Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merkez’de bir türlü saf kara dönüşmedi. Ve yoğunlaşamadı :( rakım farkı çok önemli. Çok az yükselti de bile birikmr başlamış.

• PiriReis hocam bu soğuklardan dolayı şubat başında 850 mb de 0 girmese bile yağışı kar olarak alma ihtimalimiz var mı . Böyle bir etki ile ilgili video izlemiştim zamanında ve sanırsam adıyaman rakımı da uygun gibi görünüyor . Bir de sizden duymak isterim.

• İcon modeli yarın ve sonraki gün için bölge adına iyi gösteriyor. Batman-Siirt boşluğunun bu sistemde de ortaya çıkması yüksek olasılık. Tabi 18-19 sisteminden farklılıkları olması sebebiyle bazı sürprizlere açık. Orta Anadolu ve Doğu Akdeniz ile beraber güneyden de akımların olması sebebiyle çok daha geniş alanda ciddi nem kütleleri oluşması muhtemel. AB alanı bu sistemde geniş olması sebebiyle spesifik olarak nereye ne kadar yağış olacağını modeller kestiremez. Gaziantep-Adıyaman arkasına yalansın, orası cepte. :) Diğer şehirler için de daha da iyileşme görüleceğine inanıyorum.

Gaziantep Nizip ilçesi hakkında kısa bir yorumun bizi mutlu eder üstad :)

• Gaziantep Nizip ilçesi hakkında kısa bir yorumun bizi mutlu eder üstad :)

İste bu yuzden cok yorum yapmak istemiyorum artik arkadas demin bana sornadinmi cevabini vermedimmi simdi bu arkadasa sordun ondan once bir baskasina sordun nasilbir cevap bekliyon hala anlamis degilim gecen mahalle ismi verdin sordun gına geldi artik yeminle

• Arkadaslar valla billa artik yorum yapnak istemiyorum diger hocalarimda ayni durumda farkindayim foruma yazmaya korkuyorlar bunu biliyom belli baslı kisilerden surekli ayni sorular ve bundan sonra kendi adima soyleyeyim o kisilerin hic bir sorusuna cevap vermeyecegim

• İste bu yuzden cok yorum yapmak istemiyorum artik arkadas demin bana sornadinmi cevabini vermedimmi simdi bu arkadasa sordun ondan once bir baskasina sordun nasilbir cevap bekliyon hala anlamis degilim gecen mahalle ismi verdin sordun gına geldi artik yeminle

Teşekkürler hocam

• Bölgenin doğusunda batmana yakın çevrede kütle oluşumu gözleniyor. Ayrıca Akdenizden gelen kütleler bit tık kuzeyli gibi bölgenin doğusu için daha doğulu gelmeli .Yoksa yine sıkıntı yaşayacak gibi doğu tarafı.

• İcon modeli yarın ve sonraki gün için bölge adına iyi gösteriyor. Batman-Siirt boşluğunun bu sistemde de ortaya çıkması yüksek olasılık. Tabi 18-19 sisteminden farklılıkları olması sebebiyle bazı sürprizlere açık. Orta Anadolu ve Doğu Akdeniz ile beraber güneyden de akımların olması sebebiyle çok daha geniş alanda ciddi nem kütleleri oluşması muhtemel. AB alanı bu sistemde geniş olması sebebiyle spesifik olarak nereye ne kadar yağış olacağını modeller kestiremez. Gaziantep-Adıyaman arkasına yalansın, orası cepte. :) Diğer şehirler için de daha da iyileşme görüleceğine inanıyorum.

bu sistem de nerdesiniz hocam 😂

• Bölgenin doğusunda batmana yakın çevrede kütle oluşumu gözleniyor. Ayrıca Akdenizden gelen kütleler bit tık kuzeyli gibi bölgenin doğusu için daha doğulu gelmeli .Yoksa yine sıkıntı yaşayacak gibi doğu tarafı.

18 sistemide bir tık kuzeyli başlamıştı ama sonradan düzelmişti. Yine öyle olcak sanirim

Boşluğa Bismil dahil mi

bölgenin doğusunda oluşan termik yüksek basıncı gelen nemli hava doğuya doğru itiyor tabi bu sırada sıcak havayla soğuk havanın birleşmesini sağlıyor buda cephesel yağışları oluşturuyor. zaman zaman yeşil kütleye kadar ulaşabilen kısa süreli yağışlar oluşturuyor

• bölgenin doğusunda oluşan termik yüksek basıncı gelen nemli hava doğuya doğru itiyor tabi bu sırada sıcak havayla soğuk havanın birleşmesini sağlıyor buda cephesel yağışları oluşturuyor. zaman zaman yeşil kütleye kadar ulaşabilen kısa süreli yağışlar oluşturuyor

tabi bu bahsettiğim yüksek basıncın gelen akdenizden ab nin yollarını kapatıyor. kütleler gidecek bi yer bulamayıp hafif kuzeye tırmanıyor, nemli hava yüksek basıncı ittikte doğuya doğru geliyor. 18-19 sisteminde böyleydi. buda hemen hemen aynı sistem ama bu sistemde her yerde bi ab olduğundan dolayı he an her şey olabilir diye düşünüyorum.