İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 12 Mart Aybar Kar Fırtınası Mezeosiklon (Vortex) Skew-T Analiz Değerlendirme!

forum.havaforum.com/attachment/151682/

Forumda Yazar/Tahminci arkadaşlar kendi açtığı konularından saat saat Vortex hareketini ve verilerinden bahsetmiş ben de tekrardan aynı şeyleri yazmayayım. Forumda Açılan Vortex konusundan bakabilirsiniz. Onun yerine sizlere Skew-T den bahsedeceğim bu analizde. Üstünde çizimde yaptım daha iyi anlamanız adına.

Skew-T'ye baktığımız zaman özellikle Nemlilik değeri dikkat çekiyor. :hfyeni (29): 

Atmosfer'de bulut tepe yüksekliği tam tamına 6km yi aşacak! Bu durum bize gerçekten etkin yağış bırakacak bulutların olacağının habercisidir. Ki zaten mezeosiklon Vortex olduğunda dolayı bu gayet doğal durumdur.

Geçen Vortex'te yaşadığımız gibi etkilenen yerlerde görüş mesafesi oldukça düşecektir. Tipi şeklinde yağış oluşacaktır. Ve oldukça kuvvetli gözükmektedir. hava-kars323 :gun_bandana: 

Rüzgâr şiiri vortex (mezeosiklon) sürekli hareket anında olacağı için her daim değişecektir. Bu yüzden fazla dikkate almaya gerek yok ama atmosferin neredeyse 450hPa 6km üstüne kadar etkin ve kuvvetli gözükmektedir.

Yine bu sistemde bol bol şimşek ve yıldırım hadisesi duyacağız.. hava-simsek3232 hava-kars323 uzays3271653126 K değeri 15 TT değeri 56'ya kadar çıkmış bulunmaktadır. Konvektif hareket çok güzel.

forum.havaforum.com/attachment/151681/

Ben bu sitemde özelikle boğaz hattının şanslı olacağını tahmin ediyorum. Bir çok model bize Vorex in boğaz hattından yarın 1-2 sıralarında giriş yapacağını gösteriyor. Bu sayede Avrupa ve Anadolu yakası da istediği kar yağışlarına kavuşması yüksek ihtimal.

Anadolu yakası ve Boğaz hattı bu sistemde en şanslı bölge!

Boğaz hattın da yer yer 25-35cm

Anadolu yakasında 20-35cm

Avrupa yakasında 15-20cm

Halihazırda olan örtüye ekleme yapacağını düşünüyorum.

Bu sayede şehir genelinde 20-25cm örtü göreceğiz.

Ama şunu da belirtmek gerekir! Vortex çok oynak bir yapıya sahip olduğu için cm tahminleri değişme açıktır. Anı yaşayalım.

Yarın öğlenden sonra Uçak seferlerinde ve şehir hatalarında aksamalar olması yüksek ihtimaldir.

Gerekmedikçe arabayla dışarı çıkmamanızı öneririm.

İşlerinizi öğlen vaktine kadar halletmeye çalışın.

Gecenin ilerleyen saatlerinde etkisini kaybederek Vorex bize veda edecek.

Güzel bir sistem olması dileği ile, iyi akşamlar. Sağlıcakla herkese :) rk223_kgigf-12351 

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Seni yerim :* :* :* :* :hfyeni (29): :hfyeni (29): :hfyeni (29): :hfyeni (29): :gun_bandana: :gun_bandana: :gun_bandana: :gun_bandana: rk223_kgigf-12351 rk223_kgigf-12351 rk223_kgigf-12351 rk223_kgigf-12351ELİNE SAĞLIK.

• MGM Radara göre açık mavi kütle var üstümde ama kuvvetli tipiyle 1 dakikadan az sürede yol bembeyaz oldu komple ve halen devam ediyor 8)