Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Öncelikle teşekkür ederim benim asıl sıkıntım çocuk zaten mevcutta bir rahatsızlığı var kontrollerini yeni yaptırmıştım onun pozitif çıkması benim bütün enerjimi aldı şimdi elimiz kulağımızda geçecek bir süreç beni bekliyor inşallah hafif şekilde atlatacak

Geçmiş olsun hocam

• Orasa geçmiş olsun hocam herseyin başı sağlık son sistemde konumuma 40 cm üzeri kar yağdı.. elektrik telleri koptu, samsunun 5 km ötesinde 4 gün elektriksiz kaldık .. sonra eşimin doğumuna 2 gün kalmıştı.. sonra refakat için ve yatış için teste gittiğimizde öğrendik pozitif olduğumuzu... ancak şükür atlattık.. normal grip gibi geçti Allah a şükür.. gribe ne iyi geliyorsa o tarz bir beslenme öneririm.. bu varyant inanılmaz hızlı yayılıyor yanlış anlaşılmak istemem ama ne kadar tedbirli olsak da topluluğa girmeden yaşamak mümkün olmadığından bu sefer kaçış yok gibi.. tek tesellimiz ilk varyant gibi sert değil.. Rabbım şifa versin

• Hocam, geçmiş olsun. Allah, acil şifalar versin. Cuma günü akşamı başlayan vücut halsizliğim, kırgınlığım ve ağrılarım cumartesi artınca test verdim. Pozitif çıktım. İki üç parol ile bir gün bir gece de çok şükür normale döndüm. Ben de öğretmenim. O kadar korumama rağmen kendimi, maalesef bulaşa karşı koyamadım. En büyük korkum biri üç yaşına girecek olan, biri de 4 aylık olan evlatlarımdı. Tabii, aynı evde olunca bulaş kaçınılmaz oldu çocuklara. Pazar akşamı 4 aylıkta ateş, huzursuzluk başladı. Zaten bağırsak tepkili besin alerjisi olan bir çocuk. Anne diyette olduğu için beslenmesi zayıftı. Çocuk anne sütü alıyor ama dediğim gibi anne diyeti olduğu için durum daha farklı oluyor. Büyüğü de pazar gününe ateşli kalkti. İkisi de kafadan değil ama boğazdan ateslendiler. 39 falan çıktı dün ateşleri. Büyüğüne serum taktırdım acilde çok şükür kendine geldi çocuk. Küçüğüne de taktırmak istedim ama damar yolunu açmayı beceremediler. Kan tahlilleri temiz çıktı çok şükür. Bugün ikisi de daha iyi. Muhtemelen kuru öksürük başlayabilir onlarda da.

Çocuğunuzun var olan rahatsızlığı ne bilmiyorum ama inşallah o da kolay atlatır hocam. Yeme içmede sıkıntı yoksa bol bol c vitamini destekleyin. Biz 4 ayliga hiçbir şey veremiyoruz. Çok düşerse hastanede serum rica edin. Topluyorlar hemen. Allah, evlatlarımıza şifa versin. Tüm hastalıklardan, kazalardan, belalardan korusun. Rabbim esirgesin.

Hocam sizede çok geçmiş olsun gerçekten çok üzüldüm tabi söz konusu çocuklar olunca akan sular duruyor rabbim inşallah şifasını verir tüm hasta olanlara

Bizdeki sıkıntı 1 yaşında başladı hocam şu an 5.5 yaşında çocuklar için hiçte yüksek olmayan 38 derece ateşle bile havale geçiyor yoğun bakıma girmek zorunda kalıyor bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanıyor dün gece ateşi 40 derece olmasına rağmen çok şükür atlattık ateşli bir hastalığa yakalandığında her dakika tetikte beklemek zorunda kalıyoruz inşallah geçecek bunuda atlatacağız sizede tekrar çok geçmiş olsun sizinle beraber sizin kadar üzüldüğümü belirtmek isterim

