Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ay sonu urfa bile 1 m kar almış o ney öyle ya 😂 ama gelirse 1 hafta hayat kitlenir

• değerli hocalar, genelde Batman sıcaklık sorunu ile kar almazdı ama geçen sistemde ve şu önümüzdeki sistemler de yağış az gözüküyor. tüm güneydoğu kar alırken neden Batman yağışta sıkıntı yaşıyor. Mardin dağları engel oluyorsa neden önceki yıllarda engel olmuyordu? vallahi şu soru iki gündür kafamda.

Bende çok merak ettim

• Ay sonu urfa bile 1 m kar almış o ney öyle ya 😂 ama gelirse 1 hafta hayat kitlenir

Urfa o kadar kötü değil ya ort 600 rakım 750 rakımlı mahallelerimiz var yani güneydoğuyu vuran sistemde genelde hep urfa da kar alır tek dezavantajı bazı sistemlerde bölgenin batısı şanslı oluyor batısı değiliz bölgenin doğusunun şanslı olduğu sistemde doğu da değiliz :)

• değerli hocalar, genelde Batman sıcaklık sorunu ile kar almazdı ama geçen sistemde ve şu önümüzdeki sistemler de yağış az gözüküyor. tüm güneydoğu kar alırken neden Batman yağışta sıkıntı yaşıyor. Mardin dağları engel oluyorsa neden önceki yıllarda engel olmuyordu? vallahi şu soru iki gündür kafamda.

İlisu barajı yüzünden kardeşim gecen yıllar çok kar aliyorduk 2 3 yıldır baraj yapılmış failiyette ve her zaman boşluk olacak ama şöyle bir şeyde var bu baraj yüzünden lapa lapa kar alırsın

• İlisu barajı yüzünden kardeşim gecen yıllar çok kar aliyorduk 2 3 yıldır baraj yapılmış failiyette ve her zaman boşluk olacak ama şöyle bir şeyde var bu baraj yüzünden lapa lapa kar alırsın

Kardeşim bence dediğin doğru değil 2020 yılında ılısu baraj gölünün hemen yanında bulunan köyümde 36 cm kar ölçmüstüm hatta köy rakımı 543

• Hocam klasik mgm işte bizde de çok bulutlu gösteriyor oysaki bulut yok

Hocam aslında o kar görüntüsü uyduda beyazlik olduğu ici bulut olarak algılanabiliyor. Bende ilk gördüm dışarıya baktım bulut yok. Sonra görüntüyü hareket ettirince hic yerinden oynamıyor karın uyduya yansıması şuan görünen

• Gem Malatya ve Elazığı boşlukta bırakmış hadi hayırlısı.

Hocam biz Elazığ ve Malatyalılar olarak kar haritasına güvenimizi yitirdik geçen sistem 25 cm veriyordu gfs ve ecmwf sonuç alttaki gibi tam tamına 49 cm 😃 bu iki şehri modeller hiçbir zaman düzgün tahmin edemiyor

• CemSnow Malatya ile Elazığ haftasonu çok iyi almayacak gibi sen ne düşünüyorsun

18-19 u gibi bir yağış olmayacaktır tabi ama zaten zeminde 30-40 cm kar var ben yine ortalama bir yağış alacağımızı düşünüyorum sıcaklık derdimiz de yok zaten payımıza düşeni alır kenara çekiliriz 😅

• 18-19 u gibi bir yağış olmayacaktır tabi ama zaten zeminde 30-40 cm kar var ben yine ortalama bir yağış alacağımızı düşünüyorum sıcaklık derdimiz de yok zaten payımıza düşeni alır kenara çekiliriz 😅

Zaten kar miktarını çok tutturamıyorlar geçen 25 cm falandı beklenen 50 üzeri yağdı iki şehirede

• Hocam burda yollarda beyazlamaya başladı sabaha daha da bembeyaz uyanacağız sanırım

Sadece küçük bir kütle var üstümüzde . Birazdan kesilir yağış sanırım.yarin akşam başlıyor galiba yağış geri