İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Siklonun rotası son dk ya kadar değişir o yüzden yağış haritaları pek sağlıklı değil.Bişeyler olacak onu da yaşayıp göreceğiz Eskişehir olarak ya 12-15 arası ya da 30 cm alacaz.

Ne Mutlu TÜRK'ÜM Diyene..

• Akşama olumlu yönde değişim olur inşaallah...

Neden böyle gösterip gösterip son 2 güne bozar modeller. son 3-4 sezondur böyle oluyor nedense.

1 metre kar veriyordu 2 gün önce. Şimdi çöp olmuş.

Bundan sonra düzelmez maalesef. Siklonun neredeyse 300-400 km batılaması lazım. İmkansıza yakın bir durum. Konya, niğde, yozgat, sivas, aksaray sistemi hayırlı olsun. 1 metre kardan 15 cm kar'a düştük. 2. siklon belki düzelir diyeceğim de hiç sanmıyorum düzeleceğini. O da akdeniz üzerinden gidecek. İnşallah bütün sistem tekrardan düzelir, İnşallah yine metrelik karları görürüz yağış haritasında.

31 Aralık 2014

• Dün akşam göre bir nebze de olsa düzelme mevcut. Akşam ki güncelleme belki daha iyi gelecek. Ufak oynamalar 30 cm yi rahat devirtir bölgeye.

• Dün akşam göre bir nebze de olsa düzelme mevcut. Akşam ki güncelleme belki daha iyi gelecek. Ufak oynamalar 30 cm yi rahat devirtir bölgeye.

Aslında ECMWF'ye bakmamak lazım artık. Kısa vade modelleri daha sağlıklı olur. Önerebileceğiniz bir kısa vade modeli var mı?

31 Aralık 2014

• Bundan sonra düzelmez maalesef. Siklonun neredeyse 300-400 km batılaması lazım. İmkansıza yakın bir durum. Konya, niğde, yozgat, sivas, aksaray sistemi hayırlı olsun. 1 metre kardan 15 cm kar'a düştük. 2. siklon belki düzelir diyeceğim de hiç sanmıyorum düzeleceğini. O da akdeniz üzerinden gidecek. İnşallah bütün sistem tekrardan düzelir, İnşallah yine metrelik karları görürüz yağış haritasında.

İlk siklondan daha iyi faydalanma ihtimalimiz var ikinci siklona daha vade var. Yağışın çoğunu ilk siklonda alıyoruz. Bizim için ilk siklonun doğulaması kötü oldu.

• yoğun kar ikonları kalıcaktır bence. cuma sistem girdiğin de yoğun kar devam edicek ve cumartesi de belirli saatler de yoğun kar alacağız. mgm 1 saatte yoğun kar olsa tüm güne veriyor biliyorsunuz

• Yapacak bir şey yok. Elimizdeki ile idare edeceğiz. Kendi tahminimi paylaşayım. Yağış yağmur olarak cuma akşam saatlerinde giriş yapacak. Gece saatlerinden itibaren kara dönmeye başlayacak. İlk olarak kütahyada kara dönecek yağış. Belki orada 22.00 gibi kara dönebilir. Cuma gecesi ve cumartesi gün boyu güzel yoğun kar göreceğiz. Pazar günü yağış çekilmeye başlayacak. 15 cm kar örtüsü oluşabilir. (BÖLGE GENELİ TAHMİN)

31 Aralık 2014

• Yapacak bir şey yok. Elimizdeki ile idare edeceğiz. Kendi tahminimi paylaşayım. Yağış yağmur olarak cuma akşam saatlerinde giriş yapacak. Gece saatlerinden itibaren kara dönmeye başlayacak. İlk olarak kütahyada kara dönecek yağış. Belki orada 22.00 gibi kara dönebilir. Cuma gecesi ve cumartesi gün boyu güzel yoğun kar göreceğiz. Pazar günü yağış çekilmeye başlayacak. 15 cm kar örtüsü oluşabilir.

bencede kardeşim. şu Antepte bolu da yağan kara hasret kalsakta alıcaz bişeyler işte. bellide olmaz yarın daha netleşir herşey

• 2012 kışı bölgemiz için çok iyi geçmişti tamda 2012 benzeri bir kış beklerken neden böyle oldu anlamadım ama benim içimden bir ses sürpriz olacak diyor ama bakalım inşallah

• İLMETEO üzerinden Eskişehir tahminine baktım. İLMETEO ECMWF bazlı tahmin sitesidir. İsteyene link atabilirim. Eskişehir'e bir günde 17-20 cm kar yağacak. Büyük bir miktar bu. MGM Cuma günü yoğun kar ikonunu çekebilir belki ama Cumartesi kalacaktır.

31 Aralık 2014

• İLMETEO üzerinden Eskişehir tahminine baktım. İLMETEO ECMWF bazlı tahmin sitesidir. İsteyene link atabilirim. Eskişehir'e bir günde 17-20 cm kar yağacak. Büyük bir miktar bu. MGM Cuma günü yoğun kar ikonunu çekebilir belki ama Cumartesi kalacaktır.

Hocam linki atar mısınız