Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • DoquKaradeniz28 Tayfun abi bu kadar hızlı doğulamasının sebebi nedir ?

Uzun vade, çok detaylı bakmamak gerekir. Sadece bu güncelleme özelinde Azorun kuzeyindeki ab, sinoptiği doğuya zorluyor.

Ama tekrar ediyorum, bu vadede umursanacak birşey değil. 6 saatlik sistem görünür, orta vadede hep bozulur, yakın vadede 3 günlük sisteme dönüşür.

22 Şubat, akışın yeniden bize döndüğü tarih görünüyor. Tek değil, en az 2, hatta belki 3 sistemli bir akış olacak gibi. Şubat'ın sonu ve martın başı, bana Ocak ikinci yarısını anımsatıyor. Hani şu 13 Ocak'tan 24 Ocak tarihine kadar, üçü Karadeniz, biri Balkan olarak aldığımız 4 sistemli KKSS gibi.

Yukarda hasan kardeşim, mjo'yu atmış. Faz 4 ve 5 işlerin lehimize dönmesi için iyi. Fakat benim gönlümün efendisi, faz 6 ve 7 dir. Muhtemelen Mart ortası bu fazlara ulaşabilecek. Aynı tarihlerde zonal rüzgarların yavaşladığını, Aleut alçağının zayıfladığını öngörüyor modeller. Eğer hepsi bir araya gelirse, kuvvetli bir Mart ortası-mart ikinci yarısı sistemi daha olabilir.

HasanBugra zahmet olmazsa nam endeksi ve iod endeksini paylaşabilir misin ulaşabiliyorsan.

• Uzun vade, çok detaylı bakmamak gerekir. Sadece bu güncelleme özelinde Azorun kuzeyindeki ab, sinoptiği doğuya zorluyor.

Ama tekrar ediyorum, bu vadede umursanacak birşey değil. 6 saatlik sistem görünür, orta vadede hep bozulur, yakın vadede 3 günlük sisteme dönüşür.

22 Şubat, akışın yeniden bize döndüğü tarih görünüyor. Tek değil, en az 2, hatta belki 3 sistemli bir akış olacak gibi. Şubat'ın sonu ve martın başı, bana Ocak ikinci yarısını anımsatıyor. Hani şu 13 Ocak'tan 24 Ocak tarihine kadar, üçü Karadeniz, biri Balkan olarak aldığımız 4 sistemli KKSS gibi.

Yukarda hasan kardeşim, mjo'yu atmış. Faz 4 ve 5 işlerin lehimize dönmesi için iyi. Fakat benim gönlümün efendisi, faz 6 ve 7 dir. Muhtemelen Mart ortası bu fazlara ulaşabilecek. Aynı tarihlerde zonal rüzgarların yavaşladığını, Aleut alçağının zayıfladığını öngörüyor modeller. Eğer hepsi bir araya gelirse, kuvvetli bir Mart ortası-mart ikinci yarısı sistemi daha olabilir.

HasanBugra zahmet olmazsa nam endeksi ve iod endeksini paylaşabilir misin ulaşabiliyorsan.

forum.havaforum.com/attachment/144236/

forum.havaforum.com/attachment/144237/

DoquKaradeniz28

• bir kaç gün olacak böyle arkadaşlar, aramıza yeni katılan dostlarımızın yanında böyle dingil insanlarda var ^^

• Nedense çok tanıdık geldi, birilerinin twitlerine çok benziyor yazdıkları :)

Hazır yeni üyeler varken, ihtiyaç hissettim, bir konuya değinmek istiyorum.

Eskiden bölge konumuzdan arkadaşlarımız, anlamsızca model sayfasında bölge kavgalarına karışırlardı.

Özellikle bu yıl, başta ben ve diğer hocalarımız, bundan vazgeçilmesini öğütledik.

Ülkemizin coğrafi yapısı gereği maalesef çoğunlukla batının sevindiğine biz üzülürüz. Bizim tatmin olduğumuz sistemlerde genellikle batıyı üzer.

E, yaratan Allah olduğuna göre bu düzeni, kavga etmeye gerek yok dedik.

Gelin, herşeyi bölge konumuzda konuşalım, model sayfasına yorum yazarken tüm ülke adına yorum yazalım dedik.

Çok şükür, başardıkta.

Kavgalar bitti.

Yerine, bölge konusunda harıl harıl kendini geliştirmek için çalışmak geldi.

Soruldu, öğrenildi, paylaşıldı.

Orta ve doğu Karadeniz, bu kış forumun en çok gelişen üyelerine sahip bölgelerden biri oldu.

Sanırım, bu , forum dışından birilerini çok rahatsız etmiş.

Etmiş ki, ilk fırsatta foruma kayıt oldu kargaşa çıkarmaya gelmiş.

Yazık.

Maalesef siz, hava forumla uğraştıkca hava forum daha da büyür.

Siz, buradaki azim dolu gençlere saldırdıkça onlar daha da gelisecekler. Çünkü onlar tertemiz çocuklar ve evelallah bizim yetiştirdiğimiz öğrenciler.

• Alnı olsa öpülecek mesaj... Allah'a şükür bu forumda ne kavga ettim ne tartıştım. Tek amacım öğrenmek zamanı gelince güldürmek zamanı gelince de beraber bir aile olmaktı. Allah'a şükür amaçlarından 2sina kavuştum son 1i kaldı onu da bu yıl halledecem evelallah :)