Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • DoquKaradeniz28 hocam üzülmeyin tahmin bu tutarda tutmazda he bişiy daha söylim bu çıktılar %50 tutar tutmaz 11 inde gelseydi bu ecmf çıktısı derim ki yok artık keselim ümitleri bekleyim Osman Akkaya hocamın dediği gibi ayın 10 11 12 sine kadar bekleyelim ve görelim zaten gene bozmuştu düzeldi gene bozdu işin içinde ull olunca böyle olabiliyor

• Gefs de 14 ü için senaryolar - 10 civarına küme oluşturmaya başladı bu sistemden güzel beklentilerim var. Ull gibi mesela bu da son üç güne kadar netleşmez benim gözümde. Ayın 11 ine kadar 14 sistemini takibe devam. DoquKaradeniz28 pes etmek yok. Bu arada senin dediğin 21 tarihine gfs bişeyler denedi

Hocam acele yazıyorum, derdimi tam anlatamıyorum. 14 Şubat'ta tam teşekküllü bir sistem beklentim vardı. Ondan pes ettim. Ull çıkabilir, sahillere yetmeyen bir sistem çıkabilir ama güçlü ve kuzeye uzanmış bir azor olmayacak. Üstten baskı yiyen, dolayısıyla kuzey burnu olmayan bir azor artık kesin gibi. Bu durumda üstümüze gelirken doğu kanadı illaki bir soğuk sistem pompalayacak. Fakat ciddi bir oluk oluşmadığı için sahiller adına olumlu bir senaryo yok. Devamında ukraynadan geçerken altına aldığı soğuğun bağını kesebilir, fakat zaten güneye gelen soğuk cılız kaldığı için bu ull'de sahillerde etkisiz kalacaktır.

Pes ettiğim şey kuzeye uzanan güçlü sırt, güneye inen güçlü oluk.

Yoksa elbette sistem ihtimali tamamen ortadan kalkmış değil. Benim konumum 14-15 Şubat civarı kar görebilir ama sahillerin şansı %10. Oda en iyi ihtimalle.

• Takip edin. Usta koşarken biz emekliyorduk. Hala da emekliyoruz. :)

Şakası bir tarafa hakan abi forumun en sağlam analizcisidir. O diyorsa vardır bir şeyler.

Sizin bu haliniz emeklemekse biz daha doğmamışız hocam 1/kahkahas23s1

• İcon sabah ve öğle aynı saatlerin karşılaştırması. Öğle günceli azor burnunu daha kuzeye sokmuş ve araya girmiş görünüyor hatta İskandinav bölgesinde 1020 mb göze çarpıyor. İşte böyle küçük oynamalar sistemin kaderini belli edecek

ÖĞLEforum.havaforum.com/attachment/143258/

Sabahforum.havaforum.com/attachment/143259/

• Şubat 20 ye kadar kış var modeller daha çok takla atar. 20 şubattan sonra kimse kar kış muhabbetine dönmesin. Havada eriyen kar yağsa ne olur yağmasa ne olur.

hocam kağıt üzerinde haklısında ,bu atmosfer ne yaptığı belli olmuyor mart sonu bile kutbu indirebilir çok oynak her şey

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• yine tutamadım kendimi rahmetli dedem anlatmıştı oğlum ağaçta kıpkırmızı kiraz vardı 60/70 cm. Kar yağdı demişti kar bu şubattada yağar hazirandada mevlâm ne eylerse güzel eyler

• 2020 senesinde bu saatlerde ne rüzgar vardı dışarda ah be sistem sabah 6 suları gibi giriş yapmıştı etkisini öğleye doğru giderek arttırmıştı dekler öyle bir dövüyorduki Sahil kısmını duygulandım 🥺❤️

• 2016 ve 2017'deki sistemler daha güçlü olmasına rağmen nedense herkesin aklında 2020 yer edinmiş.

2017'de Samsun ve Trabzon son 50 yılın rekorunu falan kırmıştı 2016'da Giresun Rize gibi yerlerde bazı sahil noktalarında 1m geçen kar vardı.

• 2016 ve 2017'deki sistemler daha güçlü olmasına rağmen nedense herkesin aklında 2020 yer edinmiş.

2017'de Samsun ve Trabzon son 50 yılın rekorunu falan kırmıştı 2016'da Giresun Rize gibi yerlerde bazı sahil noktalarında 1m geçen kar vardı.

Olsun abi 2020nin farkı bir tadı var anlamadım gitti ^^

Hocam 2016 yi unutmak elde değil.Benim için ull sistemine göre daha iyiydi.Gerze 1 m ile bölge rekorları içerisindeydi.1 m rekorunun kırılması biraz zor ama onu da diyim. ^^

• Hiç unutmam o 2016 sistemini kaçırmıştım çok üzülümüştüm ona ^^ Zaten yaşım küçük hatırladığım 2 sistem var birisi 2020 diğeri 2021 diğerlerinin yılını hatırlamıyorum taş çatlasa 3 hadi çatladı diyelim maksimum 4 defa örtülük kar görmüşümdür ^^

• Hiç unutmam o 2016 sistemini kaçırmıştım çok üzülümüştüm ona ^^ Zaten yaşım küçük hatırladığım 2 sistem var birisi 2020 diğeri 2021 diğerlerinin yılını hatırlamıyorum taş çatlasa 3 hadi çatladı diyelim maksimum 4 defa örtülük kar görmüşümdür ^^

Kerem yaş kaç böyle yazınca merak ettim