Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ya şu yeşil kütleler ne yavaş geliyor be valla çok fena uyku tuttu 1 saate de bir şey olmazsa beklenilmez artık

O yeşil kütle gelmeden uyku tutmaz beni. Sıcaklık şuan 0.4 derece. Yerler kuru. Dağılmadan gelirse hızla tutar. Ardından zayıf kütlelerde aralıklarla kar bırakırsa sabaha kadar heryer yine bembeyaz olabilir inşaallah :S

• Aynen tren yolu gibi fena yagiyor gercekten radara gore adiyamandada hafiften biseyler olur olmasada olur yani :D2 gecen sistemde adiyanana gelecektim ordada evim var üşendim gelmeye valla bide is coktu :)

Doğru hocam gelmese de olur da öyle heyecan olsun diye takip ediyorum ben de ^^

• Batman'ın havasını 22 yıldır takip etmişimdir. Hem coğrafyasını hem de bilimsel açıdan iklim analizini çok yaptım ama bu dönem kadar tutarsız bir süreç hiç görmedim. Yani tamam AB iyi konum almadığı için hep kaçırdı yağışları ama daha önceki yıllarda en kötü senaryoda bile etkilenirdi. Tek atladığım nokta şu: Batman kar alması için muhakkak bulutların geliş yönü kuzey-kuzeybatı-kuzeydoğu yönlü olması. (yani bulut katman seviyesinde rüzgar yönü aslında) Tüm bu süreçte güneyden aldı. 2006 yılı Aralık döneminde 35-40 cm kar aldığı dönemde, sıcaklıklar - 8 derecede olmasına rağmen yağmur aldığını hatırlıyorum. 3 km ötede kuyubaşı tokide ise lapa lapa kar vardı. Dün gece de aynısını gördüm. Anlayacağınız batmanlı arkadaşlar, şunu hiç unutmayın. - 20 derece bile olsa güneyden gelecek hiç bir buluttan kar beklemeyin, artık mümkün olmadığı net biçimde anlaşılmıştır. Fön etkisi maalesef büyük sıkıntı yaratıyor. Mutlaka kuzeyli rüzgar olmasına dikkat edecez artık. Bu haftaki Batman tahminlerimde hep verileri baz alıp, olabileceğini düşündüm. Ama coğrafya başka bir şey, sadece veriler yetmiyormuş.

• Batman'ın havasını 22 yıldır takip etmişimdir. Hem coğrafyasını hem de bilimsel açıdan iklim analizini çok yaptım ama bu dönem kadar tutarsız bir süreç hiç görmedim. Yani tamam AB iyi konum almadığı için hep kaçırdı yağışları ama daha önceki yıllarda en kötü senaryoda bile etkilenirdi. Tek atladığım nokta şu: Batman kar alması için muhakkak bulutların geliş yönü kuzey-kuzeybatı-kuzeydoğu yönlü olması. (yani bulut katman seviyesinde rüzgar yönü aslında) Tüm bu süreçte güneyden aldı. 2006 yılı Aralık döneminde 35-40 cm kar aldığı dönemde, sıcaklıklar - 8 derecede olmasına rağmen yağmur aldığını hatırlıyorum. 3 km ötede kuyubaşı tokide ise lapa lapa kar vardı. Dün gece de aynısını gördüm. Anlayacağınız batmanlı arkadaşlar, şunu hiç unutmayın. - 20 derece bile olsa güneyden gelecek hiç bir buluttan kar beklemeyin, artık mümkün olmadığı net biçimde anlaşılmıştır. Fön etkisi maalesef büyük sıkıntı yaratıyor. Mutlaka kuzeyli rüzgar olmasına dikkat edecez artık. Bu haftaki Batman tahminlerimde hep verileri baz alıp, olabileceğini düşündüm. Ama coğrafya başka bir şey, sadece veriler yetmiyormuş.

Sıkıntı sadece Batmanda değil Mardin ve Siirt için de geçerli

• hocalarım bir şey sormak istiyorum, vanda yaşayan bir arkadaşım fotoğraf attı lapa lapa kar yağıyordu. radara baktım gram kütle yok bunun sebebi ne olabilir? çok merak ettim.