İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (Avar)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bugun yagis cok olsun soguga gerek yok diyen tayfayla sogugun yetersiz oldugu sistemlerde surekli aglayan tayfa ayni. bi de boyle isteyenlere cemkiriyorlar. forumda senelerdir surekli ayni senaryo var, okey su gfs en guzel senaryo degil ama insanlara cemkirebileceginiz sekilde bir senaryo da degil. aksam daha da farkli gelecek, neye bu kadar agliyorsunuz harbi anlamiyorum. ama hakikaten forumda onceki senelere gore cok kotu bir kitle olusuyor, onceden bu sitedeki cogu insanin amaci bu dali takip edip kafa dagitip eglenmekti, bugunlerde is cigrindan cikiyor gibi. hayirlisi olsun

• arkadaşlar geçen yılki ocak sistemi gibi olabilir bu sistem şimdiden söyleyeyim de ben sonra moral bozmayalım he bence en kötü onun gibi gelir yani sistemin ölüsü bile gecen yılki ocak sistemi gibi olcak

Scientia potentia est

• Yarın akşam hatta son 24 saat kala bile AB konumu değişir değişir durur. İp gibi bir diyagram yok ki halen net bir şekilde emin olalım gömülecek miyiz kuru soğuk mu çekeceğiz.

Evet bir sistem gelecek bu artık garanti. Ama sistemin detayı belli olmadan bir çıktı ile karalara bağlamak veya havalara uçmak forumun kronik hastalığı oldu.

Yarın akşam ECM'ye kadar herkes arkasına yaslansın, kahvesini yudumlasın mis gibi.

Ve ayrıca lütfen artık kar haritasının bu sitede paylaşılmamasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılsın lütfen rica ediyorum...

• karayel rüzgar yönü hakimdi çünkü

izobarlar bu durumdayken çıkan güncellemeye nasıl seviniyorsunuz hayret içindeyim bi miktar

ben çok güzel demedim izobarlar da kötü dedim ama 0cm kar da olmaz şu görüntüde zaten başından beri beklediğim 10-15cm katır kutur karı bana sağlıyor mu sağlamıyor mu ona baktığımı ve sağladını söyledim o ull dönüş hareketiyle yağış taşıyacaktır rahat olunuz ha 30cm-40cm de beklemeyin 10-15cm güzel ve kalıcı bir örtü kafidir

• Şahsen GFS gibi değilde Ecmwf veya GFS Control gibi gelmesini isterim. UKMO gibi de olur. Ama GFS gibi gelirse 10 cm alırım. Çok beklediğim sistemin 10-15 cm olması beni üzer. Beklediğim en kötü 25-30 cm üstü olması. :thumbup:

• Uzun zamandır soğuk tarafta olup doğalgaz yakmanın üşümenin ödülü 5-10 cm olacaksa kimse tatmin olmaz. Boşuna çekmedik o soğuğu😎 paşa paşa gelip kıyılara min 10-15 iç ve yükseklere min 30-35 yapacaksın kardeeeeeş

• Uzun zamandır gördüğümüz her sistem olasılığında hep başta iyi sona doğru kuşa dönüyor, keşke bir kerelik olsa bile bozmadan gelse de bayram etsek. Sürekli deklere kalıyoruz ondada uzun zamandır şansımız yaver gitmiyor. Umarım sıcaklık ve yağış sorunumuz olmayan bir sistem yaşarız bu sene

• karayel rüzgar yönü hakimdi çünkü

izobarlar bu durumdayken çıkan güncellemeye nasıl seviniyorsunuz hayret içindeyim

yarının işini bugünden düşünmek mantıklı değil soğuk olmadan kar bakımından yağan yağışın bir önemi yok izobarlara da cuma cumartesi bakarız . Senelerdir ilk kez böyle güzel soğuk tarafta kaldık tadını çıkaralım karamsar düşünmek yerine.

