İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (2021 Şubat-13/17 Şubat Sistem Özel)

• esenlerden pek bir beklentim yok ama bekleyip göreceğim artık

Sahiller 10 cm ve üzeri deniyorken Esenler'den nasıl beklentiniz yok anlaması güç. Esenlerin sık yapılaşması ve aşırı nüfusu olmasa konumu aslında fena değil yine de bu sistemde sahiller kadar şanssız değil,tabi sahillerde de kar kalınlığı yapacak bir sistem.

• Şimdi bakabildim güncel verilere ve bunlara bile kulp bulanlar olmuş yuh yani , mis gibi arkadaşlar siz ne bekliyorsunuz evinizin önüne 2 metre örtü mü ? :D2:gun_bandana:

• Diyagramlar olsun , sinoptikler olsun her şey birbirini destekliyor , ocaktaki sistem gibi değilki bu yağışı da bol yani sıcaklıklar o zamanki kadar olmasa da bize güzel çaplı bir sistem sunmaya müsait bence . Bu gece uykumu iyi alayım sonra nöbet başlıyor :hfyeni (29): Dünya kupası gibi mübarek 4 yılda bir geliyor böylesi :)

• Yıllardır zaman zaman forumu takip ederim, ilk kez yazıyorum. Yarışmaya kar manyağı abi kontejanından katılıyorum.

87'de günlerce uyumayan, 2004'te olayın patladığı o ilk gece Ankara-İstanbul otobanında dönüş yolunda şaftı kaymış bir zincir ve patlayan farla bir kaç kez kayma-spin vs bilimum tehlikeler atlatıp, saatler sonra ıslak, donmuş (defalarca durup zinciri yeniden fikslemek zorunda kalmaktan dolayı) bir halde sabaha kadar beklemek için bir kamyoncu cebine sığınmayı başarıp, çalışan ve iş arkadaşları arabada cenin pozisyonunda ısınarak sabahlarken ,o halde bile kuş uçmaz kervan geçmez dağ bayırda tipinin içerisinde takım elbise, pardesüyle 1 saat dolaşıp sonra arabada uyku modunda geçecek kadar kar manyaklığı:)

Şu söyleyeceklerim de aşırı duyarlılık gösterisi değil ama kar ve soğuk sevgimin yanında bir de susuzluk korkum var, şehir için yani. Bir de 90'lar sonunda yaşamıştık bir susuzluk dönemi. Şu an İstanbul geneli baraj doluluk oranı % 45 civarı. İlk dileğim odur ki bu sistem en çok Avrupa ve Anadolu yakasındaki barajların olduğu bölgelere yarasın, 10 gün sonra iyi bir birikim olsun. Sonuçta böyle bir hükmü biz veremiyor olsak da kendi bölgemdeki (Acıbadem) santimlerden taviz vermeye hazırım eğer barajlara yarayacaksa.

• Potansiyeli çok yüksek bir sistem. Neredeyse 15 gün sıcaklık 0 altında olabilir, daha ne olsun?

Bu gece WRF'ye göre il genelinde sıcaklık 0 altına düşebilir.

hocam merhabalar, bilmediğimden soruyorum meteoroloji alanında amatör değilsiniz sanırım. WRF ile ne gibi bir bağlantınız var. Modellemesini siz veya çalıştığınız kurum mu yapıyor?

• Sahiller 10 cm ve üzeri deniyorken Esenler'den nasıl beklentiniz yok anlaması güç. Esenlerin sık yapılaşması ve aşırı nüfusu olmasa konumu aslında fena değil yine de bu sistemde sahiller kadar şanssız değil,tabi sahillerde de kar kalınlığı yapacak bir sistem.

Kağıthane 80 rakım hocam ne diyorsunuz geçen sistemlerin çoğunda iyi kar aldık bu sistemden de beklentim bu yönde

• Hocam uzun zamandır sizleri forumda takip ediyorum ayrıca WRF çalıştırıp bizi bilgilendirdiğiniz içinde teşekkür ederim.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 10k

• Interstellar
    2. Replies
      10k
      Views
      466k
      10k
    3. SnowManN

1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 4.6k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      4.6k
      Views
      431k
      4.6k
    3. cartel21

1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 4.7k

• Aytac
    2. Replies
      4.7k
      Views
      613k
      4.7k
    3. rawkid

1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar 11k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      11k
      Views
      773k
      11k
    3. zapzuk

1. Orman Yangını Bildirim Konusu 134

• Fease
    2. Replies
      134
      Views
      5.7k
      134
    3. Al1han

1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2021) 771

• Samet
    2. Replies
      771
      Views
      191k
      771
    3. Interstellar

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      257
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021) Genel Yorumlama 26

• Samet
    2. Replies
      26
      Views
      699
      26