İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Benim tek söyleyeceğim şey x model y modelden iyidir. Uzun vadede x kısa vadede y tarzı söylemlerin insanları gereksiz heyecanlardırdığı. Gayet sakin bir şekilde son 24 saat bile değil içinde bulunduğumuz sistem anında hava güneşli olup o an çalışılan çıktıda kar yağacağı tahmin ediliyor. Bence elbette modeller olmadan bu hobinin keyfi çıkmaz fakat sorun bizim kendimizin profesyonel meteorolojimizin kendi sisteminin gelişip uzun vadeli tahminlerde daha tutarlı olması. Ha 2. söylemim şu yönde 2 milyon insan toplanıp şöyle bergama soma hattına büyük bir göl açabiliriz o da tercih işin espirisi.

Tarih ve Coğrafya Eğitmeni-Öğretmeni - Gazetecilik mezunu. Adalet Öğrencisi.

• GFS18Z güncellemesinde ki 30 senaryonun 24-25 tanesi aydın genelinde yağış öngörmüş.

Ama yağışları her güncellemede gıdım gıdım azaltıyor neyse alabildiğimiz kadar alacağız artık yarın foto ve anlık gelişmeleri yazarım.

• Ege denizindeki kocaman yağışlı hava yine suya yani denize dökülüyor. :( Rüzgarın doğulamaması kütleleri getiremedi yapacak bir şey yok her şey Allah'tan. İmkan olup da şöyle rakımı yeterli karadeniz bölgelerinde küçük ilçelere birkaç yıl yerleşmek lazım başka yolu yok seversek de kalıcı olunur :)--

• Şubat sistemine iyi bakın. Soğuklar oturduğunda Akdeniz'de AB oluşuyor. daha güçlü soğuk var. Antalya'yı bırakın Kıbrıs bile yağış aldığı anda kar alır. Korkunç görüntü verdi GFS. ECM'ye daha yansımadı ama birçok uzman şubatı işaret ediyordu. Takipte kalın bence.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Şubat sistemine iyi bakın. Soğuklar oturduğunda Akdeniz'de AB oluşuyor. daha güçlü soğuk var. Antalya'yı bırakın Kıbrıs bile yağış aldığı anda kar alır. Korkunç görüntü verdi GFS. ECM'ye daha yansımadı ama birçok uzman şubatı işaret ediyordu. Takipte kalın bence.

Hocam gelmesin aman diyim mazallah bölgemiz yine kuru soğuya falan teslim olur bir hayal kırıklığı daha yaşamayalım.

Bunu duyan İzmir "napim" dedi. Bizimki yine ne yapar eder alamamayı becerir o karı bırakın Kıbrıs'ı İsrail sahilleri bile örtü çeker İzmir boş geçer lüzumsuz heyecana gerek yok hocam :)

• Allah şahit, bir daha sağlam sistem görünür ve modeller izmir'i kar'a gömer ise merkeze düşen ilk kar tanesini görene kadar buraya yazmayacağım.

İsabet olur hocam valla ne kadar oluru sistem varsa gelmez dedin gelmedi ;(

SONSUZ OLASILIKLAR

• İstanbul'da yaşayan bir İzmirliyim, evet kar güzel bir şey ama İzmir'i İstanbul'un tırnağına değişmem. İzmir her mevsim güzel bir şehir, dediğin gibi havasıyla suyuyla insanıyla başka bir eşi yok.

• Radar bozuk bakamıyorum.Windydeki radarda da bir şey gözükmüyor.Keşke

valla hocam yağış göstermemesine rağmen bazen mucizeler gerçekleşebiliyor bence bu sistemden hala umut var gibi hissediyorum nedense içimdeki ses hep bir sürpriz olacak diyor :)