İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (Avar)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Adamdaki lükse bak,

Camdan kar taneleri sayıp, radarda kütle kovalayan adamlar şu haritayı beğenmiyor.

Bazen diyorum ki bu şehire kar çok fazla...

132764-24989683950cc09a49d8b989-png

Beğenmeyenlerin ağzına okkalı bir zumzuk çakasaksın bak nasıl da beğeniyorlar nankörlük yapmaya gerek yok daha düne kadar bu da yoktu buna da şükür Allahım🙏🏼

• Görmeyip okumak isteyen arkadaşlar için tekrardan alıntıladım.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• 7cb5kre.jpg

İstanbulda -43 var. Poyrazla birlikte hemde. 17 Şubat 2015 i bile geride bırakıcak DEK potansiyeli taşıyor çıktı.. (25 ocak)

Snow Depht / Beylidüzü

Kara Aşık Olmak Delilik Değil bir Sevdadır...

hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333

• Ecmwf nin verdiği sinoptigi beğenmeyenler ya ilikcidir ya bazı problemleri vardır. Gfs nin verdiği çıktıya böyle gelsin diyenler, o sinoptikte Çanakkale, Edirne gibi yerler 40 50cm kar alırken sen İstanbulun en yükseğinde dahi saf oğlu saf yağmur alacaksın. Haritaya yansımış kky yağışlarıni kar birikimi olarak görenler büyük yanılgıya düşüyor. İnşallah ecmwf nin gösterdiği gibi gelir de IKI YAKA adam akıllı kar ve birikim görür.

• Bence hala temkinli olmakda fayda var. Daha cok güncellemeler var ilimiz adına .İyi ya da kötü anlamda gelismeler olabilir

Bende çok temkinli düşünüyorum sonra büyük hayal kırıklığı oluyor bizim için inşallah Allahın izniyle bu sefer olucak perşembe akşamı isim bile buluruz yeterki

• 7cb5kre.jpg

İstanbulda -43 var. Poyrazla birlikte hemde. 17 Şubat 2015 i bile geride bırakıcak DEK potansiyeli taşıyor çıktı.. (25 ocak)

17 Subat -38 ile gelmisti yanlis hatirlamiyorsam ama tum parametreler kusursuza yakindi. Araliksiz 40 saat kar aldi Avcilar-Beylikduzu hatti. Yani onun gibi dekli sistem goremedik bir daha. Cok guzel olur oyle bir sey yasasak tekrardan.

• Kutup ayılarının gücü adına,

İstanbul winter is coming...

🌨️🌨️🌨️🌨️🌨️🌨️🌨️🌨️🌨️🌨️

oBDPF0.jpg

Snow Depht / Beylidüzü

Kara Aşık Olmak Delilik Değil bir Sevdadır...

hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333

• İstanbul için muazzam şeyler oluyor Berkay34 hocam😎

Ya tarih yazacağız, ya tarih olacağız.. :hfyeni (29):

Herşey siklonun en ufak hareketine bağlı. 2017'de nasıl tarih yazdıysak yine yazabiliriz! İmkansız diye birşey yok. Heyecanlı bir süreç olacak bizim için hocam.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Değerli arkadaşlar modeller İstanbul’u normalde tek sistemde bile çözmekte zorlanıyor

Şimdi üst üste bindirmeli sistemler ve karmaşık bir ortamda yer seviyesinin en kritik veri olduğu bir ortamda çözmeleri çok çok daha zor olacaktır.

Daha iki gün önce Avrupa yakası sürpriz bir şekilde hatırı sayılır miktarda kar aldı ,ve şartlar öyle çok da muhteşem de değildi , aksine Anadolu yakası iddialıyken adeta avucunu yaladı, yani modellere tam bağlı kalamayız ( kaldı ki ben model denince ECM’yi biraz da Ukmo’yu falan anlarım o ayrı bir başlık) dolayısıyla tecrübelerle cesur tahminler üretenlere ayrı bir alkış vermek gerekiyor

X konumunda Lim t(0) f(x) anını tam bilemeyen model t(0+n) anını çok daha zor tahmin edecek ve yanılma ihtimali yükselecektir böyle karambol ortamlarda

Modeller bize 30/40/50 senaryo sunarken bize olma ihtimali daha yüksek olanları seçip gösteriyor , yoksa çok daha fazla senaryo kümeleri var

Dolayısıyla en ufak lehimize yönde bir değişim ( ki ben 18/19 GGS ile güçlenecek derken ortalama -7,5’tu şimdi ne hale geldi ) beklenenden çok daha güzel sonuç verebilir ve o ihtimal hiç de az değil

Atmosfer muazzam dengelerin olduğu muhteşem bir yapı , böyle bir varlığı soluyup yaşayıp bereketli ürünleri olan kar ⛄️ ve yağmurları takip edebildiğimiz için yüce yaradana ne kadar şükretsek az

• 15 Ocak Gecesindeki kar yağışını hangi model bildi, tahmin etti? Kar vermediler diye hatırlıyorum ama Başakşehir, Bahçeşehir, Arnavutköy gibi yerlerde örtü bile oluştu yani bu İstanbul ne zaman ne yapacağı belli olmaz.