İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Üsküdar olarak öyle yada böyle biraz kar alabildik yine çok şükür. Akşam üstü bir ara baya iyi yağdı ve yolla tuttu. Tabiki hemen fırlayıp son kez kar yürüyüşü yaptık :)

Maşallah bu sezon için, inşallah 2022 kapanışında daha iyi sistemler yakalarız :thumbup: :hfyeni (25):

• Aksine çoğu kişiyi tatmin eden bir sistem. 19 Mart eksili derecelerde sürekli deniz etkili kar yağışı alıyoruz. Takmışsınız santime olay anını yaşamak gibi bir gayeniz yok. 3 saatte 30 cm kar yağsın gerisi boş geçsin deseler okeysiniz ama gerçek mevzu bu değil..

• Tuzla sahil sıcaklık -1 derece,çok şükür şu yağan kar saatlerdir hiç erimeden duruyor.Soğuk sistem kendini belli ediyor geçen sistem sıcaklık sorun olmuştu bunda yağış onun kadar yok fakat saatlerdir erime de yok,her yer buz kesmiş durumda.

• Sancaktepelee Sevindim hocam sizin adınıza benimde aklımda kalacak bu kış yine biraz Aydın'ın iç kesiminde oturduğum için örtülük kar görebildim ama Kıyı Ege geneli olarak bu 2022 kış sezonunu kuru soğuk, bol bol ayaz yediğimiz yağış açısından kötü bir kış olarak aklımızda kalacak eğer önümüzdeki günlerde bir sürpriz olmaz ise.Ülkemizin konumunu seviyorum Norveç gibi İskandinav ülkelerinde veya kar yağışının hiç görülmediği ekvatora yakın bir ülkede yaşamak istemezdim. Ülkemiz 4 mevsimin hakkını veriyor az veya çok yıllara göre değişkenlik gösterebiliyor.Her ne kadar barajlarımız dolmuş olsa da suyu idareli kullanmakta fayda görüyorum seneye Batı Avrupa gibi bir kış geçirirsek kurak bir yıl geçirebiliriz değerini bilerek her zaman tedbirli olmalıyız diye düşünüyorum.

• Sancaktepelee Sevindim hocam sizin adınıza benimde aklımda kalacak bu kış yine biraz Aydın'ın iç kesiminde oturduğum için örtülük kar görebildim ama Kıyı Ege geneli olarak bu 2022 kış sezonunu kuru soğuk, bol bol ayaz yediğimiz yağış açısından kötü bir kış olarak aklımızda kalacak eğer önümüzdeki günlerde bir sürpriz olmaz ise.Ülkemizin konumunu seviyorum Norveç gibi İskandinav ülkelerinde veya kar yağışının hiç görülmediği ekvatora yakın bir ülkede yaşamak istemezdim. Ülkemiz 4 mevsimin hakkını veriyor az veya çok yıllara göre değişkenlik gösterebiliyor.Her ne kadar barajlarımız dolmuş olsa da suyu idareli kullanmakta fayda görüyorum seneye Batı Avrupa gibi bir kış geçirirsek kurak bir yıl geçirebiliriz değerini bilerek her zaman tedbirli olmalıyız diye düşünüyorum.

Hocam oraları çok bilmiyorum ama gerek haberlerden gördüğüm gerekse siteye atılan haritalarda yağış olarak kötü diye hatırlıyorum.İnşallah yaza kadar bol yağışlı gidersiniz.Ben daha çok soğuk havayı seviyorum.Deseler yıl içinde en yüksek 5 dereceyi göreceksin kabul ederim.Ülkemizin konumu gerçekten çok güzel.Neredeyse kar almayan ilimiz yok.Denizler desen sıcak soğuk ne ararsan var.Ama ben biraz fazla soğuk hava seviyorum sanki.Ve malesef küresel ısınma sebebiyle düzensiz mevsimleri daha çok yaşamaya başlıyacağız gibi duruyor.Belki bir sene aşırı yağış alacağız barajlar taşacak,sonraki 5 yıl o barajlardaki suyla yetinmek zorunda kalıp barajdan taşan sulara daha çok üzüleceğiz.İnşallah böyle durumlar yaşamayız ama görüen köy kılavuz istemiyor.Hem biz bireysel önlemler almalıyız,hemde devletler.Maalesef ki bu sorunları unutup arka plana attıkça daha da güçlenerek ortaya çıkıyor.Öngörümüzün yeterli olduğu şu günlerde sorunlarla yüzleşmek dileğiyle.