayın aynısının bizde de olma ihtimali olur mu mesela? Bir önceki gün güneşleniyoruz, hooop tepemize oturmuş bi -55 her yer saf kar? Ona göre dua edeyim yani :D

Yok olmaz diyeceğim de :D Atmosfer kaotiktir diyorum yine her zamanki gibi :hfyeni (18):

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Şunu da söyleyeyim, bana her kütleyi çektin aldın hala nankörlük yapıyorsun diyenler var hala. Adam dışarıdaki tipiye tatmin olmadım diyor kimse bir şey demiyor, ben 24 Ocak Vortexini 20 kilometreyle kaçırdım, 15 cm kar aldım sadece orada. Ümraniye Üsküdar bile geçiyordu burayı neredeyse. 1 Metre karı 15 20 kilometre karla kaçırdığınızı düşünün. 2022 Böyle de bir hüsrana neden oldu benim için. Ben hiç günlerce yazdım mı bunu? DEK alamamak mı Vortexi 15 kilometreyle kaçırmak mı siz seçin.

• Şunu da söyleyeyim, bana her kütleyi çektin aldın hala nankörlük yapıyorsun diyenler var hala. Adam dışarıdaki tipiye tatmin olmadım diyor kimse bir şey demiyor, ben 24 Ocak Vortexini 20 kilometreyle kaçırdım, 15 cm kar aldım sadece orada. Ümraniye Üsküdar bile geçiyordu burayı neredeyse. 1 Metre karı 15 20 kilometre karla kaçırdığınızı düşünün. 2022 Böyle de bir hüsrana neden oldu benim için. Ben hiç günlerce yazdım mı bunu? DEK alamamak mı Vortexi 15 kilometreyle kaçırmak mı siz seçin.

Kimse kimseye yazmasın böyle şeyler olsun bitsin.Herkes memnun olacak diye bir sey şey yok.Herkesin tatmin olma eşiği aynı değil.Zaten hocalarımız sistemin bırakacağı karı modellere dayandırarak az buçuk açıklıyor.Ama çoğu kişi duygusal davranıyor.20 cm lik sistemden 1 metre kar bekliyor 20 cm yağınca üzülüp üzüntüsünü buraya taşıyor.Sonra herkes cevap yazıp olayı geriyor.Sonra mod gelip mesajları siliyor.Hem modlar boş yere yoruluyor hem biz ağız tadıyla sistem hakkında yorum okuyamıyoruz.Zaten modlar kural dışı yorumları siliyordur.Modların uyarı yazısı dışında kimse yok gözün doysun,yetmedi mi gibi tartışma yaratacak şeyler yazmazsa olay olmaz(bugün öğrendim sırf bu yüzden beğenmeme emojisini kaldırmışlar).Mesela Ocak'taki vortexte bermuda böyle saplar şöyle keser gibi şeyler yazılmıştı.Modlar gerekeni yapmıştı olay büyümeden.Çünkü yazısı kural dışıydı.Kısaca eleştiriye açık olalım.Herkesin tatmin olması zaten çok zor.Tatmin olmayan birinin üstüne gidip üzüp olayı uzatmanin anlamı yok.Modlar bir şey yapılması gerekiyorsa yapar zaten.

• Gfs sanki mart sonu Avrupa'ya oynuyor gibi

Bu kadar sistemin üstüne takip etmeme kararı aldım.Gelirse süpriz olur gelmezse zaten kış bitti.(Kendim bile inanmadım yazdığıma.En ufak sistem ihtimalinde model başlıklarını yukarı taşıyacağız. :D2Nöbetler tutacağız. ^^ )

• İnşallah daha soğuk dalga gelmez ılık ve yağışlı hava tercihimdir.

Maalesef ay sonu 850 hpa da - 2 - 4 civarı soğuk giriş yapabilir. Tam afrika atağı Türkiyeyi etkilemek üzereyken kuzeyden yeni bir soğuk hava dalgası giriş yapıyor