İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aybar sistemi çok enteresandi aslında yağış anında -3 derece iken Ümraniye gibi yerde erime vardı yağan kar az bişey kesse asvaltlar açıldı hemen hatta birkaç kişi böyle bisrseyler yazdı hatırlıyorum

İster cemre deyin ister başka bişey ocakta yağar gibi olmuyor ama yükseklerde yağış anında kaliteli bir örtü olur bence

Ondan sonrada hava ısınır ins güzel havayı özledim ben

• Aybar sistemi çok enteresandi aslında yağış anında -3 derece iken Ümraniye gibi yerde erime vardı yağan kar az bişey kesse asvaltlar açıldı hemen hatta birkaç kişi böyle bisrseyler yazdı hatırlıyorum

İster cemre deyin ister başka bişey ocakta yağar gibi olmuyor ama yükseklerde yağış anında kaliteli bir örtü olur bence

Ondan sonrada hava ısınır ins güzel havayı özledim ben

Dün sabah güneş hemem ufkun üstündeyken -5 dereceden itibaren yollardaki buzlar erimeye başlamıştı.-3 den itibaren çatılardan su akıyordu.Güneş olduğu zaman sıcaklık kaç olursa olsun erime oluyor.Hele mart ayında Güneş görünmese bile gündüz vakti dek bulutları inceldiğinde yollar hemen açıldı.Geri tutması zor oldu.Ocak ayında Güneş varken ki erime=martta yağış olmadığinda bulutlu havada erime(sicaklık aynı olsa bile).Benim gözlemim bu şekilde

• Birkaç belgeselde görmüştüm.Sanırım Türkçesi güneş fırtınasıydı.Dünya'nın manyetik alanına çarpıyordu yanlış hatırlamıyorsam.Eski tarihlerde telgrafları etkilemişti.Günümüzde güçlü bir fırtınada elektriğin geçici bir süre olmayacağını ve birçok aletin yanacağını anlatıyordu.Hava sıcaklığına etkisi mi varmış?Bilmiyordum.

Bu konuda çokça çalışma yapanlar oldu. Ama kaçırmadıysam henüz makale aşamasına gelmedi...Bilgilendirmek açısından.

Kısa ömürlü güneş patlamaları, Mart 2012'deki sıcak hava dalgası gibi hava olaylarını etkilemez, ancak güneş enerjisi üretimindeki daha uzun vadeli değişimler Dünya'nın iklimini etkileyebilir. On yedinci yüzyılın ikinci yarısında, birçok bilim adamının Küçük Buz Çağı'nı tetiklemiş olabileceğinden şüphelenilen ve Kuzey Yarımküre'yi yaklaşık 1650'den 1850'ye kadar soğutan soğuk bir büyü olan Maunder Minimum olarak bilinen, onlarca yıllık bir minimum güneş aktivitesi yaşandı.

Bununla birlikte, uzun vadede, birden fazla kayıt, Dünya'nın Güneş'ten aldığı enerji miktarının oldukça kararlı olduğunu göstermektedir. Gökbilimciler, Bilimsel Devrim'den bu yana teleskopları Güneş'e yönelttiler ve son çalışmalar, son üç yüzyıldaki güneş aktivitesini yeniden yapılandırdı. Uydular 1978'den beri Güneş'i gözlemlediler ve güneş aktivitesinin kabaca 11 yıllık bir döngüde yüzde birin yaklaşık onda biri kadar değiştiğini buldular.

Mart 2012'nin başlarındaki güneş fırtınasına gelince, önemli miktarda enerji açığa çıkardı, ancak neredeyse tamamı tekrar uzaya yayıldı ve alt atmosfere çok az nüfuz etti. NASA'nın Geniş Bant Emisyon Radyometrisi (SABER) aracını kullanarak Atmosferin Sondajı için baş araştırmacı yardımcısı Martin Mlynczak, “Bu fırtınadan gelen ekstra enerji, normalde Dünya yüzeyinde aldığımız enerjiden 100.000 kat daha azdır. O kadar küçük ki farkına bile varmazsınız.”

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Bu konuda çokça çalışma yapanlar oldu. Ama kaçırmadıysam henüz makale aşamasına gelmedi...Bilgilendirmek açısından.

Kısa ömürlü güneş patlamaları, Mart 2012'deki sıcak hava dalgası gibi hava olaylarını etkilemez, ancak güneş enerjisi üretimindeki daha uzun vadeli değişimler Dünya'nın iklimini etkileyebilir. On yedinci yüzyılın ikinci yarısında, birçok bilim adamının Küçük Buz Çağı'nı tetiklemiş olabileceğinden şüphelenilen ve Kuzey Yarımküre'yi yaklaşık 1650'den 1850'ye kadar soğutan soğuk bir büyü olan Maunder Minimum olarak bilinen, onlarca yıllık bir minimum güneş aktivitesi yaşandı.

Bununla birlikte, uzun vadede, birden fazla kayıt, Dünya'nın Güneş'ten aldığı enerji miktarının oldukça kararlı olduğunu göstermektedir. Gökbilimciler, Bilimsel Devrim'den bu yana teleskopları Güneş'e yönelttiler ve son çalışmalar, son üç yüzyıldaki güneş aktivitesini yeniden yapılandırdı. Uydular 1978'den beri Güneş'i gözlemlediler ve güneş aktivitesinin kabaca 11 yıllık bir döngüde yüzde birin yaklaşık onda biri kadar değiştiğini buldular.

Mart 2012'nin başlarındaki güneş fırtınasına gelince, önemli miktarda enerji açığa çıkardı, ancak neredeyse tamamı tekrar uzaya yayıldı ve alt atmosfere çok az nüfuz etti. NASA'nın Geniş Bant Emisyon Radyometrisi (SABER) aracını kullanarak Atmosferin Sondajı için baş araştırmacı yardımcısı Martin Mlynczak, “Bu fırtınadan gelen ekstra enerji, normalde Dünya yüzeyinde aldığımız enerjiden 100.000 kat daha azdır. O kadar küçük ki farkına bile varmazsınız.”

Elinize sağlık.Bu konuyu daha fazla araştıracağım.

• Dün sabah güneş hemem ufkun üstündeyken -5 dereceden itibaren yollardaki buzlar erimeye başlamıştı.-3 den itibaren çatılardan su akıyordu.Güneş olduğu zaman sıcaklık kaç olursa olsun erime oluyor.Hele mart ayında Güneş görünmese bile gündüz vakti dek bulutları inceldiğinde yollar hemen açıldı.Geri tutması zor oldu.Ocak ayında Güneş varken ki erime=martta yağış olmadığinda bulutlu havada erime(sicaklık aynı olsa bile).Benim gözlemim bu şekilde

Şimdi fark ettim yazım hiçbir sonuca varmıyor.Bence bu durumun sebebi gündüz süresinin uzaması.Geceler kisaldığı için zemin Ocak ayi kadar soğuyamiyor.Yani 850hpa aynı olsa bile zemine etkisi aynı olmuyor.Benim tahminim böyle hocalarımız daha iyi bilir tabi