İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Göz gözü görmüyor - Büyükçekmece daha yeni giriş yaptı 15 dakikada 3 cm kar ekledi

Hocam ku

İyi eğlenceler hocam da yanlış oldu konu :)

Teşekkürler hocam silmeyi bulamadım özürdilerim darısı tüm Ülkeme ❤️

• Yani şöyle ECMWF'nin 240.saati gibi gelmesi bizim için olumlu olur diyorsun değil mi hocam.

forum.havaforum.com/attachment/138331/

• Bunca tecrübeye rağmen hala 10 15 gün evvel öncesinden sunulan çıktıların ( ki 1 günde değişip bizi yağışsız bıraktı, saatler kala değişip yağış almayacak yerlere yağış verdi ) hele ki bizim gibi birçok olasılığın aynı anda gerçekleşmesi lazım gelen coğrafyada geçerlilik hükmü olduğuna inanmıyorum. Ha 100 taneden 1 tanesi denk gelir 1 hafta 10 gün önceki veriyi yanıltmaz o ayrı tabi. Bozuk saatin bile gün içinde doğruyu göstermesi gibi.

• Bunca tecrübeye rağmen hala 10 15 gün evvel öncesinden sunulan çıktıların ( ki 1 günde değişip bizi yağışsız bıraktı, saatler kala değişip yağış almayacak yerlere yağış verdi ) hele ki bizim gibi birçok olasılığın aynı anda gerçekleşmesi lazım gelen coğrafyada geçerlilik hükmü olduğuna inanmıyorum. Ha 100 taneden 1 tanesi denk gelir 1 hafta 10 gün önceki veriyi yanıltmaz o ayrı tabi. Bozuk saatin bile gün içinde doğruyu göstermesi gibi.

Kesinlik istiyorsanız bir gün sonrası için hava durumu sitelerine bakarsınız. Burada amacımız uzun vadeli de olsa modelleri yorumlamak, tartışmak, ihtimalleri değerlendirmek vs. bunu eziyet olsun diye değil ilgi alanımız olduğu için yapıyoruz. Yoksa biz de biliyoruz 10 gün sonra olacakları modellerin net olarak bize sunamayacağını

• Bu düşüncedeyseniz hava forumda ne yapıyorsunuz ki ? Kesinlik istiyorsanız bir gün sonrası için hava durumu sitelerine bakarsınız. Burada amacımız uzun vadeli de olsa modelleri yorumlamak, tartışmak, ihtimalleri değerlendirmek vs. bunu eziyet olsun diye değil ilgi alanımız olduğu için yapıyoruz. Yoksa biz de biliyoruz 10 gün sonra olacakları modellerin net olarak bize sunamayacağını

Burada bulunmam ile ilgili sana hesap verecek değilim. Fikrimi beyan ettim. Ben şu an içinden geçtiğimiz sistemle ilgili takipte bulunuyorum. 10 gün sonraki ile ilgili değil.

• Şu an gördüğüm kadarıyla kütle Bodrum ve Antalya kıyı hattından giriş yapmaya hazırlanıyor bakalım ne kadar kuzeye gelebilecek ilerleyen saatlerde göreceğiz.

• Burada bulunmam ile ilgili sana hesap verecek değilim. Fikrimi beyan ettim. Ben şu an içinden geçtiğimiz sistemle ilgili takipte bulunuyorum. 10 gün sonraki ile ilgili değil.

Hesap sormadım gerginliğini de anlamadım. Kar yağışını her kaçırdığımızda insanların zaten halihazırda bildiğimiz şeyleri defalarca tekrar etmeleri anlamsız. Evet farkındayız İzmir'e kar zor yağıyor, modeller 10 gün sonrasını doğru tahmin edemiyor fakat birtakım insanlar modelleri yorumlarken diğerlerinin "onlar çok değişir, İzmir'e kar filan yağmaz boşverin" yaklaşımını saygısızca buluyorum