Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

• Kusura bakmayın.Devlet lebaleb kongre yaparken de kurallara uydum sonra da 84 milyonun içinde sorumlu oldum.

Kardeşim dediğim adamın babasının cenazesine katılamadım rahmetli Şeyh olmadığı için.

Bu kapama kararı gayet yerinde ama dün de dediğim gibi bu 17 günde yeteri aşılama yapamazsak boşa giden bir kapanma daha olacak maalesef.

Azalan vakaların 40-50binlere gelmesi 10 gün sürüyor gördüğümüz gibi.

Hatalar yapılmıştır kimseyi savunacak değilim hiçbir siyasi görüşle işim olmadı olmaz daha öncede söyledim o kongreleri yapanları tarih affetse kendi adıma ben affettem ama bu kongre yapıldı onlar yapıyor bende rahat durmam durumu değildir olmamalıdır bu ülkede hâlâ gizli kaçak küçük bir odada 50küsür kişi kumar oynuyorsa yada yuzlerce kişi eğlence düzenliyorsa benim gözümde kongrelerden farkı yoktur o öyleydi şu şöyleydiyle geçirilebilecek zamanımız yok önceliğimiz bu kötü durumdan kurtulmak için herkesin birşeyler yapması olmalıdır ben hâlâ annenim babamın yanına gitmeye korkuyorum sizede hak veriyorum ama öncelik süreçten bir an önce çıkmak olmalıdır

• pfizer kovid19 salgınına son verebilecek bir ilaç üretiyor. İlaç için ilk deneme olan 60 kişilik bir grup üzerinde calışama yapılıyor. Çalışmanın ilk kısmının mayıs sonuna biteceği başarı sağlanırsa daha büyük kitleyle ikinci aşamaya geçileceği bundada başarılı olunursa 2021 sonunda ilacın üretimine geçilebileciği bildirildi.

Ben demiyorum haberde aynen böyle diyor🤣

• Genelgeye göre üretim,imalat, tedarik, lojistik, sağlık ve tarım-orman faaliyetleri kısıtlamadan muaf tutulacak. Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar saat 10.00-17.00 arası hizmet verecek.

• İlk bakışta genelgedeki muafiyet listesine bakıp gereği gibi kapanma olmadığını düşünenler olabilir ve sosyal medyada bu tür söylemleri görmeye başladım ama gıda, üretim ve tedarik zincirini bozacak türden bir kapanmaya gidilmesi mümkün değil.

Tarımsal faaliyetler devam etmek zorunda..

Kargo ve lojistik ona keza..

Bankalar sınırlı şekilde de olsa açık olmak zorunda örneğin..

Milletin çek, kredi vs işlemleri var ..

Genelge üzerinden konuşacak olursak mevcut şartlarda alınabilecek maks. önlemler alınmış.

Emniyetin tam kapasiteyle denetimlere katılacağı belirtilmiş ki bu artık eline bir market poşeti alanın şehri gezemeyeceği anlamına geliyor.

Bu süreçte kapalı kalacak olan esnaf, işyeri ve ofisler için bazı kolaylık ve destekler getirilirse süreç güzel bir şekilde yönetilmiş olur .

• Elde 8 milyon aşı var.Gelen de yok şimdilik.O yüzden yüksek beklentiye girmenin anlamı yok.Örnek verilen ülkeler önce aşılarını sağlama aldılar.Sonra kapanmaya giderek aşılanmayı büyük ölçüde hallettiler.Kendimiz aşıyı üretiriz o zaman bu işin sonunu getirebiliriz.Tasarrufları biten binlerce kişi var.Bu mübarek ayda fitre ve zekat daha bir önem kazanıyor.Allah hepimizin yardımcısı olsun...

• Muaf listesi fazla gözükse de tek tek bakınca gözüme batan bir durum olmadı.Uzun süredir tam kapanma isteniyordu ve karar alındı doğru alınan kararları da tebrik etmek gerek bana göre.Şimdi iyi uygulamak kaldı geriye.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 3.2k

• Aytac
    2. Replies
      3.2k
      Views
      462k
      3.2k
    3. Aykut53

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 8.6k

• Interstellar
    2. Replies
      8.6k
      Views
      385k
      8.6k
    3. Aykut53

1. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (2021) 724

• Narsil
    2. Replies
      724
      Views
      15k
      724
    3. Aykut53

1. Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi 6.8k

• Interstellar
    2. Replies
      6.8k
      Views
      691k
      6.8k
    3. 4 Şubat

1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 1.9k

• Samet
    2. Replies
      1.9k
      Views
      171k
      1.9k
    3. Interstellar

1. Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar 8.7k

• Samet
    2. Replies
      8.7k
      Views
      492k
      8.7k
    3. Vuslat20

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      198
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021) Genel Yorumlama 11

• Samet
    2. Replies
      11
      Views
      395
      11