İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (Avar)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • forum.havaforum.com/attachment/136074/

Geçen sene tulpardan sistem sonu son bir dek bandıyla aldığımız örtü. İnşallah önümüzdeki süreçdede buna benzer örtüler olacak.

Girdap bandından alınan banttır o. Açtığım konu silinmişti, keşke silinmemiş olsaydı. Konumumda hiç örtü yokken 3-4 saatte bilek boyu her taraf bembeyaz olmuştu.

Üst seviyedeki zayıf bir girdaptan bunlar oluyorsa yer seviyesinden gelen sıcak çekirdekli siklon ne yapar siz düşünün :)

• Accu Küçükçekmece için bitirdi sistemi

accuya ne bakıyorsunuz hocam ? :D accuya kalsa 20 derece

Е́сли у вас есть вре́мя, что́бы ныть и жа́ловаться, зна́чит его́ доста́точно, что́бы всё измени́ть.

• Girdap bandından alınan banttır o. Açtığım konu silinmişti, keşke silinmemiş olsaydı. Konumumda hiç örtü yokken 3-4 saatte bilek boyu her taraf bembeyaz olmuştu.

Üst seviyedeki zayıf bir girdaptan bunlar oluyorsa yer seviyesinden gelen sıcak çekirdekli siklon ne yapar siz düşünün :)

Sıcak çekirdekli siklonun bizi vurma ihtimali ne zaman kesinleşir hocam

• Girdap bandından alınan banttır o. Açtığım konu silinmişti, keşke silinmemiş olsaydı. Konumumda hiç örtü yokken 3-4 saatte bilek boyu her taraf bembeyaz olmuştu.

Arnavutköy için 30+ cm potansiyeli varmı hocam

• Tulpar degil de gecen sene 30 Mart'ta oluşan siklona daha çok benzettim ben. Çok kuvvetli bir yağış vardi kky cinsinden döne döne vurmuştu

• İyi günler değerli HavaForum sakinleri. Bu gece yaşayacağımız deniz etkili kar yağışları için bir analiz yapmak gerektiğini düşündüm.

İlk olarak İstanbul için başlarsak ilk kütleleri gece 12'den itibaren gözlemleyebileceğimizi düşünüyorum. İlk kütleler şartlar gereği ilerleyen saatlere göre biraz daha sığ olacak. Skew-T grafiğini incelemek gerekirse:

136055-ff6218f65-gif

İlk kütlelerin gözlemlenmeye başlanabileceğini bu grafikten anlayabiliyoruz. Tepe enverziyonu taban değer olan 700 hPa üzerine çıkmaya başlamış görünüyor. Rüzgar şiiri de ideale yakın ve yıldıza yakın bir yönden esiyor. Dolayısıyla İstanbul'un tüm ilçeleri bu potansiyel DEK'lerden etkilenmek için potansiyel aday gibi görünüyor. Ancak rüzgar hızları DEK oluşumu için olan alt sınıra dayanmış vaziyette, dolayısıyla ilk kütleler oldukça yavaş hareket edecek ve güney ilçelere inmesi hakkında bir soru işareti koymak gerek.

Şimdi saatleri biraz ilerletelim ve gece geç saatlerin durumuna bakalım:

136075-a9e8817a055fc45cc60-gif

Saatler sabaha yaklaştığında bir anda tepe enverziyonunun arttığını ve 600 hPa(4 km)'ye dayandığını görüyoruz. Bunun anlamı yağışların şiddetinin giderek artacağıdır. Nemliliğin 600 hPa'ya kadar çok iyi olduğunu görüyoruz. Rüzgar şiiri ise her seviyede çok uygun ve yıldız yönünden esmeye devam ediyor. Rüzgar hızı ise yavaş yavaş artarak ideal noktaya yaklaştığını görüyoruz ve tüm bunlardan çıkartacağımız sonuç gece geç saatlerden itibaren yeşil-sarı ekolu, organize ve tren bantları görmeye başlayabiliriz.

