İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam çok açıklayıcı olmuş değerli yorumunuz için teşekkürler

• Modellerin çoğu mutabık olmaya başladı sıcak cephe ihtimali konusunda, 10 Ocak 2017'deki gibi 96 saat kala görünmeye başladı modellerde, sıcaklık problem olmazsa 10 Ocak 2017'de olduğu gibi yoğun kar alabiliriz. Rabbim inşallah bize de yoğun kar nasip eyler.

• Ecm ye göre İzmir de yağış olduğu gün kar sınırı 700 Manisa da 350 metre . Gfs de Manisa 200 metre İzmir 500 metre .Takip edilebilir bence .

GFS'ye göre kar sınırı Manisa ve İzmir için 0 metreye kadar düşüyor hocam.

Bu Manisa için : https://www.meteopt.com/modelo…&lang=en&type=txt&units=m

Bu da İzmir için : https://www.meteopt.com/modelo…&lang=en&type=txt&units=m

• Dua edelim hava ısınmasın soğuk gitsin mgm bile 9 derece bekliyor en yüksek sıcaklık gün içinde 6-7 dereceyi geçmez sıcaklık dew point uygun olursa kar alırız ki ben yağışın ilk girdigi anda lapa lapa kar yapacağını düşünüyorum ardından yağmura çevirebilir ama bu da üzücü :(

• hocam rain kismindaki mavi yazilar kar yagisinimi temsil ediyor

Hayır rain kısmındaki yazılar yağış miktarını temsil ediyor.Kar mı yağmur mu olduğunu en sağdaki snow kısmındaki yazılar temsil eder.Snowda kar sınırı 0 ise deniz seviyesine kadar inmiş demek.200 ise 200 üstü kar 200 altı yağmur gibi düşün.

• Hayır rain kısmındaki yazılar yağış miktarını temsil ediyor.Kar mı yağmur mu olduğunu en sağdaki snow kısmındaki yazılar temsil eder.Snowda kar sınırı 0 ise deniz seviyesine kadar inmiş demek.200 ise 200 üstü kar 200 altı yağmur gibi düşün.

cok

Onlar yağış miktarlarını temsil ediyor, en sağdaki snow yazan bölüm ise kar sınırının kaç metre olduğunu gösteriyor.

cok tesekkur ederim site guwenilir mi saglammi bilgilerii

• Hocam yağışın kar olarak görüldüğü yerlerde yüksek nem seviyesi demişsiniz ya, yağışın kar olarak düştüğü yerlerde aynı zamanda poyraz etkili oluyor, poyraz nemi düşürmez mi nasıl lapa lapa olacak. Tamamen öğrenmek için soruyorum lapa lapa kar beklentisinde olduğum için değil yani

Aslen izmirde yaşıyorum afyon sandıklı ballık köyündenim senin sorunu yaşadığım yeri göz önünde bulundurarak cevaplamak gerekirse pazartesiyi salıya bağlayan gece kar yağışı başladı bu yağış düşük sıcaklık nedeniyle ince toz şeklinde sürdü taki güneşin doğuşundan belirli bir noktaya gelene dek saat 10 gibi güneşin bulut üzerine yansıması buluttaki kuru havayı nemlendirdi ve yağış yoğunlaşarak iri taneli yağmaya başladı deniz kenarındaki coğrafyada bu etken atmosferin daha nemli olmasından dolayı gecede görülebilir ama güneşin etkisi yağış açısından çok önemli