• Karayel'ci(CEM) aslında az çok aynı şeyleri düşünüyoruz sanırsam. Ben de ilk siklonda Ab'nin dibimize fazla sokulmaması şartıyla siklonik yağış alalım,ikinci siklonda ise Ab Akdeniz'de oluşsun bize dek şartları oluştursun istiyorum. Çünkü ilk siklonda soğuğun merkezi bize yakın olduğu için siklon doğru rotayı izledikçe sıcaklık yeterli olur, ama 2. bir siklonda yeterli olmaz gibi. Hem de ikinci siklon sırasında Balkanlar'da -44'lük bir çekirdek var Ab Akdeniz'de oluşup bize düzgün izobarları da sağlarsa yeni bir dek efsanesi potansiyeli bile yatıyor o tarihte. Bu sabahki Ecm senaryosu da bahsettiğim ideal senaryoya yakın duruyor en kötü öyle bir senaryo yaşarız umarım.

• Şahsen GFS gibi değilde Ecmwf veya GFS Control gibi gelmesini isterim. UKMO gibi de olur. Ama GFS gibi gelirse 10 cm alırım. Çok beklediğim sistemin 10-15 cm olması beni üzer. Beklediğim en kötü 25-30 cm üstü olması. :thumbup:

kesinlikle hocam ecmwf ve ukmo verdiği için güzel şeyler bi nebze içim rahat gfs ya çok batılı ya çok doğulu geldi hep

• Karayel'ci(CEM) aslında az çok aynı şeyleri düşünüyoruz sanırsam. Ben de ilk siklonda Ab'nin dibimize fazla sokulmaması şartıyla siklonik yağış alalım,ikinci siklonda ise Ab Akdeniz'de oluşsun bize dek şartları oluştursun istiyorum. Çünkü ilk siklonda soğuğun merkezi bize yakın olduğu için siklon doğru rotayı izledikçe sıcaklık yeterli olur, ama 2. bir siklonda yeterli olmaz gibi. Hem de ikinci siklon sırasında Balkanlar'da -44'lük bir çekirdek var Ab Akdeniz'de oluşup bize düzgün izobarları da sağlarsa yeni bir dek efsanesi potansiyeli bile yatıyor o tarihte. Bu sabahki Ecm senaryosu da bahsettiğim ideal senaryoya yakın duruyor en kötü öyle bir senaryo yaşarız umarım.

buna katılıyorum ikinci siklon rüzgarı poyraza çevirebilir hatta kuzeye bile tırmanabilir bakalım ona ama o ull orda döndüğü sürece 5-6 gün kar şartları devam eder

• Uzun zamandır soğuk tarafta olup doğalgaz yakmanın üşümenin ödülü 5-10 cm olacaksa kimse tatmin olmaz. Boşuna çekmedik o soğuğu😎 paşa paşa gelip kıyılara min 10-15 iç ve yükseklere min 30-35 yapacaksın kardeeeeeş

10-15 bile düşük böyle bir potansiyel varken. :thumbup: Rakım 50 üstü ise en az 20-25 üstü olmalı

• yarının işini bugünden düşünmek mantıklı değil soğuk olmadan kar bakımından yağan yağışın bir önemi yok izobarlara da cuma cumartesi bakarız . Senelerdir ilk kez böyle güzel soğuk tarafta kaldık tadını çıkaralım karamsar düşünmek yerine.

soğuk tarafta kaldık ama hiçbir şey alamadık daha sadece kuru soğuk yiyoruz. bu sistemde artık bi şeyler görmek istiyoruz. yoksa sadece enerji sarfiyatı olarak kalıcak

Aynı şekilde düşünüyorum. Ayrıca GFS'yi ben kafamdan siliyorum çünkü diğer modeller belli bir ana fikir etrafından uçmadan kaçmadan bir istikrar içinde ilerliyor. GFS ise insanın zihnini yoruyor. Bu sistemde ECM+RADAR'cıyım. Sakince bekleyişe geçtim. İnşallah en verimli şekilde kazanırız sistemi.