İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (Avar)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 15 senedir Beylikdüzü Gürpınar' da bu kadar etkili bir yağış ve sonrasında saatlerce yolların kapandığını ilk kez görüyorum. Fotoğrafları 1 saat önce çektim. Bilenler vardır bu yol Gürpınar sahil opetin oradan beykente doğru çıkan yol. Tamamen kapanmış durumda. Yolda kalmış araçlar var onlar kaldırılmadan yolun temizlenmesi zor

• Karayollarinin yetki alanindaki tem otoyolu bile trafige kapanmis kapatilmis ki en kolay acik tutulabilecek yol dümduz cunku,......bu vorteks te bu kadar olabiliyor ongorulebilseydi keske cok siddetli yagis olacagi...

Bu uyariyi yapabilecek olanda mgm,

Ne akom ne ibb degill

Onun dışinda yok ibb yok bilmemne boş bunlar ..

• İstanbul ile alakalı hava olaylarını konuşacağımız bir konudayız. Lütfen şurada siyaset konuşup ortamı germeyin. Salgın sürecinden başından beri belki ilk defa insanlar dün gece bu şekilde bir araya gelip oynadılar. Birbirini tanımayan apartman komşuları bile birlikte kar topu oynadı, kardanadam yaptı, karda kaydı. Bütün mahalle sokaktaydı burada. Şu ortamın tadını çıkaracağınıza gelmiş birbirinize laf atıyorsunuz.

• Arkadaşlar selamlar, dün sabah 08:30’da başlayan mesaim normalde 17:30’da bitecekti.

Anadolu yalasında yaşayan birçok arkadaş gibi, avrupa yakasının show’unu içlenerek imrenerek ben de izledim. Öyle haset de etmedim ama kıymetli kardeşlerim. Ha doğru küstüm bakmıcam radara daha bize gelmez dedim. Ama neticede yine avrupa’nın mutluluğu bizim de mutluluğumuz oldu.

21 ocak24 ocak sistemini konumum olan Sancaktepe Yenidoğan adına bilanço yapayım dedim. Kendi kendime.

Siklon ilk gün 7-8 cm civarı bıraktı,

Sonra aldığımız dekler de toplamda belki 10 cm civarı bıraktı sanırım

Bunlar net bildiğim eriyen yağışlar.

Geldik 23 ocağa 20cm dek yağışı aldık. Evet kesintisiz 3-3.5 saatlik dek yağışı bize bu armaağanı bıraktı.

Dün sabah çıktığım evime bu gün dönmüş ve kapımın önüne bıraktığım arabamın üzerinde yaptığım ölçümü sokakta ve etrafta yaptığım gözleme dayanarak birkaç şey daha söylemek isterim.

Arkadaşlar sokak aralarında basılmamış, rüzgar birikintisi olmayan yerlerde minumum 35 cm civarı olduğunu düşünüyorum.

Yani bu durumda vorteks konumum üzerinde 15-20 cm arasında

Aracın üzerindeki yapmış olduğum ölçüm ve evimin yanındaki araziden de tahminim bu yönde.

Toplamda erimelerle beraber +50 cm yapmıştır Sancaktepe Yendiğan. (Dün yaşanan erimeyi görmediğim için hesaba dahil etmedim)

selamlar

KARamsar

Fotograflar ekte.

İş bu veriler resmi veri olmamakla beraber kişisel gözlem ve tecrübelere dayanılarak hazırlanmıştır.

Atma ziyaaaa da diyebilir,

Vuuuuu ne yağmış lannnn da diyebilirsiniz.

Not: fotograf paylaşamıyorun. Nedenini bilen var mı?

• Dün acayip hızlı bir erime vardı, özellikle sahillerde. Bugün öyle olmaz umarım, en azından haftaya pazartesiye kadar biraz kar kalsın yerde.

dün gece 15-20 cm olan güney sahilinden bildiriyorum, şıpır şıpır erime başladı sabah :( muhtemelen akşama kadar konumumda hiçbirşey kalmayacak

• Orhan Şen'in söylediği doğru değil mi. (Hava Forum ekibi daha önceden defalarca uyarı geçmişti.)Kar yağışının güçlü olacağını ifade ettik. Öğleden önce yollara tuzlama ve solüsyon yapılsa idi bu sıkıntıların çoğu yaşanmazdı. Peki yol kenarlarında ki tuz siloları ağzına kadar dolu ama yollara atacak personel nerede?

• Sabah çıkıp bi ölçüm yaptım

Kısaca Ümraniye Şerifali de

Yol Kenarları 25 cm

Araba üstleri 30 cm

Ayak Basılmayan Yerler 30-35 Cm

Biriken Yerler ise 40-50 cm

Arası bir birikme olmuş benim için yeterli ki zaten 4-5 saatte bu kadar karın yağması bence mucize