Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Tayfun abi yazmana bile değmez. Uğraşma boşver. Belliki bu konu hakkında zerre bilgisi yok. Tek bildiği google'a girip hava durumu yazmak.

Hayır hayır, banladıkça forum yönetimi sanki aykırı fikir beyan eden herkesi kovuyormuş, susturuyormuş gibi bir imaj oluşuyor. O yüzden arkadaşı piste alalım bir, bakalım ne biliyor, tüm üye ve misafirler görsünler ki, vicdanen hüküm versinler.

Bu forumda kimse olumsuz görüş bildirdiği için dışlanmıyor, yeter ki mevcut veri üzerinden yürüsün.

Verilerin olumsuz yönünü en çok vurgulayan kişi sevgili divane kardeşimdir, fakat daha ne ban yemiştir, ne de dışlanmıştır. Hatta varlığı bizim için çok kıymetlidir, çünkü bazen heyecandan göremediğimiz olumsuz şeyleri bize o gösterir. Ortak akıl denir buna. Şimdi, burda ben Osman hocamın aksi yönde fikirle de gelebilirim. Ama derim ki şu şu şu verileri dikkate aldığımızda şöyle bir ihtimal de var. Ki bunu yaptıkta. Bazen ben bazen diğer arkadaşlar olumsuz bir ihtimali de dile getirdik. Hiç kimse birbirine kızmadı.

Fakat beyefendi geldi, önce işkemden yaylaya yağar ancak dedi, bugün geldi yayla bile zor diyor. O bunu derken ben şu an köyümde oturdum, camdan kky, ara ara kar yağışı izliyorum. Hemde 850 hpa 0 ken. Çarşamba günü 850 de -6 yer yer -7 var, muhtemelen sahillerde bile graupel/kısa kky geçişleri bile olacak. Bu iki sistemin yanında haftasonu direk sahilde de kar yapabilecek sistem ihtimali var, ama beyefendi, gelmeyecek sistemi var gibi gösterip komik olduğumuzu iddia ediyor.

Kişisel olarak tüm çevrem beni sabrım ve uyumlu kişiliğine bilir ama, kendimi zor tutuyorum, neyse.

• maaşallah memlekette her renkten var hatta rengin çeşitleride var alı var kırmızısı var sarısı var limon sarısıda var siyahı var karasıdı var ne güzel sormuş DoquKaradeniz28 tayfun hocam ama birazdan bir kopyala yapıştır ile gelir birde altına siz kimsiniz ben bu işin kitabını yazdım der aslında ben bunlara bir isimde taktım işkembeci tayfa bunlar işkembeyide sevmezler sadece atarlar

• 12 şubat da üye olmuş attığı 8 mesaj da kış bitti, saçmalamayın, şakamisiniz siz tarzında olan aslında üyelik amacı belli bir şahsiyet için fazla dil dökmüşşünüz arkadaşlar bize bildirin biz gerekeni yapalım.

• 12 şubat da üye olmuş attığı 8 mesaj da kış bitti, saçmalamayın, şakamisiniz siz tarzında olan aslında üyelik amacı belli bir şahsiyet için fazla dil dökmüşşünüz arkadaşlar bize bildirin biz gerekeni yapalım.

Keyifli de oluyor eğleniyoruz :D

Yönetimi aykırı fikri olan herkesi banlıyor gibi algılatıyorlar hocam, o yüzden piste çıkaralım da bilgilerinden istifade edelim dedik.

• DoquKaradeniz28 tayfun abi Fatsa 27.4mm Gülyalı 14.4mm almış. Aralarında kalan Ordu ise 3mm. Hatta yanıbaşımızda olan Perşembe/Ekinciler köyü 51.2mm almış. Ordu'ya ne oldu? Kütleleri mıknatıs gibi çeken yer ne hallere düştü... :(

Aynı şey sahilde bir çok noktada olmuş. Mevzii sağanak yağış denir ya, tam olarak bu. Sıklıkla yaşanılan bir durum. Ordu bu sene genel şanssızlık yaşadığı için, göze batıyor.

• Yönetimi aykırı fikri olan herkesi banlıyor gibi algılatıyorlar hocam, o yüzden piste çıkaralım da bilgilerinden istifade edelim dedik.

Onlarin camuru bize bulasmaz aykırı fikir degil bunlar ayri bir cins tum mesajlari siz hala kış mi kovalıyorsunuz çerçevesinde yazmis niyeti iyi degil.Kisi bitiren bizi ilkbahar da beklesin fazla ses etmesin yeter.

• 7 Mart için gefs ortalama -6 oldu. -8, -9 civarına kümelenme de var. Sinoptik akışı, -10 ve altında bir değer girişine de göz kırpıyor. Avrupa ya da Balkanlar ile değil, Kafkaslar ile çekişeceğiz görünüyor. Endeksler ise en kötü nötr görüntüsü veriyor. Negatif ihtimali de var. Ama pozitif ihtimali çok az. Hele hele aşırı pozitif neredeyse ihtimal dahilinde bile değil . Bu da çekişmeyi kazanma şansımızı artırıyor. Benim deneyimlerim, tüm ülkenin olmasa bile Karadeniz'in sistem alacağını hissettiriyor bana.

• 7 Mart için gefs ortalama -6 oldu. -8, -9 civarına kümelenme de var. Sinoptik akışı, -10 ve altında bir değer girişine de göz kırpıyor. Avrupa ya da Balkanlar ile değil, Kafkaslar ile çekişeceğiz görünüyor. Endeksler ise en kötü nötr görüntüsü veriyor. Negatif ihtimali de var. Ama pozitif ihtimali çok az. Hele hele aşırı pozitif neredeyse ihtimal dahilinde bile değil . Bu da çekişmeyi kazanma şansımızı artırıyor. Benim deneyimlerim, tüm ülkenin olmasa bile Karadeniz'in sistem alacağını hissettiriyor bana.

En baştan beri nedense en büyük riski kafkaslar dedim toprağım.Sever bu zamanları köftöhor,ama şu var ki bizde çok severiz bölge olarak:)

• 7 Mart'ı 8 Mart'a bağlayan gece ve sabah, sahilde saf kar modellemisini nihayet ana çıktı da gördük Gfs'de. Gefse göre sistemin daha da sertleşme potansiyeli var. Bana göre de.

Şimdilik herşey yolunda. Yarın akşam güncellemeleri ile sistem ilan edilme ihtimali var.

İnşallah en geç pazartesi sistem hayırlı olsun diyebiliriz.forum.havaforum.com/attachment/146411/

forum.havaforum.com/attachment/146410/

• En baştan beri nedense en büyük riski kafkaslar dedim toprağım.Sever bu zamanları köftöhor,ama şu var ki bizde çok severiz bölge olarak:)

Allah var, dedin Ümit. Nötr-negatif gezinen endekslerle ordan sistem kapmak daha kolay. Avrupa ya da Balkanlar olsa kacabilirdi. Sizinde belirttiğiniz gibi bu mevsimde Kafkaslara giden sistemler kadar Karadeniz sistemleri de ünlüdür. Zaten ana çıktı orta Karadeniz'de -9, batı Karadeniz doğusunda -10 verdi. -10 bölge geneline yayılırsa (not. Mevsim gereği gündüz mutlaka yükselecektir, artık gece alacağız soğuma ve karı, sahillerde), sistem tüm sahili doyuracaktır. Yani yaylaları :hfyeni (18):

• Allah var, dedin Ümit. Nötr-negatif gezinen endekslerle ordan sistem kapmak daha kolay. Avrupa ya da Balkanlar olsa kacabilirdi. Sizinde belirttiğiniz gibi bu mevsimde Kafkaslara giden sistemler kadar Karadeniz sistemleri de ünlüdür. Zaten ana çıktı orta Karadeniz'de -9, batı Karadeniz doğusunda -10 verdi. -10 bölge geneline yayılırsa (not. Mevsim gereği gündüz mutlaka yükselecektir, artık gece alacağız soğuma ve karı, sahillerde), sistem tüm sahili doyuracaktır. Yani yaylaları :hfyeni (18):

Aynen kardeşim Sistem balkanlara doğru yöneldimi bana birşeyler oluyor ama kafkas koridoru sanki bizden biryer her türlü birşeyler koparıyoruz:)Yaylalar da sınırda kalmasın ^^ ^^