Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Trump’a kötü haber! Finans Direktörü itiraf etti
    Trump’a kötü haber! Finans Direktörü itiraf etti - Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, Trump Organization şirketinin Finans Direktörü (CFO) Allen Weisselberg,…
    www.sozcu.com.tr

Ne belediyelerin ne de hükümetin depreme karşı büyük bir eylem planı görünmüyor. Bu yüzden kendi başınızda çaresine bakın ve hızla hazırlanmaya başlayın derim. Yaz aylarında gidebiliyorsanız köylerinize gidin. Artık Marmara depreminin eli kulağında görünüyor. Kaçımızın deprem ilk yardımseti var ve depreme karşı çök-kapanlı tatbikatlar yapmaya başladık?

• Cenk Yaltırak varsa izlenir. Cenk Yaltırak marmara'nın kralıdır gözümde. Diğer konuşan hocaların elbet bilgisi,deneyimi,gözlemi vardır ama cenk hoca kadar aktif çalışan,yeni haritalar çizen,keşfeden hocalar yok eskiyi yorumluyorlar. Bizim için çok kıymetli bir bilim insanı. Keşke dediklerini kulak verseydiler. Keşke yetki verip fikirlerini önemseyip önlemleri alabilseydiler.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Bence bu tarz yayınların hep yapılması lazım, sürekli aklımıza olması gerekli depremin..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Burası deprem sayfası değil farkındayım fakat son 1 haftadır bir çok deprem uzmanı ve deprem tahmini yapan bir çok sayfa özellikle Martın son haftası gibi İstanbul da bi deprem bekliyorlar bilginiz olsun tedbirli davranmakta yarar var

İstanbul konusunu bölmemek adına buradan yazıyorum.

Deprem bi hava durumu değil modele bakıp havayı yorumladığımız gibi yorumlama yapamayız. 2012 yılında kıyamet kopucak bi çok sosyal medyada yankı yapmıştı ? Bunu buraya yazmanız veya bi arkadaşınıza söylemeniz o kişiyi korkutur. Burada bi çok arkadaş diken üstünde. Özellikle evleri yaşlı olan bi çok arkadaşımız var. Böyle yazıları böyle yerlere yazmamanız çok daha sağlıklı olur.

• sura16 üst yönetimi geç kendi aralarına bile almıyorlar Cenk hocayı akademik hırslar çok ilginç yerlere gelebiliyor. Ortak çalışmalarla resimi tamamen ortaya koymaları lazım, hala daha bilim insanları arasında fay haritası konusunda farklılıklar var maalesef. Cenk hoca gerçekten çok değerli bir bilim insanı hak ettiği değeri göremedi, son zamanlarda baktıüım artık deprem dibimizde demektende bıkmış önlemlerin alınmadığını gördüğü içinde vazgeçmiş artık fazla konuşmuyor..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bende bir yorumda bulunmak istiyorum öncelikle kendi yasadigim Sisam Adası depreminden yola çıkacağım 6.9 luk büyük deprem bir anda vurdu öncesinde bir tane bile öncü deprem olmadı belki Ege Denizinin karakteristik özelliğidir Marmara denizini bilemem ama diyeceğim şu uzun süren hatta haftalarca deprem fırtınaları gördüm ve arkasından büyük bir deprem olduğunu hatırlamıyorum yani ben sessizlikten daha çok korkarım az az olmasında endişe edilecek bir durum görmüyorum.Panik yapma mevzusuna gelince arkadaşlar gayet normal bizim gibi bir ulkede deprem korkulmasi gereken bir doğal afet,Allah kimseye yaşatmasın hayatımda iki adet 6 lik deprem gördüm, çok sayıda 5 lik deprem gördüm bunların hiçbiri 7 lik bir depremin yanına yaklasamaz hayatınızın ötesinde hemde çok çok ötesinde bir şiddet bu yaşamayan bilmez inşallah kimse de yaşamaz ben hala saniye saniye hatırlıyorum o günü yaşadığım korkuyu unutmak mümkün değil insanın hayatında bir iz bırakıyor maalesef..

• forum.havaforum.com/attachment/145604/

Dünden beri meydana gelen 4.2 ve artçıları bazılarının depremin odağından uzak olduğunu görüyoruz tahminen bölgedeki diğer tali faylarda oldu bu depremcikler.. Tekirdağ çukuru ve çevresi dönem dönem aktiflik gösteren bir kesim tıpkı yalova gibi..

• forum.havaforum.com/attachment/145604/

Dünden beri meydana gelen 4.2 ve artçıları bazılarının depremin odağından uzak olduğunu görüyoruz tahminen bölgedeki diğer tali faylarda oldu bu depremcikler.. Tekirdağ çukuru ve çevresi dönem dönem aktiflik gösteren bir kesim tıpkı yalova gibi..

