Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar bu tür yorumlarınıza lütfen dikkat ediniz. MGM "kesin kanıtlarda bulunan" bir kurum değil. Adı üstünde "tahmin" kuruluşudur. Bu bütün dünyada yüzyıllardır böyle. Gökyüzüne bakıp tahmin etmeyi 3 yaşındaki çocuk da yapar çünkü anlık yaşanan bir durum. Adamlar 10 yıllarca sadece bu iş için eğitim alıp uzmanlık yapıyor. Bizler ilkokul düzeyi coğrafya bilgileriyle ahkam kesecek ne yetkinlikteyiz ne de bilgideyiz. Bizlerin yaptığı amatör tahmincilik ve merak. Bu yüzden kurumlarla ilgili cümleler kullanırken aşağılama yoluyla eleştiri yapmayalım. Bu eleştiriyi de yanlış anlamayalım, hepiniz seviliyorsunuz :)

Daha dün Ordu/Meteoroloji istasyonunu ziyaret ettim abilerle muhabbet ettim. Abinin 30 yıllık tecrübesi var 3 üniversite bitirmiş ve yüksek lisans yapmış birisi. Böyle bir kişi bunları demeleri çok yanlış...

• Arkadaşlar bu tür yorumlarınıza lütfen dikkat ediniz. MGM "kesin kanıtlarda bulunan" bir kurum değil. Adı üstünde "tahmin" kuruluşudur. Bu bütün dünyada yüzyıllardır böyle. Gökyüzüne bakıp tahmin etmeyi 3 yaşındaki çocuk da yapar çünkü anlık yaşanan bir durum. Adamlar 10 yıllarca sadece bu iş için eğitim alıp uzmanlık yapıyor. Bizler ilkokul düzeyi coğrafya bilgileriyle ahkam kesecek ne yetkinlikteyiz ne de bilgideyiz. Bizlerin yaptığı amatör tahmincilik ve merak. Bu yüzden kurumlarla ilgili cümleler kullanırken aşağılama yoluyla eleştiri yapmayalım. Bu eleştiriyi de yanlış anlamayalım, hepiniz seviliyorsunuz :)

Estağfurullah hocam Asla devletin bir kurumunu aşağılamak amacıyla kurduğum bir cümle değil ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin Bir kurumu olan Meteoroloji İşleri G.M 21.yy'da bu kadar tutarsız olmamalı. Bu Eleştiriyi Sadece Oyuncağı elinden alınmış bir çocuğun verdiği masum bir tepki olarak görmek gerek. Konumum adına Mgm 3/0 yaptı 3 kez yoğun kar dedi ve gördüğüm tek şey Havada Kar yağışıydı o da 5 10 dakika kadar. O yüzden böyle bir cümle kullandım. Ayrıca Devletin Önemli bir kurumu olan Meteorolojide daha profesyonel ve ileri teknoloji tekniklerle yapılacak analizler ile tahminlerdeki tutarsızlık kısmen çözülebilir diye düşnüyorum.

• Doğu Karadeniz sahil şeridi olarak her alanda 20 cm üstü olsa mükemmeldi, ama 200 mt ve kademeli rakım artışı için tam kış gibi geçiyor, ikinci örtü alındı, bu sistemde ise yüksekler bişeyler aldı, önemli olan sahil kenarımız şöyle 2017 ull si gibi bişey alsak tadından yenmez :)

• Doğu Karadeniz sahil şeridi olarak her alanda 20 cm üstü olsa mükemmeldi, ama 200 mt ve kademeli rakım artışı için tam kış gibi geçiyor, ikinci örtü alındı, bu sistemde ise yüksekler bişeyler aldı, önemli olan sahil kenarımız şöyle 2017 ull si gibi bişey alsak tadından yenmez :)

1,2; köyler dağlar, 3; sahiller bu döngü harfi harfine uyuyor nedense 😎🖤

• Adı üstünde tahmin diyerek ya kendimizi kandırırız ya da o kurumu koruma modunu açarız. Tahmin tutmayınca da kendimizce eleştiri hakkımız var. Herkesin eleştiri dozu farklı da olabilir. Sonuçta hay yapacağınız tahmini demiyor hakaret de etmiyoruz.

Sadece tahmin yapacaklar diye milyar harcamayalım o zaman.

• Adı üstünde tahmin diyerek ya kendimizi kandırırız ya da o kurumu koruma modunu açarız. Tahmin tutmayınca da kendimizce eleştiri hakkımız var. Herkesin eleştiri dozu farklı da olabilir. Sonuçta hay yapacağınız tahmini demiyor hakaret de etmiyoruz.

Sadece tahmin yapacaklar diye milyar harcamayalım o zaman.

Hayır işte. Bilimde asla %100 diye bir ifade yoktur. Ben de yüksek lisans tez dönemi öğrencisiyim. 1 cümleyi yazabilmek için 3 ay osmanlı arşivinde gezmiş insanım. Gerekli belgeyi kanıtlarıyla bulmama rağmen kesin ifade yerine "olabilir veya düşünülebilir" ifadesiyle makaleye işledim. Yani dediğiniz kadar basit değil. Daha da özüne inmek gerekirse bir şeyi eleştirebilmek için bile eleştirilen şeyin ne olduğuyla ilgili kapsamlı bir bilgiye sahip olmalıyız. Çıksa sana bir meteoroloji uzmanı bir soru sorsa sence cevap verebilir misin? Darmaduman eder hepimizi. Atmosfer, yani koskoca evren sürekli değişirken milimetrik tahminlerde bulunmak oldukça zordur. Ek olarak yoğun kar uyarısı vermenin mantığı da oldukça basittir. Hiç uyarı vermeyip hazırlıksız yakalatmaktansa uyarı verip herkesi hazır halde tutmak isterler. Bu da halkın tedbirli olması bakımından oldukça elzemdir. Lütfen eleştirilerimizi biraz daha mantık düzeyi çerçevesinde yapalım.

• Estağfurullah hocam Asla devletin bir kurumunu aşağılamak amacıyla kurduğum bir cümle değil ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin Bir kurumu olan Meteoroloji İşleri G.M 21.yy'da bu kadar tutarsız olmamalı. Bu Eleştiriyi Sadece Oyuncağı elinden alınmış bir çocuğun verdiği masum bir tepki olarak görmek gerek. Konumum adına Mgm 3/0 yaptı 3 kez yoğun kar dedi ve gördüğüm tek şey Havada Kar yağışıydı o da 5 10 dakika kadar. O yüzden böyle bir cümle kullandım. Ayrıca Devletin Önemli bir kurumu olan Meteorolojide daha profesyonel ve ileri teknoloji tekniklerle yapılacak analizler ile tahminlerdeki tutarsızlık kısmen çözülebilir diye düşnüyorum.

Neden böyle saçma tahminler yapıyorlar o zaman. Burayı takip etseler daha tutarlı tahmin yaparlar.

• Hocam sizin tahmininiz nedir bu önümüzdeki sistem için doğu karadeniz kıyıları kar alır mı

Benim elbette bir tahminim var ama bu işi benden daha iyi tahmin edebilecek arkadaşlara sormanız daha iyi olur ben konumum adına aralıktaki sistemdede bu son iki sistemdede bundan fazlasını beklemiyordum sadece söyleyeceğim artık daha fazlasını bekliyorum var bir hayalim

• Yarın karneden sonra nasipse köye çıkıyorum rakım 250 m üstü değerli yorumcu arkadaşlar beklentiniz nedir hafta sonu gelecek sistemde fatsanın köyleri sahilden 10 km içeride şimdiden cevaplarınız için teşekkürler