Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Fahrettin abi açıklama yapmış herhangi bi çağrı alınmadı 112 den diye

Hocam orada yaşayanların hissettiğini zannetmiyorum ganos dağı eteklerinde olduğundan ki dağın tepesinde kamp yaparken biz deprem olmuş şehre döndüğümüzde haberimiz olmuştu 🙂

• Biz en büyük hatayı 99 depremi ve sonrasında yaptık. Bize son bir şans verilmiş canlı kanlı örnek incelemek adına. Biz ondan sonra aksine daha az deprem ile mücadele yaptık daha az araştırma yaptık hiç deprem olmayacak gibi. Halbuki 99 depremi fragmandı asıl gösterim marmara maalesef. Zemini kötü olan ilçelere atıyorum maksimum 3 katlı bina izni verilmesi lazımdı. Denetimler çok sık yapılmalıydı bina kalitesi için. Devletin belirlediği malzemeler kullanılmalı ve sürekli denetim olmalıydı. Çarpık kentleşme ve uzun binalara izin verilmemeliydi. Deprem için toplanma alanları gerçek manada olmalıydı. Deprem senaryosu sayısızca hazırlanmalı ve her sene düzenli tatbikatı yaptırıp bu gerçeği unutturmamak gerekirdi. AFAD gibi tim kadrosu sayı olarak arttırılıp,devlet her türlü imkanı sağlamalıydı. Çok ciddi bir bütçede kenara koymak lazımdı olası senaryoda ülkenin yarı sanayisi yok olacak. Müthiş bir planlama ile en az hasar ile atlatabilirdik. Artık her şey çok geç. Yüzde 10-15 belki yeterli süre varsa kurtarırız. Hala zahmet etmiyoruz. Her gün bunu düşünüyorum kafamda senaryoyu kuruyorum kuruyorum felaketler şeyler geliyor aklıma. Ülkenin bağımsızlığı bile tehlikede bir gram abartmıyorum gerçekten.

Aynen öyle maalesef o tren kaçtı artık. Büyük Marmara depremi yaşandıktan sonra iş işten geçtikten ve binlerce kayıptan ve milyonlarca lira zarardan sonra umarım herşey daha düzgün ve kurallara uyularak yapılır diye umuyoruz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bu arada deprem olmayacak diyen kim ben anlamadım ?? Marmara bölgesi 1. derece deprem bölgesi ve her an deprem olabilir ama bununla yaşanmaz, panik yapılmaz her sarsıntı sonrası eyvah denmez sanırım buradaki farkı herkes anlayabiliyordur.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bu arada deprem olmayacak diyen kim ben anlamadım ?? Marmara bölgesi 1. derece deprem bölgesi ve her an deprem olabilir ama bununla yaşanmaz, panik yapılmaz her sarsıntı sonrası eyvah denmez sanırım buradaki farkı herkes anlayabiliyordur.

aynen öyle hocam.her zamanki gıbı bır kac kişi yaygara yapacaktır ıllakı.marmara denızınde 4.1 lik deprem olmasından daha doğal ne olabilir acaba.?yasadıgnız bınanızı saglamlastırmaktan baska hıc bır care yok..

• Aynen öyle maalesef o tren kaçtı artık. Büyük Marmara depremi yaşandıktan sonra iş işten geçtikten ve binlerce kayıptan ve milyonlarca lira zarardan sonra umarım herşey daha düzgün ve kurallara uyularak yapılır diye umuyoruz..

Hocam kişisel görüşüm son ağır yıkıcı, kayıplı deprem olacak belki de. Depremlerin tekrarlanma aralığı uzun. Bir 50-100 yıl içerisinde ömrümüz muhtemelen görmeye yetmez çocuklar,torunlar görür o teknoloji ile çok farklı binalar yapılır. İleri zamanlarda depremlerin gelişen teknoloji ile daha kontrol altında olacağına,etkisinin minimuma inanacağına inanıyorum normal olarak. Bu depremi hayırlısı ile atlatabilseydik hem marmara bölgesi yaşayan vatandaşlar adına hem gelişmekte olan ülkelerin başında olan Türkiye yükselişe tam gaz devam ederdi. Şimdi gelişmekte olan Türkiye için bu gerçekleşecek deprem ciddi yara, zarar. Allah olabildiğince gecinden versin, yardımcımız olsun.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• sura16 umarım 1 deprem olur:) malum orada bir segment yok, KAF bizim gerçeğimiz bununla yaşamayı öğreneceğiz ve önlemler alıp kurallar uyacağız, rant ve adam kayırma uğruna abuk sabuk işlere girmeyeceğiz. Bunları yaparsak şuan ki teknoloji bile bize yeter aslında..