Şimdi saati sabah ilk saatlere ilerletelim:

136082-1aebce18f6d555-gif

Sabah ilk saatlere geldiğimizde önceki saat diliminden fark olarak rüzgar hızı artarak ideal noktaya ulaşmış gibi görünüyor. Diğer tüm şartlar üst paragraf ile aynı. Yani organize ve tren bantları minimum 09.00'a kadar görebileceğiz.

Saatleri sabah geç saatlere ilerletelim:

136084-e94ab2513f367655fec5be38-gif

Sabah geç saatlerde (09.00-12.00) tepe enverziyonu artarak 550 hPa yani 4600 metreye ulaşmış durumda. Rüzgar hızı artarak yıldız yönünden esmeye devam ediyor. Yani daha a kuvvetli organize kütleler şehri etkilemeye devam edecek.

Bundan sonra DEK şartları bozulmaya başlıyor ve pazar akşam/gecesine kadar ara veriyor.

Uzun lafın kısası bu gece 03.00'den itibaren yarın öğleye kadar şartlar DEK için oldukça ideal görünüyor. Kütlelerin rüzgar yönü itibariyle tüm ili etkilemesi beklenebilir. Rüzgar hızınında iyileşmesiyle beraber kütleler güney ilçelere ulaşacak. Kütlelerin ısrarcı olduğu noktalarda hatrı sayılır birikim yapması beklenirken, yağış şiddetine örnek vermek gerekirse 3-7 cm/h olarak bahsedilebilir.

Bonus: ECMWF

136093-feac930-png

ECMWF'de GFS Skew-T diyagramlarına destek oluyor. Tepe enverziyonunun 4.5 kmyi aştığı grafik nemlilik, rüzgar gibi parametrelerle organize DEK bantları için onay niteliği taşıyor.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Oluşum var avrupya doğru kayıyor

Е́сли у вас есть вре́мя, что́бы ныть и жа́ловаться, зна́чит его́ доста́точно, что́бы всё измени́ть.

• Şu güzel süreci evde karantina da geçiriyorum ya sen gel 5 sene boyunca bekle bir ihtimal doğsun onuda elinden hastalık alsın

Kardeşim eğer aşıların tamsa Virüsün korkulacak hiçbir yanı yok hafif geçiriyorsun ben tam aşılıyken geçirdim 2 gün grip oldum o kadar hafif geçti

Güzel bir kar yağışında yasağım bile olsa evden çok uzaklaşmasam da ara sokaklarda arkadaşlarla bir tur yaparım sonra kıraathanede çay eşliğinde okey felan

• Vintersaga hocam dekleri karşılaştırmak gerekirse 31 aralık 2015 veya 17 Şubat 2015 klasmanına girebilir mi yoksa 15-16 şubat 2021 dekleri gibi mi olacak

Ben de bunu soracaktim. 17 Subat zor gibi duruyor da 31 aralik 2015 klasmani olabilir mi acaba? 7-8 saat araliksiz bant almisti sehrin cogu ve 20 cm ustu kar birakmisti o bant.

• Ben de bunu soracaktim. 17 Subat zor gibi duruyor da 31 aralik 2015 klasmani olabilir mi acaba? 7-8 saat araliksiz bant almisti sehrin cogu ve 20 cm ustu kar birakmisti o bant.

31 Aralık 2015te izobarlar iyiydi muhtemelen onun yarısı kadar olur gibi

• Ben de bunu soracaktim. 17 Subat zor gibi duruyor da 31 aralik 2015 klasmani olabilir mi acaba? 7-8 saat araliksiz bant almisti sehrin cogu ve 20 cm ustu kar birakmisti o bant.

17 Subat gibi zor dememin nedeni o sistemde 40-50 saat muhtesem dek sartlari vardi. Yilbasi sisteminde ise 10 saat kusursuz dek sarti olusmustu.

• Vintersaga hocam dekleri karşılaştırmak gerekirse 31 aralık 2015 veya 17 Şubat 2015 klasmanına girebilir mi yoksa 15-16 şubat 2021 dekleri gibi mi olacak

15-16 Şubat 2021 gibi olacak duruyor konumumda 8-10 cm olmuştu. Belki de onun biraz daha iyisi olabilir.