İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (Avar)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 850 neye göre kırpıldı. Ecmwf'ye baktım aynı değerler giriyor.

tek baz aldığım ecm gfs değil jma olur icon olur ukmo olur, her çalıştırmada olmasa bile bazen soğukları kırpıyorlar bende bu işlerden tam anlamıyorum sıcaklık sıkıntısı çekermiyiz kestiremiyorum

• Valla artık siniri sistemim alt üst oldu. Konumum Bakırköy hiçbir şey yok en düşük seviyede tutmama rağmen yine de büyük hayal kırıklığı oldu. İnşallah yarın öbürüsü gün değişir bu durum. Modellemelerde burada ki yorumları okuduğum zaman kar örtüsünde bir azaltma oldugunu belirtti galiba yine patates olacak.

• 850 ve 500deki kırpılma yer seviyesine yansımış bu yer seviyesi tahminleri güneşlenme hesaba katılmadan yapılır hem güneşlenme hem de eriyen karların yaydığı ısıdan dolayı kıyılar gündüzleri 3-4'ü görür gibi kadıköy rıhtım şimdiden 1.5 olmuş

• Yani burada tecrübeli arkadaşların bazı yorumlarına anlam veremiyorum. Sistem daha 4/1'lik kısmını bile tamamlamadı. En güzel şartlar bu akşam itibariyle başlayıp salı akşama kadar devam edecek. Uzunca bir süre istediğimiz değerler olacak. Ama hep olumsuz hep olumsuz. Bir yaşayalım hele. Bence ilk part için beklenildiği gibi gidiyor.

• ab'li sistemlerde veriler anlık olarak değişebiliyor, çokça tecrübe edindik bu konuda. O yüzden ne karalar bağlayın ne de uçuşa geçin. Kendimce beklentim bu şekilde olduğu için de bir hayal kırıklığı yaşamıyorum. Bu akşamdan itibaren Dek var. Nereyi vurur nereyi vurmaz bilmiyorum. Kuzey ilçeleri, boğaz hattı ve Anadolu yakası şanslı görünüyor. Kıyılar için her şey bitmiş de değil ayrıca. Diken üstünde. Olmazsa şanslı ilçelere yol alırsınız.

Son olarak; burası binlerce insanın takip ettiği bir platform. Yeri geliyor basın burada yazılanları haber yapıyor. Olumlu olumsuz, saçma verilerle veya verisiz yorumların yapılmaması gerekiyor. Sonra birbirine düşüyor insanlar. Şu an iyi kötü bir sistemin içindeyiz. Anı yaşayın!

• 850 ve 500deki kırpılma yer seviyesine yansımış bu yer seviyesi tahminleri güneşlenme hesaba katılmadan yapılır hem güneşlenme hem de eriyen karların yaydığı ısıdan dolayı kıyılar gündüzleri 3-4'ü görür gibi kadıköy rıhtım şimdiden 1.5 olmuş

Ecmwf'de ve diğer modellerde dediğin gibi bir kırpılma görmedim. Ecmwf sabah gayet dün soktuğu değerleri bugün de sokuyor. Kaçırdığım birşey mi var diye düşünüyorum 😅

• Sisteme çöp diyen kafayı yemiştir. Yıllardır tuzla bütün sistemlerden nasibini almamistir görsel açıdan belki sevinmiştir yağdığında o kadar. Şuan Tuzla'da her yer bembeyaz. Tuzla için çöp olmayan sistem diğer yerler içinde kötü sayılmaz bence beklenti yüksek olmamalı bundan dolayı kayıp oluyor

• İlk dalga Başakşehir, Küçükçekmece, Bahçeşehir gibi bölgelere beklenen yağışı indirmedi. Bu işin akademik kariyerini yapan arkadaşlar daha iyi yorumlar. Naçizane yazıyorum. Umarım bu geceden itibaren sistem, beklentileri karşılar. Şuan için Whatsapp gruplarında dalga geçilen kişiyim :D

Geriden oyun kuran...