Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bilal0056 Kardeşim ben zaten geç saatlere kadar uyanık kalıyorum. Yağışın en etkili kısmı gece geç saatlerde olacak gibi görünüyor. Uyanık kalıp kalmamak senin kararın ^^

• Arkadaslar bugün yine tatsiz hos olmayan hakeretlere maruz kaldim bi kendini bilmez kisiligi oturmamis karekter yoksunu biri tarafindan polemik cikarmaya calisti diyarbakirli bir arkadasla oda diyarbakirli kibarca ikaz ettim kendisini sonradan bana saldirdi gereken yapildi tabi okur durur artik yorumlari iki nickle geliyormus 50 nicklede gelse ayni duruma mazur kalacak o tür kisiler hep oldu olacakta onlar yazdimi siz hic okumamış gibi davranin telefon ve bilgisayar basında herkes asıp kesiyor nasıl olsa sizden ricam o tür kisilerin yorumlarini hic takmayin ayda yilda bir foruma girer huzursuzluk cikarmak icin cabalar bol karlı günlere hava-kars323

• hocam inşallah oraya da ulaşacak gibi

Kahraman 21 abe ciden ben seni çok sevdim Batman'a tek dua eden Batman'da olmayan bir tek sen varsın Allah razı olsun inşallah sadece mahallende 60 cm kar yağar diğer yerler 5 cm olsun yeter 👍👍👍👍

• Maraşta 2 gün sonra hava açıldı kar durdu ama iskenderundan yeni kütle geliyor. Şu an merkezde 50 santimlik örtü var zaten sibirya gibi olduk çok şükür sonunda. Yıllar sonra aracıma zincir taktım 😃

• 18-19 da sarı kütle geçti üstümüzden yağış bırakmadı rüzgar vsrdı yine

Dostum her sistemde rüzgar olur zaten. O gun havada kuş vardi bugün de var demekle aynı şey söylediğin. Aralik 2013 de bundan çok daha hızlı rüzgar vardı. Ve sarı kütle geçmedi yeşil geçti yağış bırakmadı bu da şanssızlık ne diyim.

• guneyli rüzgarla alakası yok zaten. Bu sene mi ortaya çıktı bu dağlar anlamadim ki.

Hocam yıllardır hava olaylarına çok meraklıyım. Yani en az 10 yıldır takip ederim. Yıllardır şunu gördüm. Ne zaman bölgemize yağış potansiyeli yüksek bir sistem gelse; yağış öncesi şiddetli rüzgar varsa radarda ya boşluk oluşur yada gelen kütleler yağış bırakmadan dağılır gider. Henüz Batman'da şiddetli rüzgarla beraber yoğun kar yağışına (tipi) şahit olmadım. Ne zaman rüzgar durulsa o zaman yağış başlıyor genelde. Yani bu güneydeki dağlar bugün oluşmadı doğrudur. Hep vardılar ve hep engeldirler maalesef. Karacadağ nasıl Diyarbakır a engelse onun gibi birşey bizimkide. Ama rüzgarın hafif olduğu sistemlerde sıcaklık uygunsa çok daha rahat kar alıyor.

• Kahraman 21 abe ciden ben seni çok sevdim Batman'a tek dua eden Batman'da olmayan bir tek sen varsın Allah razı olsun inşallah sadece mahallende 60 cm kar yağar diğer yerler 5 cm olsun yeter 👍👍👍👍

estağfurlah, bende istiyorum sizde mutlu olun, kar yağdığını izlemek veya karda yürümek güzel bir duygu, nöbetteyiz gfs 3 saatlik tahmimde 01:00 dan sabaha kadar karlı gösteriyor

• Hocam yıllardır hava olaylarına çok meraklıyım. Yani en az 10 yıldır takip ederim. Yıllardır şunu gördüm. Ne zaman bölgemize yağış potansiyeli yüksek bir sistem gelse; yağış öncesi şiddetli rüzgar varsa radarda ya boşluk oluşur yada gelen kütleler yağış bırakmadan dağılır gider. Henüz Batman'da şiddetli rüzgarla beraber yoğun kar yağışına (tipi) şahit olmadım. Ne zaman rüzgar durulsa o zaman yağış başlıyor genelde. Yani bu güneydeki dağlar bugün oluşmadı doğrudur. Hep vardılar ve hep engeldirler maalesef. Karacadağ nasıl Diyarbakır a engelse onun gibi birşey bizimkide. Ama rüzgarın hafif olduğu sistemlerde sıcaklık uygunsa çok daha rahat kar alıyor.

Anlıyorum hocam ama eskiden radari takip ettiğimde daha rahat gelirdi yağışlar. Ruzgar olup da kar yağışının olduğu birkaç sisteme denk geldim. Guneyli rüzgarlar normalde bulutları bize taşırdı bu sefer taşıyamıyor. Sebebini tam anlayamıyorum. Dediğiniz gibi genellikle hava sakinken yağıyor. Ama rüzgarın yağışla pek alakası yok. Bu arada nem yükseliyor ve kütleler de yaklaştı.

• Batmandaki arkadaşlar yarın inşallah dönüyorum aranıza. Yarından itibaren Batman'dayım. Merak etmeyin, çba günü sizindir. Boşluk sıkıntısı olmayacak inşaallah. Bu iki gün ne alırsak iyi :) çba günü hatırı sayılır kar göreceğiz inşallah