İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (Avar)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • hocam bakırköy ve diğer güney kıyılar 20 cm alırken benim konumum nasıl max 12 cm alıyor bana saçma geldi

Örnek bu şekil hocam yağış tam Arnavutköyden sokulup güney kıyılara kadar etkisi gözüküyor renk sıkalasından anlarsınız az çok

Modele GFS - Carte prévisions

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• Hava Delisini takip ederim.Çok profesyonel bir ekipten oluşuyor.Boş konuşmaz Ozan Abi ve diğer üyeler.İstanbul için hayırlı olsun biz Sakarya olarak size bakacağız gibi şimdilik 👍

Not:Bu arada yanlış anlamayın.Burada da çok değerli insanlar var.Yanlis yere cekilmesin.

• Anlık

Е́сли у вас есть вре́мя, что́бы ныть и жа́ловаться, зна́чит его́ доста́точно, что́бы всё измени́ть.

• anladım hocam ama oralar o kadar kar alırken bizim pek altta kaldımız söylenemez bizde 20 cm alırsak kafi

İnşallah hocam halen güzel değişimler oluyor yarında olur mutlaka yağışda değişiklikler

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• Temkinli davranmislar gibi . Bağcılar olarak bı 35 cm deviricez diye düşünüyorum

Sarı-turuncu DEK bantları piyango gibi vurduğu yeri yıkacak eğer Bağcılar taraflarına da vurursa sürpriz örtüler oluşabilir bu saatten sonra radar takibi ve sıcaklık takibi önemli

• Bu Gece DEK İçin Skew-T Analiz Değerlendirmesi!

Herkese selamlar, son güncel Skew-T'ye baktığımız zaman bu sezonun en güzel değerlerini görmekteyiz. :hfyeni (29): Bu gece saat 23.30-00.00 civarı DEK'in mekanizmasını etkisinin arttıracağını göreceğiz.

Rüzgâr ile başlayalım, üst seviye ve alt seviye rüzgârları incelediğimiz zaman 600hPa'ya kadar yani yerden irtifası 4.5km ye varan kütleler gözlemleyebiliriz. Ve kararlı bir şekilde 1-4.5km arası rüzgar yıldız gözükmekte bu durum bize kütlelerin seri ve bant halinde geleceğinin habercisi. Tren bant kütleler göreceğiz. Ve her iki yakayı da etkileyecek.

Daha iyi anlamanız adına sizler için Skew-T üzerinde çizimde yaptım :)

forum.havaforum.com/attachment/136179/

K İndex ve TT değerlerine, baktığımız zaman kütleler de convective hareketini bir hayli fazla olduğunu ve havanın kararsız olduğunu göstermektedir. Bu durum dek bantlarını gücünü arttıracaktır.

TT değeri: 50 , K değeri: 14

Kütlelerde Şimşek, Yıldırım hadisesi göreceğiz. Bir kaç gündür de size bunun haberini veriyordum. Gelsin bakalım Thunder Snow uzays3271653126 hava-kars323 :gun_bandana: 

En son bu değerleri yazın Oraj tahmininde görmüştük, yani üst seviyenin de bir hayli soğuk olduğunu düşünürsek kütlelerin gücünün Sarı Turuncu eko olması olası durmaktadır.

Nemlilik değerine geçtiğimizde, Atmosfer'in 850 ila 600hPa arasında çok yüksek olduğunu görmekteyiz. Çizgiler ne kadar birbirine yakınsa nemlilik o kadar fazla demektir. Denizden aldığı gücü de hesabı kattığımız zaman güçlü kütleler göreceğiz.

Sonuç:

Bu gece saat 23.30-00.00 civarı kütlelerin oluşumun arttığını ve güç kazandıklarını göreceğiz. Saat 3 civarına ilerlediğimiz vakit artık şehrin geneline etki etmeye başlayacak Deniz etkili Kar Sanağı.

Sabahın erken saatlerine doğru birikim artacak ve moraller yükselecek güzel fotoğraflar bu konuya geleceğini düşünüyorum. :)

Sıcaklık sıkıntısı yaşanmayacak olup her kar tanesinin örtüye etki edeceğini göreceğiz.

Öğlen saatlerine kadar etkin gözükmekte dek mekanizması.

Şanslı yerler:

Şehrin Kuzey ilçeleri ve boğaz hattı oldukça şanslı gözükmektedir.

Santimci arkadaşlar yine soracak ne kadar örtü olur diye? :hfyeni (18): 

Kuzey ilçelerde 10-15cm özelikle dek bantlarının sürekli vurduğu yerlerde görmemiz olasıdır.

Güney ilçelerde ise inme olasılığı olan yerlerde 5cm civarı gözlemyebiliriz.

Tavsiye:)

Bence şuan yatın uyuyun saat 23.00 civarına alrm kurun en azından az da olsa uykunuzu almış olursunuz

bu gece uzun geçecek. Kütleleri görünce uykular kaçabilir ^^

İyi akşamlar, sağlıcakla kalın:)

Not: Analizin arka sayfalarda kalmaması adına ara ara alıntılama yapıp güncel yazabilirsiniz. Teşekkürler..

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Teşekkürler eline sağlık

• Adamım ya eline sağlık. 8) 8) 8) 8)

• Elinize sağlık berkay hocam

• Heyecanlandım :)