Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kar için aşırı heyecanlı değildim ama şu an merak sardı. MGM bitirdi herşeyi şimdi siz %100 diyorsunuz. Merak sardı.

hocam ben demiyorum meteociel sitesi diyor. gfs diyagramı da pazartesi için %70lerde. mgm'nin günlük tahmininde de hatay merkez için geceleyin karla karışık yağmurlu olarak güncellenmiş. temkinli olmak lazım tabi ama burası hatay. hiç kar göstermeyip 5-10 cm kar aldığımız kaç yıl olmuştur. ümidi de azaltmamak lazım.

• hocam ben demiyorum meteociel sitesi diyor. gfs diyagramı da pazartesi için %70lerde. mgm'nin günlük tahmininde de hatay merkez için geceleyin karla karışık yağmurlu olarak güncellenmiş. temkinli olmak lazım tabi ama burası hatay. hiç kar göstermeyip 5-10 cm kar aldığımız kaç yıl olmuştur. ümidi de azaltmamak lazım.

Son cümleniz çok önemli. Burası Hatay gerçekten MGM nin hiçbir şey göstermeyip kar yağdığı çok sene oldu. İmkansız bir durum yok.

• Modellere bakınca bu bizim iklim mi diye düşünüyorum bazen, Adıyaman' da salı gününden beri araçların çoğu hala park edildikleri yerde mahsur, bunun üzerine bir artı kırk daha eklenecek totalde, 50 - 60 yılda bir göreceğimiz bişey bu, zamanla patern kafkaslara kayacak ve biz hala etkilenmeye devam edeceğiz, şubat 15'e kadar. 27'sinden sonra inmesi muhtemel sistemler biraz daha doğulu olabilir. Doğu illerimiz daha çok kar görebilir. Böylesini bidaha nezaman görürüz Allah bilir.

• Modellere bakınca bu bizim iklim mi diye düşünüyorum bazen, Adıyaman' da salı gününden beri araçların çoğu hala park edildikleri yerde mahsur, bunun üzerine bir artı kırk daha eklenecek totalde, 50 - 60 yılda bir göreceğimiz bişey bu, zamanla patern kafkaslara kayacak ve biz hala etkilenmeye devam edeceğiz, şubat 15'e kadar. 27'sinden sonra inmesi muhtemel sistemler biraz daha doğulu olabilir. Doğu illerimiz daha çok kar görebilir. Böylesini bidaha nezaman görürüz Allah bilir.

Yarın için beklentin nedir hemşehrim?

• diyarbakır özelinde yarın için öğle saatlerinde kar başlar geceye kadar orta kuvvette ara ara yoğun kar yağışı bekliyorum sıcaklık sorunu ve benzeri sorunların oluşmayacağı aşikar radardan güçlü kütleler sık sık ziyaret edebilir. gece yağışın 3-5 saat ara vermesinin ardından pazartesi sabah suriyenin güney sahillerinden orta suriyedeki abye katılıp gelen yağışlar devreye giriyor pazartesi gece saatlerine kadar orta kuvvette ara ara yoğun olarak devam etmesini bekliyorum cm olarak 10 cm üstü kârdır.

• Nebil Oktay hocam siirt bu sistemlerde nasıl olur sizce

Pazar akşamı ile Pazartesi günü yer yer kar yağışı alacağız. Çarşamba akşamı, Perşembe ve Cuma günleri kar yağışı daha yoğun olacak gibi görünüyor. Şimdilik görünen bu. Sıcaklık sorunu olacağını zannetmiyorum. Bu sistemlerin sonunda benim şahsi görüşüm 35 ila 45 cm civarında bir örtü oluşması yönünde. Çok radikal değişiklikler olmadığı müddetçe sorun yok şimdilik.

• Meteorolojik verilere göre saat 20.00’den sonra Gaziantep’in geneline yoğun kar yağması bekleniliyor.

Yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkileyecektir.

Çatılarda birikecek karlar çökmelere sebep olabilir.

Çok acil işiniz yoksa lütfen yola çıkmayın.