Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dünyadaki basınç dizilim ve iklim etkileşimlerini bir bütün olarak bisikletin pedalını aşağı yukarı çevirirmiş gibi düşünüyorum. Aşağı yönlü ve yukarı yönlü yüksek alçak oluşumları sanki pedal oluşumu veriyor pana. İsmail Türüt 'ün Erzuruma kar yağsa Rize de üşüyorum şarkısı gibi Avustralya da yangın olsa Türkiyede üşüyorum şeklinde kelebek etkisi ile değerlendirmek lazım

• Olsun toz halinde yağması iyidir bakarsın tipiye donmuş Rize geçenki hafta içi sistemi ben bahadır toz kar görmemiştim ama bu sene toz olarak yağdı hafta içi sistemi rizede toz yağdı ama çok şiddetli yemek yiyordum haberim yoktu en son yemek sofrasına otururken bı bakayım dedim bişe yoktu hafif hafif toz atıyordu sonra yemek bitti kalktım sofradan yol olmuş bembeyaz o da 10 dk da yerler de çok aşırı ıslak daha yeni beyazlamaya başlamıştı bı tane şu birikintisi vardı gözümün önünde 30 40 sanjiyede şu birikintisi kalmadı kar suyu çekti bildiğin buz gibi kar yağıyor

• Bafra 5.40 da kar başlar Samsun saat 1 den once kar başlar 11.45 gibi ama asıl kar 1de başlar Samsun'da Ordu 2.20 gibi başlar Giresun 5.30 da kar başlar Trabzon 13 de sulu kar 13.40 gibi merkezde de aralıklı kar yağışı olur Rize saat 17 de kar başlar

• DoquKaradeniz28 estağfurullah Tayfun Hocam bir şeyler öğreniyoruz sayenizde ben tembel bir öğrenciyim zorunda kalmadıkça araştırma yapmıyorum SAM-IOD ilişkisini sizden öğrenmiş oldum mesela teşekkür ederim :) Şu aralar kafamı kurcalayan bir mesele yok ana odaklanıyorum bazen sistemlerin nereyi nasıl vuracağı gibi meseleler bana daha çok zevk veriyor olursa bir konu açın araştıralım ama sistem arefesindeyiz yeni sistem gelmeden önce bölgenin ileri gelenleri olarak :D bir panel düzenleriz :S