• Bu arada depremle ilgili de ana depremin tarihinin çok uzaklarda olmadığını düşünüyorum ve bu tarz depremlerde ilk baktığım şeyinde ilgili segmentin en batı ve en doğu ucuna odaklıyım.

• Narsil tek parça halinde kırılma ihtimali nasıl görülüyordu hocam? Tek parça halinde kırılma olmasa bile ardı ardına depremler bekliyorum ben stress aktarımından dolayı o yüzden her şeyi tek gibi düşünüyorum biri diğerlerini peş peşe etkileyecek Kocaeli-düzce gibi. O yüzden hani önümüzde gerçekleşecek yıkıcı ağır beklediğimiz depremler belki de son yıkıcı ağır depremler olacak diye düzelteyim :) Bu ülkede her şey anlık yaşanıyor hocam. Silivri depremi olduğu gün kaos ortamına döndü her yer telefonlar falan ulaşılmadı herkes dedi yok binaları güçlendireceğiz yok deprem çantası yok kentsel dönüşüm vs 1 hafta sonra unutuldu her şey. Operatörlerin bu bağlantı durumu için acil durumlar adına bir iyileştirme yaptığını bile düşünmüyorum o günlük gaz alındı tabi.

• Allahım ülkemize gelecekte yaşanılacak deprem ya da depremlerin en az hasarla atlatmayı nasip etsin. Ve ayrıca eğitim şart arkadaş. Bilinçlenmem lazım hatta bu konuda bir uzmandan yardım almayı düşünüyorum. Kendi korku ve paniğin benden daha çok sevdiklerime zarar vericek burda bu gece ben bunu anladım.

• Narsil tek parça halinde kırılma ihtimali nasıl görülüyordu hocam? Tek parça halinde kırılma olmasa bile ardı ardına depremler bekliyorum ben stress aktarımından dolayı o yüzden her şeyi tek gibi düşünüyorum biri diğerlerini peş peşe etkileyecek Kocaeli-düzce gibi. O yüzden hani önümüzde gerçekleşecek yıkıcı ağır beklediğimiz depremler belki de son yıkıcı ağır depremler olacak diye düzelteyim :) Bu ülkede her şey anlık yaşanıyor hocam. Silivri depremi olduğu gün kaos ortamına döndü her yer telefonlar falan ulaşılmadı herkes dedi yok binaları güçlendireceğiz yok deprem çantası yok kentsel dönüşüm vs 1 hafta sonra unutuldu her şey. Operatörlerin bu bağlantı durumu için acil durumlar adına bir iyileştirme yaptığını bile düşünmüyorum o günlük gaz alındı tabi.

Celal Şengör ve MTA cılar tek kırılabilir iddiasında, onlar Cenk hocanın doğu marmara segmentini görmüyorlar. Cenk hoca bunlardan farklı düşünüyor. KAFın kuzey koluna onlarla aynı görüşteyken, esas segmentin doğu marmara segmenti olduğunu bildiriyor. Tek kırılabilir mi elbette sonuçta her segment her zaman aynı davranışı göstermez. 1766 yılında kuzey segment aynı yıl içerisinde 2 büyük deprem üreterek kırıldı, aralarında zaman dilimi aylar ile ifade ediliyor. Dolayısıyla tek kırılma durumu olabilir.

Cenk hocaya göre de asıl tehlikeli segment doğu marmara segmenti olarak isimlendirdiği ki buna Ramazan hocada katılıyor ve 1509 depreminin faili, işte bu konuda sözü geçen bilim insanlarının daha bu anlamda bile ortak bir açıklaması yok açıkçası, o yüzden sadece kuzey kolu üzerinden konuşmak daha mantıklı en azından bu birçok bilim insanı açısından kabul edilmiş bir durum.

