GFS-ECMWF-UKMO YORUMLAMALARI (Şubat-Mart 2022)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Pv gücünü kaybedecek gözüküyor azor ayırabilir ve ne kadar yukarı atabildiğine bağlı olarak ülkemiz nasiplenir bakalım,300h itibariyle.

boyu bosu devrilsin o girdabın , kış katil pv :(

• Ülke geneli son bir güzel sistem alsak ne güzel olacak. İmkansız değil, takibe devam. Şubat sonuna kadar kışı kapatmam genelde. Mart ayı ile beraber artık Vortex dağılmaya başlar soğuklar git gide azalacağı için Artic bölgeden inen dalgalar kırıntı düzeyinde olacaktır. PV Artic bölgede bu kadar güç toplamış iken umarım aynı hızla Mart ayını bulmadan çözülür. Son bir ihtimal, son bir şans ay sonu Mart ilk günlerine kadar.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Ülke geneli son bir güzel sistem alsak ne güzel olacak. İmkansız değil, takibe devam. Şubat sonuna kadar kışı kapatmam genelde. Mart ayı ile beraber artık Vortex dağılmaya başlar soğuklar git gide azalacağı için Artic bölgeden inen dalgalar kırıntı düzeyinde olacaktır. PV Artic bölgede bu kadar güç toplamış iken umarım aynı hızla Mart ayını bulmadan çözülür. Son bir ihtimal, son bir şans ay sonu Mart ilk günlerine kadar.

Berkay hocam , model takibide zor bir hal aldı. Dün ne gösterdi gfs bugün ne diyor? Gece ne diyecek tutarsızlık had safhada

Pv haysiyetsizi var bir de tabi, normal insanlar yağmurlu havada kasvetleniyor ben modele bakıp pv yi görünce kasvete düşüyorum

• 18'indeki yağışlar kuş olmuş vaziyette özellikle Marmara için. Çok kötü 22-23'ünde yağmurlu sistemcik var. Artık modellerde 23 sonrası azorun yapacağı olası hamleyi kovalayacağız başkada Şubatın son 4 günü için çıkış yolu yok.

• Berkay hocam , model takibide zor bir hal aldı. Dün ne gösterdi gfs bugün ne diyor? Gece ne diyecek tutarsızlık had safhada

Pv haysiyetsizi var bir de tabi, normal insanlar yağmurlu havada kasvetleniyor ben modele bakıp pv yi görünce kasvete düşüyorum

Maalesef artık öyle hocam, iklim değişikliğinin sonuçları bunlar. Atmosfer kaotikti artık çok daha kaotik olacak. Teknoloji ne kadar gelişse de, çok kapsamlı süper bilgisayarlar(modeller) atmosferi çözmeye çalışsa da atmosfer bildiğini okur. Meteoroloji de 2+2=5'de olabilir. Bu yüzden kaotiktir meteoroloji bilimi. Özellikle önümüzde ki senelerde geleceğin meslek dalları arasına girecek. Şuan yabancı ülkelerde bu konuya çok fazla önem veriliyor, ki çok haklılar. Yaşanılabilir bir dünya istiyorsak önce onu analiz edip sebep sonuçlarına bakmak gerekir. Doğal afetler her geçen sene etkisini daha çok arttıracak. Misal geçen sene sayısını hatırlamadığımız kadar dünyada ve ülkemizde doğal afet yaşandı. Yıllardır alışık olmadığımız hortumlar artık coğrafyamızda da etkin bir rol oynuyor. Çok yüksek ihtimalle 15-20 sene içinde kıyı kesimler kar görmeyecektir. İlk çözüm yenilenebilir enerjiye geçmek ve doğanın dengesini bozmamak. Daha çok yazılacak konu var... ama atılan adımlar sınırlı.

PV yi bende böyle canavar gibi görünce çok gıcık oluyorum :hfyeni (18): . Aslında bu sene hiç fena değildi Ocak ayı. Keşke Şubat'ta da aynı tempoda devam etseydik. Ama blokaj süreleri uzadığı için iki sistem arası mesafe çok uzuyor artık.

Ana fikire odaklanmak uzun vadede en iyisidir. Ara ara git gel yapabiliyor modeller, bir bakmışız sistem belirmiş. Ben Şubat sonuna kadar kışı kapatmıyorum hocam, ufak bir ihtimal olsa bile takip edilir. Ama Mart ilk günleri ile artık kış mevsimini kuzey yarım kürede güneş ışınlarının açısının değişmesi ile bitirmeye başlıyoruz.

Hayırlısı olsun, takibe devam.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk