GFS-ECMWF-UKMO YORUMLAMALARI (Şubat-Mart 2022)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Soğuk ve yağışlı havanın Kuzey Avrupa'dan aşağı inme niyeti yok galiba. Değişecek değişmesine ama bakalım nereye uğrayacak soğuklar bu şekilde çok saçma duruyor.

• zaten sinoptik bize uymayinca,hep sacma oluyor.bu cok gulunc bir yorum.gerekli sartlar olustugunda iniyor zaten.ocakta oldugu gibi.subat sonu sistem ihtimali her zaman zayifti zaten simdiye kadar..kis devam ediyor tabiki o baska konu

• zaten sinoptik bize uymayinca,hep sacma oluyor.bu cok gulunc bir yorum.gerekli sartlar olustugunda iniyor zaten.ocakta oldugu gibi.subat sonu sistem ihtimali her zaman zayifti zaten simdiye kadar..kis devam ediyor tabiki o baska konu

Bizim lehimize olmadığı için saçma demedim hocam yanlış anladınız sanırım,böyle kırıcı bir yorum yapmanıza gerek yok ayrıca. Acemi biri olarak bu konularda görüşüm bu yönde neden öyle olmadığını anlatsaydınız daha iyi olurdu kendimi geliştirmem ve öğrenmem açısından. Böyle bir senaryo olabilir mi olabilir ama Kuzey Avrupa hariç soğukların ne bize ne de Avrupa'ya uğramaması ihtimalini çok düşük gördüğüm için böyle dedim. 1 ay önce modellerden haberi olmayan biri olarak öğrenmeye çalışıyorum ve yorum yaparken özellikle bu konuda kimseyi yanıltmamak adına kelimelerimi dikkatlice seçmeye çalışıyorum ve öyle yaptığımı düşünüyorum.Model iyi olsun, kötü olsun bir şekilde nacizane amatörce görüşlerimi belirtiyorum..Ayrıca benim gibi burda yeni yeni öğrenmeye çalışan arkadaşlara tecrübelerini aktarırsanız daha iyi olur. Neden sistem ihtimalinin zayıf olduğunu yazarsanız bu kış kar göremeyen ben ve burda sezonun sonlarına doğru bir süpriz olur mu diye bekleyen çoğu kişi umutlanıp beklenti içine girmesin o zaman. Model sonu için söyledim ayrıca onu Şubat sonu sistemini kastetmedim yağışların Kafkasya'ya gitmesi olası bir ihtimal zaten.

8 Mal editiert, zuletzt von SomeSoon ()

• Günaydın herkese, dün akşamdan beri modellere bakmıyordum şöyle bir göz gezdirdim de naçizane yorumum modellerin kafası karışık, bu kadar güçlü PV'den sonra gelen zayıflama ile güney enlemlere inecek olası bir soğuk salınımın nereye olacağı konusunda kararsız kalmış durumdalar. Bir kaç olası negatif ve pozitif maddeyi paylaşmak istiyorum;

(Şu anki görüntüler üstünden)

Negatif;

1 - Kuzeyimizde yeterli soğuk deposu yok,

2 - Zonal rüzgarlar da zayıflıyor kutup çevresinde fakat güney enlemlere ne kadar müsaade edecek muhtelif

3 - Azorun çıkış konumu doğulu kalıyor

Pozitif;

1 - Sistemin italyadan ziyade anadolu - kafkaslar hattına inme ihtimali daha yüksek

2 - Her geçen güncelleme de azorun daha yukarıya çıkmayı denemesi önemli bir gelişme

3 - Modellerin sistem denemeleri bakımından ana fikir önemli, ana fikirde ki ısrar halen ümit için önemli bir gelişme

Sistem henüz orta vadelerde bile değil, azorun hareketini daha net görebilmek adına bir kaç gün daha gerektiğini düşünüyorum. Azorun 22-23'ündeki hareketi bir sonraki olası ay sonu ve mart ilk haftalarında ki sistemlere de etki edecek (Toparlanma süreci, afrika atakları vs.)

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

• Bizim lehimize olmadığı için saçma demedim hocam yanlış anladınız sanırım,böyle kırıcı bir yorum yapmanıza gerek yok ayrıca. Acemi biri olarak bu konularda görüşüm bu yönde neden öyle olmadığını anlatsaydınız daha iyi olurdu kendimi geliştirmem ve öğrenmem açısından. Böyle bir senaryo olabilir mi olabilir ama Kuzey Avrupa hariç soğukların ne bize ne de Avrupa'ya uğramaması ihtimalini çok düşük gördüğüm için böyle dedim. 1 ay önce modellerden haberi olmayan biri olarak öğrenmeye çalışıyorum ve yorum yaparken özellikle bu konuda kimseyi yanıltmamak adına kelimelerimi dikkatlice seçmeye çalışıyorum ve öyle yaptığımı düşünüyorum.Model iyi olsun, kötü olsun bir şekilde nacizane amatörce görüşlerimi belirtiyorum..Ayrıca benim gibi burda yeni yeni öğrenmeye çalışan arkadaşlara tecrübelerini aktarırsanız daha iyi olur. Neden sistem ihtimalinin zayıf olduğunu yazarsanız bu kış kar göremeyen ben ve burda sezonun sonlarına doğru bir süpriz olur mu diye bekleyen çoğu kişi umutlanıp beklenti içine girmesin o zaman. Model sonu için söyledim ayrıca onu Şubat sonu sistemini kastetmedim yağışların Kafkasya'ya gitmesi olası bir ihtimal zaten.

yanlıs ıfade etmısım haklısınız.özür diliyorum.kısısellestırmeyın lutfen.son zamanlarda model sacmaladı tamlamasına ayar oldugum ıcın fıkrımı belırttım sadece dıyelım..saygılar