Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu akşam diyarbakirda örtü oluşur mu sizce? Modeller bir haftadır aşırı yanıltıcı, bütün hafta kar bekledik olmadi.. bu gece için ustalar bir yorum yapabilir mi?

• Bu akşam diyarbakirda örtü oluşur mu sizce? Modeller bir haftadır aşırı yanıltıcı, bütün hafta kar bekledik olmadi.. bu gece için ustalar bir yorum yapabilir mi?

havada uçuşan kar tanesinden fazla görürsek öpüp başımıza koyalım bu akşam 😂

• Hocam bugün mü gittiniz acaba yollar bayaa karlı görünüyor bizim köyde maden yolunda gezine yakın haftasonu gitmeyi düşünüyordum ama biraz korktum gibi😀

mesajınızı görmemişim kusura bakmayın evet perşembe günü böyleydi şimdi nasıldır bilemem ^^

• Sabah sormuştum ama yine sorayım, tam tatmin olduğum cevap gelmedi. benim bildiğim dek yağışları birkaç saat sürer. benim arkadaşım vanda saat gece üçten şimdiye kadar kar yağdığını söylüyor. üstüne radarda hiç hareketlilik ve kütle yok. yağış sadece dek ya da göl etkili kar yağışıyla mı alakalı yoksa başka şeyler de mi var?

• Sabah sormuştum ama yine sorayım, tam tatmin olduğum cevap gelmedi. benim bildiğim dek yağışları birkaç saat sürer. benim arkadaşım vanda saat gece üçten şimdiye kadar kar yağdığını söylüyor. üstüne radarda hiç hareketlilik ve kütle yok. yağış sadece dek ya da göl etkili kar yağışıyla mı alakalı yoksa başka şeyler de mi var?

Bildiğim kadarıyla sadece Van değil, Hakkari, ağrı gibi yüksek ve dağlık alanlarda radar zaten tam göremiyor. En yoğun kar yağışlarında bile orada hiç kütle görmedik

Hocam orada radar yok ondan dolayı göremiyoruz

• 2-4 arası bir ısınma var ondan sonra diagram aşağı yönlü bir çizgide hareket etmiş. Doğu karadeniz ağırlıklı sistemler inebilir bakalım inşeallah. Modellerin zaafı var bu aralarda.

• 18-19 ocakta yaşadığımız gerçek bir kar fırtınasıydı, Adıyaman için söylüyorum bunu, adli personel olarak iki gün işe gidemedim. Bunu bir daha ne zaman yaşarız kim bilir. Kuraklık için mükemmel bir yağış oldu.

Modeller, veriler tekrar sinyal vermeye başladı, yeni paternimiz hayırlı olsun, şubat başı bir iki gün mini ısınmadan sonra yeniden soğuk havanın etkisine gireceğiz.

Soğuk merkezi kafkaslarda olacak, salınımlar kuzey, kuzeydoğu yönlü, Harunsalman72 kardeşimin sevdiği cinsten :hfyeni (29):

Bir beklenti içine sokmak istemem ama bölgenin doğusunun bu döngüde tatmin edici kar alacağını düşünüyorum. 2017 ocak sonu sistemini incelemenizi isterim,

Tarihe geçen, sürekli hatırlanacak, özlem duyulacak bir kış yaşıyoruz, kış sonunda bölge geneli ve bütün Türkiye bu kronik kuraklığı atlatacaktır. Bol yağışlı günler dilerim. İyi akşamlar.

• Batman 2017 ocak sistemini yaşasın, o soğuk karlı havada don atletle kara atlamayan şerefsiz olsun. :)