• Son güncel zonal rüzgar verileri güzel geldi ayın 21'inde zonal rüzgarlar daha da düştü ve 40 ms seviyesine indi bu güzel gelişme 25 sisteminde soğuma daha da artabilir diğer güzel haber ise mart başı da düzemiş ve rüzgarlar daha da yavaşlıyor ve vorteks çözülüyor 1 Mart itibari ile mükemmel düşüş var. forum.havaforum.com/attachment/144597/

forum.havaforum.com/attachment/144598/

• EPO negatif bir fazdayken, Batı Kıyısı açıklarında Doğu Pasifik üzerinde atmosferin üst seviyelerinde bir sırt bulunur. Bu sırt, belirli bir yükseklikte hava basıncının çevredeki alanlardan daha yüksek olduğu bir alandır. Bu yüksek basınçlı hava çıkıntısı, Pasifik havasının akışının Batı Kıyısı'na ulaşmasını engeller. Bunun yerine, hava, yeniden yönlendirilen havanın büyük bir kısmı Alaska'ya ve Kuzey Kutbu'na doğru akan sırt çevresinde akar. Sonuç olarak, EPO negatif olduğunda Alaska normalden daha fazla ısınır. Alaska'yı daha sıcak hale getiren aynı sırt, Kuzey Kutbu'ndan güneye, Kuzey Amerika'nın orta kısımlarına doğru daha fazla hava akışını da yönlendirir. Bu da, soğuk havanın Kanada'dan güneye doğru yayılmasına ve yayılmasına izin vererek, Kanada'nın çoğu ve kuzey ABD için normalden daha soğuk bir modele neden olur. Genellikle kanadadan güneye doğru soğuk hava salınımı varsa türkiyede soğuk sistem zor olur basınçlar uygun olmaz.

• EPO negatif bir fazdayken, Batı Kıyısı açıklarında Doğu Pasifik üzerinde atmosferin üst seviyelerinde bir sırt bulunur. Bu sırt, belirli bir yükseklikte hava basıncının çevredeki alanlardan daha yüksek olduğu bir alandır. Bu yüksek basınçlı hava çıkıntısı, Pasifik havasının akışının Batı Kıyısı'na ulaşmasını engeller. Bunun yerine, hava, yeniden yönlendirilen havanın büyük bir kısmı Alaska'ya ve Kuzey Kutbu'na doğru akan sırt çevresinde akar. Sonuç olarak, EPO negatif olduğunda Alaska normalden daha fazla ısınır. Alaska'yı daha sıcak hale getiren aynı sırt, Kuzey Kutbu'ndan güneye, Kuzey Amerika'nın orta kısımlarına doğru daha fazla hava akışını da yönlendirir. Bu da, soğuk havanın Kanada'dan güneye doğru yayılmasına ve yayılmasına izin vererek, Kanada'nın çoğu ve kuzey ABD için normalden daha soğuk bir modele neden olur. Genellikle kanadadan güneye doğru soğuk hava salınımı varsa türkiyede soğuk sistem zor olur basınçlar uygun olmaz.

Peki Doğu Abd'de sırt oluşmaz mı bu durumda. Doğu ABD sırtını yok ettin

Benim sözüm çok bir şey ifade etmez ama hocama katılıyorum, salınımlar pek iç açıcı değil şubat son hafta için ama mart başı güzel duruyor.

• Zaten Pasifikte bir yüksek oluşumu bekliyorduk Aleut bölgesindeki alçak basınç ile kuduracağını da bekliyorduk, Orta Kanada ve Orta Abd'de ise bir oluk ve Doğu Abd'de bir sırt oluşumu bunları görmezden gelemeyiz. Zaten bu dizilim bizim sistem beklentimizi artıyor aksine azaltmıyor. O zaman epo negatif değil pozitif olması lazım negatif epo beklentisi yok şuanlık. Önümüzdeki süreç pozitif epo beklentisi ve modellemesi var