• sura16 umarım 1 deprem olur:) malum orada bir segment yok, KAF bizim gerçeğimiz bununla yaşamayı öğreneceğiz ve önlemler alıp kurallar uyacağız, rant ve adam kayırma uğruna abuk sabuk işlere girmeyeceğiz. Bunları yaparsak şuan ki teknoloji bile bize yeter aslında..

Üstad inşallah 1 deprem olur diyorsun da bir tane 7.6 mı olması daha tehlikeli veya bunun iki parça halinde bir kaç ay arayla 7.4 ve 7.4 iki deprem üretmesi mi veya üçlü kombinasyonda 3 adet 7.2 7.2 7.2

Herkese ilk senaryo daha mantıklı gelebilir ama 7.2 ile 7.6 arasında dağlar kadar fark var 0.4 küçük bir fark diye görmeyin feci katlana katlana artıyor ivme kuvvet değerleri

• Depremi hisseden herkese öncelikle geçmiş olsun. Hem büyüklüğü az hem de derinliği fazla olduğu için hissetmedim.Olağan Marmara depremlerinden biri tabi özellikle Silivri sonrası olan her deprem Marmara'yı korkutuyor.İlk dikkati çeken artçıları oldu bu kadar sık olması devamlılığı açısından ürkütüyor.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Marmara'nın bu karakteristik özelliğini seviyorum. Ege fayları gibi değil yani bir anda bam diye vurmaz. Sürekli ikaz eder 4.0 yapar 4.5 yapar 5.0 yapar hani geliyorum siper alın der. Bu deprem de bilmem kaçıncı kez fırlatılmış bir ikaz fişeği. Hani işin korkunçluğu şu ki kilometrelerce uzunluğundaki yanal atımlı faydan yılda maksimum bir kere bu ölçekte deprem görüyoruz. Fayın kilitli olduğunu ve stres biriktirdiğini buradan idrak edin.

4.2 lik depremin en yüksek artçısı 2.6. Bundan 6-7 sene evvel kandilli 3.0'ın altını depremden saymayıp yayınlamazdı bile. Lakin 4.2'lik bir sarsıntının da devamında en azından 3.0 ve üzeri bir iki deprem daha tekrarlatması genelde beklenilen bir şeydir. Fay onu da yapamamış. Şunu da ekleyeyim; her ne kadar hipotez de olsa, İzmit depreminin gerçekleşmesinden 44 dakika öncesinde, büyüklükleri 0.9 ile 2.8 arasında 26 tane deprem gerçekleşti. Gerçekleşen bu ufak depremlerin hiçbiri birbirini tekrarlayan depremler değil, kırılan fay üzerinde farklı noktalardaydı. Dediğim gibi bu bilgi kanıtlanmamış bir hipotez de olsa takip edilmeye değer.

Neyse bu sabahta konuşur millet, yarın akşama unutulur. Büyük felaket yaşanmayacakmış gibi birbirimize yalanlar söyleyerek yaşamaya devam ederiz.

• Üstad inşallah 1 deprem olur diyorsun da bir tane 7.6 mı olması daha tehlikeli veya bunun iki parça halinde bir kaç ay arayla 7.4 ve 7.4 iki deprem üretmesi mi veya üçlü kombinasyonda 3 adet 7.2 7.2 7.2

Herkese ilk senaryo daha mantıklı gelebilir ama 7.2 ile 7.6 arasında dağlar kadar fark var 0.4 küçük bir fark diye görmeyin feci katlana katlana artıyor ivme kuvvet değerleri

Bunu biz de biliyoruz. Tek parça halinde kırılması zaten daha düşük bir ihtimal cenk hoca Marmara'nın kralı, ramazan hoca ile ikisi böyle düşünmüyor. Benim attığım mesajta son yıkıcı deprem olacak bence dedim hoca da umarım tek bir deprem olur deniz içerisinde 3 ayrı segment var demek istedi tek parça kırılmasını ummadı yani öyle söyleyeyim :)