Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam her sene kuraklık ve yağış acisindan sıkıntılı bir bölgemiz var bu sene güzel kar yagislariyla bu döngüyü kırdık insaAllah sizce her sene böyle bol kar yagislari alirmiyiz

• Azorun doğu Avrupaya biraz daha yaklaşması ve sibirya yükseğinin balyoz görevi görmesi sistemlerin daha çok ülkenin Doğu kesimlerinde etkili olacağı bir şubat bekliyorum. Değişim olmazsa şayet.

• Hocam her sene kuraklık ve yağış acisindan sıkıntılı bir bölgemiz var bu sene güzel kar yagislariyla bu döngüyü kırdık insaAllah sizce her sene böyle bol kar yagislari alirmiyiz

Bu kış bol kar için özel bir kış, coğrafyamızda beş on yılda bir yakaladığımız bir döngü bu, önümüzdeki dönemlerde onbeş, yirmi yıl önce yaşadığımız kışlara dönsek yeterlidir bize aslında, iki yıldır atmosferde bir toparlanma var. Küresel iklim değişikliğinin yönü tersine dönecek inşallah, eskiden yaşadığım kışlara bakınca küresel ısınmaya inancım gün geçtikçe arttı, bu kış unuttuk. Tamamen sileriz inşallah.

• Bu kış bol kar için özel bir kış, coğrafyamızda beş on yılda bir yakaladığımız bir döngü bu, önümüzdeki dönemlerde onbeş, yirmi yıl önce yaşadığımız kışlara dönsek yeterlidir bize aslında, iki yıldır atmosferde bir toparlanma var. Küresel iklim değişikliğinin yönü tersine dönecek inşallah, eskiden yaşadığım kışlara bakınca küresel ısınmaya inancım gün geçtikçe arttı, bu kış unuttuk. Tamamen sileriz inşallah.

Hocam bölgenin doğusu açısından özellikle batman ve kısmen siirt. Bu yıl Son yıllarda hiç olmadığı kadar talihsizlik yaşadık. Gelen bu büyük sistemde bile kaydadeger bir karı geçtim doğru dürüst yağmur bile alamadık. Bunun sebebi nedir sizce?

• Hocam bölgenin doğusu açısından özellikle batman ve kısmen siirt. Bu yıl Son yıllarda hiç olmadığı kadar talihsizlik yaşadık. Gelen bu büyük sistemde bile kaydadeger bir karı geçtim doğru dürüst yağmur bile alamadık. Bunun sebebi nedir sizce?

Ben soyluyeyim sebebi buradaki batmanlilarin yani hemserilerimin sürekli kar yağmıyor hep yağmur yağıyor demesi bi dahaki bir arkadaşın dediği gibi bu sitede evrene mesaj yolayalim 😂 bu sefer gelecek sistemde kimse kar istemesin hep deyin yağmasın yağmur yağsın bak neler oluyor

• Fenomen72 Alçak basınç merkezi zamanla doğuya kaymasına rağmen bunlar yaşandı, bende gerçekten buna bir anlam veremedim, 18 ocak sabahı kütlelerin güneybatı, kuzeydoğu ilerlemesi gerekirken, bulunduğum konumda hemen güneydoğumuzda kocaman bir kütle oluşup, direk kuzeye yönelmişti. Oraj fırtınası gibi, tuhaftı. Sanırım alçak basınç basınç merkezinin sıkışmış olarak ince bir hat üzeri sarkmasıydı, bu bir varsayım tabi, inşallah iklim değişikliği ile ilgili değildir.

• Bu kış bol kar için özel bir kış, coğrafyamızda beş on yılda bir yakaladığımız bir döngü bu, önümüzdeki dönemlerde onbeş, yirmi yıl önce yaşadığımız kışlara dönsek yeterlidir bize aslında, iki yıldır atmosferde bir toparlanma var. Küresel iklim değişikliğinin yönü tersine dönecek inşallah, eskiden yaşadığım kışlara bakınca küresel ısınmaya inancım gün geçtikçe arttı, bu kış unuttuk. Tamamen sileriz inşallah.

İnsaAllah hocam teşekkürler

• Çeker

hocam o zaman bu batmanın olayına başka bir çözüm bulamadım :D :D ya il kendi gizli y.b nı oluşturuyor (bismil-çınar-batman-siirt-mardinin kuzeyi) bu gölgeye yağışı sokmuyor yada yağış hem kısa süreli olup hem yağmur olarak düşüyor gerçekten çok bilgi gerektiren bir olay var ortada :D dün gece gece 02.00 da 850 hpa batmanda -3 500hpa -30 arkadaşlar yağışın yağmur olarak düştüğünü belirtti :D

• Takipteyiz abi. 10-18 arasi mi dersin 😉😎

• MGM guzel çuvalladı diyarbakir için gece kar demisti hala hava parçalı bulutlu ve radar boş, gerçekten o kurumun yetkililerinin değişmesi gerekiyor senelerdir düzgün bir tahminleri yok