15, 16 ve 17 Ekim'de Ülkemizin Batısında Sel Riski

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam merhaba Düzce sistemden ne denli etkilenebilir ?

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Bu sistem İstanbul'u ne zaman etkilemeye başlar acaba? Cuma günü İstanbul'a yola çıkıyorum da onun için soruyorum

Hocam İstanbul 16 Ekim öğle saatlerine kadar, Ege'den zayıflayarak gelen fırtınanın yağışına az da olsa maruz kalabilir (çok etkili olacağını sanmam); ama 16 Ekim öğleden itibaren İstanbul'da şiddetli fırtınalar bekliyorum. Kazasız belasız yolculuk olması dileğiyle.

• Hocam İstanbul 16 Ekim öğle saatlerine kadar, Ege'den zayıflayarak gelen fırtınanın yağışına az da olsa maruz kalabilir (çok etkili olacağını sanmam); ama 16 Ekim öğleden itibaren İstanbul'da şiddetli fırtınalar bekliyorum. Kazasız belasız yolculuk olması dileğiyle.

Merhaba bu hava olayı dolu içeriyor mu sadece rüzgar ve yoğun yağış mı bwkliyorusunuz. Önlem adına soruyorum

• Merhaba bu hava olayı dolu içeriyor mu sadece rüzgar ve yoğun yağış mı bwkliyorusunuz. Önlem adına soruyorum

Hocam dolu ihtimalini Batı Ege ile Batı Akdeniz'de buluyorum; belirttiğiniz yerde aşırı yağış ve şiddetli oraj ihtimali yüksek.

• İnsanları fazla beklentiye sokmamak gerek. Sonra ucu hüsran ve üzüntüyle sonuçlanabiliyor. Zira İstanbul'da bu kadar abartılacak derecede ciddi yağış olacağını sanmıyorum.

• İnsanları fazla beklentiye sokmamak gerek. Sonra ucu hüsran ve üzüntüyle sonuçlanabiliyor. Zira İstanbul'da bu kadar abartılacak derecede ciddi yağış olacağını sanmıyorum.

Adı onun için tahmindir. İsteyen körü körüne inanır, istemeyen temkini elden bırakmaz. Sizin fikrinizde insanları yanlış yönlendirebilir mesela.

• hocam emegınızden dolayı tesekkur ederım ama banada bıraz abartılı geldı tahmınınız.kıyı ege,trakya ıcın tamam ama dıger taraflar ıcın paylastıgınız harıta bıraz fazla fıkrımce.hıc bır model ve dıyagram bu kadarını öngörmuyor.gercı sonucta kısısel tahmınınız evet ama ıste beklentıye gırılıyor.umarım kazasız belasız bır sekılde tahmınınız tutar hocam.Saygılar.

• valla bende bursa için öyle ciddi bir yağış beklentim yok.. geçenki gibi yağar işte orta derece. sprey tarzı ara ara normal . standart toprağada biraz işler baraja fayde vermiyor.... zaten vermemişte. umarım yanılırım

• Arkadaslar kıyı ege çin durum ciddi ve hocamizda burda gayet güzel paylaşımlar yapiyor ha tutar tutmaz orası Allahın takdiri ama böyle bir risk varsa bundan söz etmek uyarılar yapmak gerekir emeginize sağlık FreezingRain :thumbup:

• Hocalarım, insanları beklentiye sokmanın hiçbir manası yok; dolayısıyla tüm atmosferi olabildiğince en ince ayrıntısına kadar inceliyorum ve hatırlarsınız ki geçenki İstanbul sisteminde birçok model, tehlikeli hava uyarısı vermemişti ve sonucunu hep beraber gördük.

Şimdi diyeceksiniz, madem öyle; o zaman neden diyagramlarda vs. o kadar yağış görünmüyor, çünkü görünüşe göre diyagram, yağış vs. bunlar atmosferin yeryüzünden üst yerlerine kadar olan değişkenleri hesaba katmıyor.

• hocam emegınızden dolayı tesekkur ederım ama banada bıraz abartılı geldı tahmınınız.kıyı ege,trakya ıcın tamam ama dıger taraflar ıcın paylastıgınız harıta bıraz fazla fıkrımce.hıc bır model ve dıyagram bu kadarını öngörmuyor.gercı sonucta kısısel tahmınınız evet ama ıste beklentıye gırılıyor.umarım kazasız belasız bır sekılde tahmınınız tutar hocam.Saygılar.

Rica ederim hocam; ama ilk sayfada konu kısmında ve bu konudaki diğer ilgili gönderilerimde neden beklentiye girdiğimi açıklayacak/ispatlayacak modeller/projeler paylaşmıştım. Bu değişkenlerin olabildiğince derinlemesine incelenmesi; özellikle oraj tahmini için olmazsa olmazdır.

• Rica ederim hocam; ama ilk sayfada konu kısmında ve bu konudaki diğer ilgili gönderilerimde neden beklentiye girdiğimi açıklayacak/ispatlayacak modeller/projeler paylaşmıştım. Bu değişkenlerin olabildiğince derinlemesine incelenmesi; özellikle oraj tahmini için olmazsa olmazdır.

Hocam cok tesekkur ederim.Çok kiymetlisiniz.