2000-2020 arası meydana gelen depremler;

forum.havaforum.com/attachment/145655/

Dünkü depremin episantr merkeziyle ,11 ocak 2020 microdeprem fırtınasını takiben aynı lokasyonda gerçekleşen 8 Eylül 2020 4.6Ml (4.2Mw) deprem çözümlerine baktım 8 Eylül 2020 depremi ve artçıları ;

forum.havaforum.com/attachment/145661/

8 Eylül 2020 depremi çözümü;

forum.havaforum.com/attachment/145663/

Dünkü depremin çözümü; bu depremler doğrultu atımlı ana fay uzantısıyla uyumlu çözümler veriyor episantr merkezinde Cenk hocanın haritasındada bir fay göremedim tabi bunun net yorumunu yapmak için sistemde kordinatların girilip ,haritada çakıştırılması lazım bizim gördüğümüz harita yüksek çözünürlüklü değil iç içe gözüken fayların arasında bile 3-4km'ye varan mesafeler mevcut bunu sadece Cenk hoca ve haritayı yapanlar çözelebilir.

forum.havaforum.com/attachment/145662/

Yine +4Mwlik eski bir depremin çözümü (2010 depremi) Normal fay vermiş bu kesin olarak tali fayda.

forum.havaforum.com/attachment/145660/

Ana fayların geometrik ayrımları, derinlik kesit bilgileri bizde mevcut olmadığı için yine yorum yapmak güç olmakla birlikte bu depremler Ganos fayı veya 1766-2'nin Batı ucunda gerçekleşiyor olabilir. Ganos fayı özellikle karada çok dar bir zonda izleniyor ama 1766-2'nin zon genişliği hakkında bir bilgim yok benim hafızamda bu lokasyonda daha fazla +4'lük deprem vardı ama sayısı özellikle 2000'den sonra aslında çokda değilmiş.

• PergamoN ilginç olan birşey daha var 1912 depreminin ganos fayı devamında nerede sonlandığı, bu konuda da yanlış bilmiyorsam ortak bir kanaat yok

• Kendi fikrimce 50 bin ölü olabilecek en iyimser senaryodur. Bunun 10 katı ölüm sayısı realist bir yaklaşım olur

I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion.

• PergamoN ilginç olan birşey daha var 1912 depreminin ganos fayı devamında nerede sonlandığı, bu konuda da yanlış bilmiyorsam ortak bir kanaat yok

MTA'nın haritasındada orta çukurluğa kadar kırıldığı kabul gören varsayımın yanlış olduğu 2000 sonrası deprem dağılımından bile anlaşılıyor deniz içindeki sismik aktivite ile Ganos karasalındaki sismik aktivite arasında uçurum var deniz içindeki kesim kırılmamış yorumu yapılabilir.

forum.havaforum.com/attachment/145665/

11 Ocak 2020 microdeprem fırtınası tali faydaydı 8 eylül 2020 ile dünkü depremin episantrı bir tık daha kuzeylemiş görünüyor Cenk hocanın haritasına göre fay yok , 1766-2 batı ucunda gerçekleşiyor demek içinde Cenk hocanın faylara göre depremlerin daha kuzeyli gerçekleşmesi lazım çözümlerde dikkate alınınca Ganos fayının deniz içindeki devamından kaynaklanan depremler gibi duruyor.

forum.havaforum.com/attachment/145667/

• PergamoN MTA haritasının yanlışlığını savunan hocalarda var buarada. Bana göre de ganos fayı marmara denizi içine girerken 1912 deprem kırığı tamamlanıyor ve bundan sonra kırılmamış fay segmenti başlıyor. Bu son 2 deprem birbirlerine benziyor, Cenk hocanın çözünürlüğü yüksek haritaları olsa daha iyi konuşurduk. Derinlik olarak ana fay segmentinde gibi görünsede bana tali fay gibi geliyor. Bu araca Cenk hocanın twitterda yazılarından ana fay gibi algıladım bunu da belirtmiş olayım

• Narsil Açıklamasını görmemişdim kendi açıklamış dediğin gibi çözümlerde uyumlu zaten, orda iğnelemede yaptığı için yine soru işareti mevcut ama Ganos segmenti kaynaklımı yoksa 1766-2'mi? diğer görüşler o kesimi tek bir fay kabul ederken Cenk hocanın haritaya göre sıçrama yaparak 2 farklı geometrik segmente ayrılan fay mevcut.Bu bölgede benzer çözümleri veren +4Mw deprem sayısı kısa ve orta vade artış gösterecekmi bakalım.

• Narsil Açıklamasını görmemişdim kendi açıklamış dediğin gibi çözümlerde uyumlu zaten, orda iğnelemede yaptığı için yine soru işareti mevcut ama Ganos segmenti kaynaklımı yoksa 1766-2'mi? diğer görüşler o kesimi tek bir fay kabul ederken Cenk hocanın haritaya göre sıçrama yaparak 2 farklı geometrik segmente ayrılan fay mevcut.Bu bölgede benzer çözümleri veren +4Mw deprem sayısı kısa ve orta vade artış gösterecekmi bakalım.

bana o iğnelemede, hani ortaya kadar kırılmıştı bak burada depremler oluyor yani fay bizim dediğimiz gibi karaya oldukça yakın demeye getirmiş:) Tekirdağ açıkları seninde dediğin gibi oldukça aktif bakalım ben açıkçası eğer fay üzerindeyse uçlarda olan depremlerden oldukça rahatsız oluyor ve takip ediyorum, bu konuda Cenk hocanın dedikleri bana dha mantıklı geliyor 17 ağustos depreminde olduğu gibi deprem episentrında depremler yoğunlaşmıyor fayın batı ve doğu ucunda aktiviteleri oluyor ana şok öncesinde. Bende bu şekilde düşünüyorum

• PergamoN Hocam iyi günler Gökova körfezi doğusu Ula Köyceğiz civarındaki deprem aktivitesini takip edebilme şansınız oldu mu acaba orası sanki sancı çekiyor gibi geldi bana orada bir sismik boşluk var mı acaba Bilgi verebilir misiniz