İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (Avar)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu arada model sayfasına yazamıyorum nedenini bilen var mı toplu bir kısıtlama falan mı geldi? Sayfadan bireysel banlandığımı sanmıyorum sadece kendi halimde yorumluyordum sinoptikleri. :/

• Değerli yorumunuz için teşekkürler hocam.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• 15 Ocak Gecesindeki kar yağışını hangi model bildi, tahmin etti? Kar vermediler diye hatırlıyorum ama Başakşehir, Bahçeşehir, Arnavutköy gibi yerlerde örtü bile oluştu yani bu İstanbul ne zaman ne yapacağı belli olmaz.

WRF tahmin etmişti.

• Bu arada model sayfasına yazamıyorum nedenini bilen var mı toplu bir kısıtlama falan mı geldi? Sayfadan bireysel banlandığımı sanmıyorum sadece kendi halimde yorumluyordum sinoptikleri. :/

evet goldlara kısıtlama geldi ama model yorumlamak isteyen özelden yazsın kaldıralım dedi hocamız

• Valla eski zamanlarımı hatırlıyorum da karlı sistem geleceği zaman akşam tüm haber kanallarını tek tek gezer, kar yağışı haberlerini izlerdim. TRT'nin teleteksti vardır bilenler bilir, ordan her gün 180'i açar İstanbul hava durumu ve genel meteoroloji haberlerini okurdum. forum.havaforum.com/attachment/132808/

Sağlam sistem geldiğini anladığım zaman evde delirirdim resmen. Annem şaşırır, neden bu kadar kar sevdiğimi anlamazdı. Bu bir sevdaydı benim için. Kaç yaşıma da gelsem kar sevdası ve heyecanı kaybolmuyor. Allah bizi beyaz rahmetinden esirgemesin.

• Geçen günde bu konuda konuşmuştuk görüldüğü gibi malesef dediğim gibi. Öyle böyle değil durumu performans olarak hiç iyi değil acil güncelleme gelmesi lazım, artık Noaa ne yapar bilmiyorum ama onlarda durumun farkındadır zaten.

Paraları mı yok batıyorlar mı anlamadım bende hocam son 2 senedir çok kötüler.

• Valla eski zamanlarımı hatırlıyorum da karlı sistem geleceği zaman akşam tüm haber kanallarını tek tek gezer, kar yağışı haberlerini izlerdim. TRT'nin teleteksti vardır bilenler bilir, ordan her gün 180'i açar İstanbul hava durumu ve genel meteoroloji haberlerini okurdum. forum.havaforum.com/attachment/132808/

Sağlam sistem geldiğini anladığım zaman evde delirirdim resmen. Annem şaşırır, neden bu kadar kar sevdiğimi anlamazdı. Bu bir sevdaydı benim için. Kaç yaşıma da gelsem kar sevdası ve heyecanı kaybolmuyor. Allah bizi beyaz rahmetinden esirgemesin.

küçüktüm o zamanlar tüplü televizyondan hava durumuna ve ligdeki puan durumuna bakmak çok güzeldi keşke o zamanlar geri gelse

Sistem kuşa döndü uçuyor 🦜

• Paraları mı yok batıyorlar mı anlamadım bende hocam son 2 senedir çok kötüler.

Para olmaz olurmu onlarda sadece işi beceremiyor yoksa kaç kere üst üste yeni sürüm paralel çıkarp test ettiler hiç biride tutmadı çok fazla güncelleme yaptılar eski performansını komple kaybetti bunda bu kadar çok yeniliğin etkisi varmıdır bilemem. Ecmwf gibi güçlü bir sistem kuramıyorlar diyelim bu sene paralel görmedik ama yakındır.

• küçüktüm o zamanlar tüplü televizyondan hava durumuna ve ligdeki puan durumuna bakmak çok güzeldi keşke o zamanlar geri gelse

Valla her şey eskiden daha güzelmiş bunu görüyoruz. Nerede o eski sistemler? ^^

• Geçen günde bu konuda konuşmuştuk görüldüğü gibi malesef dediğim gibi. Öyle böyle değil durumu performans olarak hiç iyi değil acil güncelleme gelmesi lazım, artık Noaa ne yapar bilmiyorum ama onlarda durumun farkındadır zaten.

Şu açık ki GFS çözünürlük olarak bayağı geride ECMWF'den. Fakat son gelişmeler fizik çekirdeği konusunda da ciddi eksikliklere işaret ediyor. Arkasında koskoca ABD hükümetinin olduğu bir model özel şirket konumunda gevşekçe bağlı bir organizasyonla yarışamıyor.