İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (Avar)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Selamun Aleyküm kar emekçisi dava arkadaşlarım , heyecanlı bir döneme giriyor güzel İstanbul’umuz , hamdolsun geçen hafta yaptığım paylaşımlardaki beklentiye uygun gitti süreç Şehrimiz için ( hem GGS gidişatı hem büyük resim anlamında ) uzun vadeler beni daha daha heyecanlandırıyor , hele ki hem Antep hem İstanbul eş zamanlı kar heyecanı yaşıyorsa bu çok büyük nimettir ülkemiz için, şimdiden keyifli sistemler diliyorum

forum.havaforum.com/attachment/132775/

Üstad senden bı analiz alabilecekmiyiz önümüzdeki günler için müsait değilsin hiç problem değil seviliyorsunuz.

• aynen öyle hocam yeter ki başakşehire yağsın bütün istanbula yağmur yağsa da olur güzel mantık.

Bütün ülkeye yağsın. Ama iki ayrı modelin yaptığı son güncelleme baz alınırsa konumuma gfs yaradığı için onu tercih ediyorum.

• Kar haritalarına olan ilgiyi hiç anlamadım.

2013 yılından beri üyeyim.

Başladığımdan beri hiç kar haritalarına ilgi duymadım.

O zamanki hocalardan öğrendiğimiz , öncelikli basınç haritaları idi.

Şimdi kimse ,takıma , takımın kurduğu oyuna , geliştirdiği atağa ,oyun yapısına bakmıyor.

Sadece gol mü ? Değil mi ? Diye soruyor.

Önemli olan basınç dizilimleridir der susarım gençler.

• Arkadaşlar, 240 saatlik kar haritası üzerinden gereksiz tartışıyorsunuz. 30 tane daha güncelleme gelecek o sisteme. Yakın olan sisteme odaklanıp, olabildiğince tadını çıkarıp, biterken de bir sonraki sistemi tartışmak hepimiz için daha iyi olur gibi.

• Karayel olsa tamam kar belki alırız diyecemde karayel yok. Yani Basaksehir Arnavutkoy bile bu çıktıda kar felan alamazdı. Silivri alabilirdi orası ayrı.

Hocam işte bende onu anlamıyorum 100-150 rakımda oturanlar gfs 'nin gösterdigi 60cm gelecegini sanıyorlar. Bu görüntüde 200-250 rakım dışında oturanlar 5cm kar görürse sevinsin.

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• GFS'nin verdigi 50-60cm rakamlar aşağıda gördügünüz görsel de birak 50-60cm yi 5cm görürseniz şükredin özellikle 250 rakam aşağısın da

Ecmwf Verebilecegi en iyi çıktılardan birini sundu -2 -3 850 hpa degerlerinde 50-60cm kar bekleyecegime -10 -12 de 15-20cm kar alırım kafam rahar olur..

Modele GFS - Carte prévisions

Anlatamıyorsunki. Kar haritasını yere düşen her miktarı kar olarak biliyor halen bazı arkadaşlar. Öyle birşey yok dedik 50kere düşen sulu kar kky yağışını kar olarak görüyor model çözünürlüğünden dolayı. Özetle yükseklerdeki kar yağışını görüyorsunuz. Dekli sistemlerde biraz fikir verebilir siklonik sistemler sıcaklık sıkıntısı varsa böyle yanıltır işte yıl 2022 oldu bunu bilmeyen çok arkadaş var.

• hocam sen benden daha tecrubelisin sizin ordada vıcık vıcık kar olur öyle 50 cm falanda olmaz tutmazki neyini beğendin

Hocam bu belirttiğim bölge en ufak soğuk görmeyi versin direkt kar yağışı alır zaten. 100 metre üstü rakımlı yerler ve de karasal.

• Gfs'yi isteyenler kendilerini çok mu realist zannediyor. O çıktıda silivri hariç havada dahi kar yapabilecek bir yer yok. Hatta anadolu yakasına -1 izotermi zor giriyor. Zaten asıl realist adam modelden anladığı için Ecmwf'deki dekleri ister.

• Çarşamba hatta perşembe günü çıkacak olan ciktilara bakmak lazım bence .ben ecmwfciyim ama nasıl olursa olsun gfs üretim yok yağış veya soğuk verse bile.

• Hocam işte bende onu anlamıyorum 100-150 rakımda oturanlar gfs 'nin gösterdigi 60cm gelecegini sanıyorlar. Bu görüntüde 200-250 rakım dışında oturanlar 5cm kar görürse sevinsin.

