Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Asarcık'dan haber geldi 2 metreye yaklaşan kar varmış fotoğraf daha gelmedi :D canik dağları 600-800 rakımlar 1 metre 20cm garanti asarcık kısmında 2 metreye yaklaşmış kar aynı şekilde Kocadağ da 2 metre civarını zorluyor.

• Farkındayım Bülent abi size lafımız yok. Sadece bugün Ünye Fatsa civarlarında kar etkili olunca tecrübesizliğimden karın merkeze uğrayacağını düşünmüştüm. Yanıldım. Yanlışlar yaparak öğreneceğim. Zamanla...

Doğru bilinen yanlışlar,

1. 100 rakım yükseğe, ya da 20 km batıya kar yağıyorsa birazdan burda da başlar,

Doğrusu, ona basınç izobarları ve soğuma etki eder. Eğer yeterli soğumayı getiren izobar yoksa, saatlerce yağar ama kara çevirmez.

2. Yerde kar var ve toprakla hava soğuk, o halde gelen her sistem kar yapar,

Doğrusu, 1 mt kar bile olsa, yeterli soğuma, dam değeri gibi etkenler yoksa, karın üstüne şakır şakır yağmur yağar.

Hep birlikte ve tecrübe ile öğreniriz, bu forumda bu yüzden var. Yanılmaktan korkarsak, ilerleyemeyiz, gelişemeyiz.

Yüzlerce mühendisin emek verdiği milyar dolarlık hava tahmin kuruluşları bile 2-3 gün vadede yanılıyor. Bizler elbette yanılacağız.

• Muhtemelen mesela biraz daha yüksek yerlerde daha fazladır dün gece akrabalar akkentte evlerine gidemediler arabaları çıkamamış bize geldiler

Yağış sabaha kadar devam ederse il geneli 60 cm civarı örtü görebiliriz hocam.

• Haklısın Tayfun abim. Gün geçtikçe yeni şeyler tecrübe ediyorum. Yazın burada seninle birlikte kısmetse fazlasıyla bilgi öğrenmek istiyorum... :)

• Çorum için gerçekten çok sevindim. Kuraklık ve susuzluk haberleri gerçekten içimi ezmişti. Uzun bir süre bu tehlikeyi yaşamayacak gibi, son gelişmeler ışığında.

Teşekkür ederim hocam gerçekten çok iyi oldu kaç senedir az kar ve ayaz yemekten mahvolmuştuk devamı gelecekmi takipteyim inşallah tüm Karadeniz kıyısı iç kesimleri fazlasıyla nasiplenir

• Kim

hocam ordu icin yorum yaparmisin son durum nedir

Hem bu sabaha karşı ve yarın gün boyu, hemde çarşamba ve perşembe günleri yağış alacak Ordu. Fakat sistemin kökeni ve yapısı gereği sıcaklık sorunu olacak sahil bandında. O yüzden, zaman zaman kar görülsede, yağış çoğunlukla kky ve yağmur şeklinde oluşacak

Ayrıca ekleme yapayım, bu iki ilimizin (Ordu ve Giresun) Perşembe akşamïna kadar 400 rakım üstünde 50 cm üzeri kar alan, mevcut karla birlikte metreye yaklaşan yerleri olacak