Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bir kaç parça illa ki düşer ama çok hevesli olmamak şart.Öncelik siklon kaptık kaptık kar kolay kolay erimez zaten üstüne bir kaç parça gelirse bereket versin :) .

Siklondan aldığımız kar örtü yapar mı o zaman ne dersin ? Şartlar uygun mu ?

• Siklondan aldığımız kar örtü yapar mı o zaman ne dersin ? Şartlar uygun mu ?

La beni bırak uyucam :D2 .Şaka bir yana cumartesi sabahına ince bir örtüyle uyanabilirsin ama dediğim gibi beklentiyi fazla tutmamakta fayda var sıcaklık tam kar değerlerine gelmeden veyahut kalitesiz bir kar olurken siklonun ömrü tamamlanmaya yakın veya etkin kısmı geçmiş olabilir.GFS harici hepsi ince örtü olur demiş hadi iyi geceler yarın geceye enerji depolayın ^^

• bu saatten sonra yaşayıp göreceğiz. Ne yağar ne kadar yağar nereye yağar artık Yüce Mevla'nın bileceği iş . Bizim işimiz tahmin etmek . Gerisi Allah'ın bileceği.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Gem kötü arkadaşlar yanlış modelemi bakıyoruz ? Mezosiklonu istanbula vermis o kar haritasındaki yagişın %70i bugun başlayacak olan siklonik yagış. Çogu yerde yagmur kky kıyılar. Modellere baktım göz kararı hepsi çok kötü mezosiklon icin. Hepsi istanbula yarar demis. Cumartesi gecesi saat 3den sonra yani Pazar günü dekler var öglene kadar bi 5-10cm civarı yapabilir onun harici yaklaşik 18 saat boşlukta kalabiliriz. Mezosiklonu yarın akşama kadar takibe devam.

• Gem kötü arkadaşlar yanlış modelemi bakıyoruz ? Mezosiklonu istanbula vermis o kar haritasındaki yagişın %70i bugun başlayacak olan siklonik yagış. Çogu yerde yagmur kky kıyılar. Modellere baktım göz kararı hepsi çok kötü mezosiklon icin. Hepsi istanbula yarar demis. Cumartesi gecesi saat 3den sonra yani Pazar günü dekler var öglene kadar bi 5-10cm civarı yapabilir onun harici yaklaşik 18 saat boşlukta kalabiliriz. Mezosiklonu yarın akşama kadar takibe devam.

Sonlara doğru hızlıca doğuluyor kuvvetli şekilde

• Arkadaşlar bir sorum olacak.Aklımda kaldı.Düşünüp duruyorum.Sakarya için konusayım.2012 de bir sistem vardı.Polar atak mı deniyordu emin değilim.Ama Sakaryada hatta sabah kalktım kar yoktu neredeyse ama hava eksilerdeydi.Sonra galiba 10 11 civarları lapa lapa bir kar başlamıştı.O gün akşama kadar durmadı.Sonra da zaman zaman üstüne kar eklendi 2 gün daha.Ve en unutmadığım şey de şuydu.Hem kar hem buzun bu kadar beraber birlikte yani aynı zamanda hep yüksek kar hem de sağlam eksişi soğuğun beraber olduğu sistemi hatırlamıyorum o zamandan beri.Tabi kar birikintisi olarak daha iyisi oldu.Soğuk olarak da.Ama ikisinin böyle kombinlendiği sistem hatırlamıyorum gibi 10 senedir.Çok karlar soğuklar görmüş olsak da.O sistemin tarihini ve ne kaynaklı sistem olduğunu hatırlayan dostlar var mı ?

• Sonlara doğru hızlıca doğuluyor kuvvetli şekilde

Sonlara doğru kısa süreliğine vur kaç yapmış etkisini kaybederken. 18-24 saat boşta kaldıktan sonra kim ne yapsın onu ta ayın 25'ine akşama doğru bize kayıp sonlanıyor. Boşta kalmasak tamam derdim ama siklon bu konumda olduğu sürece boşta kalmamız yüksek ihtimal. Yarın akşama kadar oynamalar olurmu göreceğiz.

omi6fI.png

omifSf.png

omiAnb.png

• şuan watsap grubumdaki arkadaşlarla durumum hava günlük güneşlik şuan :D2 :D2 :gun_bandana: :gun_bandana: :gun_bandana: