İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modellerin her biri ayrı dansöz geçen ecmwfsi gemi de döndü şimdi gfssi de döndü ecmwf de az değil bu coğrafyayı çözemiyorlar malesef. Zaten GFS de merkeze kar değil en fazla kky ihtimali veriyordu +400m yüksekleri gömüyordu onu değiştirdi büyük haritada çizgiye bakıp merkez kar diye umutlananlarda hata.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Modellerin en zorlandığı konum Ege olmalı farklı bir organikma var gerçekten İzmir'in havasına güven olmaz cümlesi boşuna söylenmemiş. Adamlara hak veriyorum 24 saat içinde bile Real değişiklikler olabiliyor

• Modellerin her biri ayrı dansöz geçen ecmwfsi gemi de döndü şimdi gfssi de döndü ecmwf de az değil bu coğrafyayı çözemiyorlar malesef. Zaten GFS de merkeze kar değil en fazla kky ihtimali veriyordu +400m yüksekleri gömüyordu onu değiştirdi büyük haritada çizgiye bakıp merkez kar diye umutlananlarda hata.

bence saha 13 gun oncesinden oldugu icin surekli dönuyor ve zaten mantiken baktigindada mantikli degil bir sistemin belirtisi bence 1 hafta oncesinden az bucuk gostermeye baslar 3 gun icindede hemen hemen netlesir bence karamsar olmamak ve umutlu olmak her zaman iyidir soyle sisteme bir 1 hafta kala degerlendirme yapilmasi en makul olanidir

Ben farkındaydım öyle olduğunun ama en azından Kemalpaşa ya da yüksek rakımlı bir yere giderim diyordum. Ama yağış gitti.

• Bu kış gecen kısa gore çok berbat geçiyor en azından geçen yıl 5 dakika havada kar gorduk 2018-2019-2020-2022 bomboş yıllar ne oldu bu bizim bölgeye anlayamıyorum benim okul zamanlarimda her yıl havada kar gorurduk saatlerce hemde 2017 de son sovunu yaptı ve İzmir için kar resmen sonsuza kadar yok oldu açık söyleyim bu yilida kapattım ben,81 ilde 2 il sadece kar görmedi İzmir ve Aydın.Son olarak geçen yıl ki Tulpar sistemini son anda kacirmamiz yine ab alanının Akdenize hareket etmesi ve bu yıl ki 24 ocaktaki ab alanının yine giritten Akdenize hareket etmesi hep ayni son İzmir için kar ihtimali kalmadı :thumbdown: :rolleyes:

• Bu kış gecen kısa gore çok berbat geçiyor en azından geçen yıl 5 dakika havada kar gorduk 2018-2019-2020-2022 bomboş yıllar ne oldu bu bizim bölgeye anlayamıyorum benim okul zamanlarimda her yıl havada kar gorurduk saatlerce hemde 2017 de son sovunu yaptı ve İzmir için kar resmen sonsuza kadar yok oldu açık söyleyim bu yilida kapattım ben,81 ilde 2 il sadece kar görmedi İzmir ve Aydın.Son olarak geçen yıl ki Tulpar sistemini son anda kacirmamiz yine ab alanının Akdenize hareket etmesi ve bu yıl ki 24 ocaktaki ab alanının yine giritten Akdenize hareket etmesi hep ayni son İzmir için kar ihtimali kalmadı :thumbdown: :rolleyes:

Akdeniz de birşey var gerçekten sürekli AB'leri kendine çekip ardından Akdeniz üzerinden doğuya yürütüyor, Akdeniz de bermuda şeytan üçgeninde olduğu gibi ilginç bir olay var sanırım, sürekli olarak AB'nin önce güneyleyip sonra Akdeniz üzerinden yürümesi çok ilginç birşey.

• Atina'dan sonra 32 derece kuzey enlemindeki 130 m rakımlı Dallas Texas bile kar alacak biz hala bekliyoruz bakalım

Dallas karasal bir bölge sayılır ortalama her yıl 2 inç kar alırlar. Atlantik-gulf stream çalışması ile rahatlar.

Tarih ve Coğrafya Eğitmeni-Öğretmeni - Gazetecilik mezunu. Adalet Öğrencisi.

• Dallas karasal bir bölge sayılır ortalama her yıl 2 inç kar alırlar. Atlantik-gulf stream çalışması ile rahatlar.

Evet hocam Kanada üzerinden gelen soğuk hava çekirdeklerini rahatlıkla alıyorlar, kesecek dağlar çok yok bizdeki sorun sanirim kuzeyimizdeki kıyıya dik dağların soğuğun girişini engellemesi

• İlginç.Yani baksanıza bütün her şey ılıman bir bölge oluşturulmak için yapılmış gibi. Zaten muhtemelen iklim değişikliği yüzünden atmosfer çok kaotik bizim işimiz hepten zorlaşıyor.Hayal ettiğimiz sinoptik ve hayal ettiğimiz soğuğu kesiştirmeye çalışıyoruz. Evet zamanında bu oldu ama kim bilir bir daha ne zaman şahit olacağız.Üzücü olan ben model takip etmeye 2017 sisteminden sonra başladım ve bir kere bile istediğim hayal ettiğim olmadı.İşimiz zor

• Akşamüstü ve gece İzmir merkez civarındada kararsızlık olmadasa rüzgar profili ve nemlilik özellikle tek hücreli yapıların gelişmesine olanak sağlayabilir.Donma seviyesininde nispeten düşük olması nedeniyle 5km yüksekliğe varan +45-47dBZ'li bütün kütlelerde hafif/orta dereceli dolu daha güçlü hücrelerde iri olmasada yoğun bir dolu yağışı gözlemlenebilir.

forum.havaforum.com/attachment/141442/

• Akşamüstü ve gece İzmir merkez civarındada kararsızlık olmadasa rüzgar profili ve nemlilik özellikle tek hücreli yapıların gelişmesine olanak sağlayabilir.Donma seviyesininde nispeten düşük olması nedeniyle 5km yüksekliğe varan +45-47dBZ'li bütün kütlelerde hafif/orta dereceli dolu daha güçlü hücrelerde iri olmasada yoğun bir dolu yağışı gözlemlenebilir.

forum.havaforum.com/attachment/141442/

Kuşadası için de aynı şey geçerli midir hocam?