Ortalamadan asiri aykiri Gfs ana ciktisi o yuzden degisme ihtimali cok yuksek. Uzerine pek dusunmeye bile gerek yok bence.

• hocam ısrarla aynı şeyi söylüyorsun normalde uzatmam ama 5 cm bile kar göremezdin bir sürü misafir var sonra kafalar karışıyor

gfs nin gösterdiği karın hiç biri tutmazdı 1 cm bile kar olmazdı sehrin yuzde doksanında senin konumunda 20 cm saf kar veriyor ben 5 cm vıcık vıcık bir şey tercih ediyorum diyorsun

sizin orasıda kurtarmaz tutmazzzzzzzz

• Gfs ciktisina göre konumum çok rahat kar alır, nerdeyse 150 m'deyim. Ama karşı yakada olan arkadaşlar bu güncellemeyi ister onlarda kendilerince haklılar umarım orta yol bulunur diğer güncellemelerde

• Selamun Aleyküm kar emekçisi dava arkadaşlarım , heyecanlı bir döneme giriyor güzel İstanbul’umuz , hamdolsun geçen hafta yaptığım paylaşımlardaki beklentiye uygun gitti süreç Şehrimiz için ( hem GGS gidişatı hem büyük resim anlamında ) uzun vadeler beni daha daha heyecanlandırıyor , hele ki hem Antep hem İstanbul eş zamanlı kar heyecanı yaşıyorsa bu çok büyük nimettir ülkemiz için, şimdiden keyifli sistemler diliyorum

forum.havaforum.com/attachment/132775/

Takın gözlükleri tulpar kralı geldi😎😎😎

• Arkadaşlar bir hava forum atasözü der ki; ECMWF'den şaşmayın.

Sizlere ECMWF güncellemesi olmadan önce söylemiştim. :hfyeni (29): Şuan için içim rahat GFS istediği kadar uçuk senaryo versin. Daha kendi diyagramı ile örtüşmüyor ne diyelim. Değerli arkadaşlar GFS için ortalamaya ve kontrol senaryosuna bakın derim sadece. Bu alemde tek kral vardır oda ECMWF'dir. İster sistemi versin, ister vermesin. Tutarlılığı ortadır.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Gfs ve Ecmde konumum adına gayet iyi ama benim tercihim ecmden yana. sıcaklık sorunuyla sistem yaşamak insanın keyfini kaçırıyor, her ne kadar konumun istanbulun en şanslı bölgelerinden biri olsada sıcaklık sıkıntı yaşamak yerine orta yağış-güzel soğuklarla sistem yaşamak isterim

• Efsaneyi sonra konuşuruz daha bir hafta var.

18-19 u için son durum nedir Berkay34

Bugün gün içinde yaptığım analizle doğru orantılı hala hocam. Bir farklılık göremedim. Artık bundan sonrası yaşa gör olacak. Anı yaşayalım :)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Gfs ciktisina göre konumum çok rahat kar alır, nerdeyse 150 m'deyim. Ama karşı yakada olan arkadaşlar bu güncellemeyi ister onlarda kendilerince haklılar umarım orta yol bulunur diğer güncellemelerde

hocam sanki everest dağıymış gibi söylemeyin bir hocamız attı o kadar yükselti bile kurtarmaz

#osenebusene

• GFS'in kar haritası tamamen hayal ürünü. O sıcaklık ile verdiği yağışın %90'lık kısmı yağmur olarak düşer. Kar haritaları sizi bu kadar yanıltmasın. ECMWF gibi gelirse işte o zaman il geneli kaliteli bir örtü görmüş olur. ECMWF gayet güzel gelmiş.

Hocam işte sizin de anlamadıgınız GFS nin verdigi çıktıda 150 rakımı bırakın 250rakım aşagısı 5cm kar görürse sebinsin bu öyle geçen seneki gibi 100-150 rakım sıstemi degil çünkü bunda 250 aşagısı kurtarmaz.

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• Gfs ve Ecmde konumun adına gayet iyi ama benim tercihim ecmden yana. sıcaklık sorunuyla sistem yaşamak insanın keyfini kaçırıyor, her ne kadar konumun istanbulun en şanslı bölgelerinden biri olsada sıcaklık sıkıntı yaşamak yerine orta yağış-güzel soğuklarla sistem yaşamak isterim

Katılıyorum hocam, Sıcaklık sıkıntısı olmasında, İstanbul bir şekilde kendi yağışını üretiyor ^^