Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam İstanbul bir çok yeri Trabzon'dan fazla kar aldı. Biz kendimizi kandırıyoruz bence. Batı her daim bir adım önümüzde. Soğuk girişleri batıdan oluyor hep. Bize Sinoptan gelen bir salınım lazım. Yoksa gerisi boş

O zaman 6 saatlik kar görürsün

• Hocam İstanbul bir çok yeri Trabzon'dan fazla kar aldı. Biz kendimizi kandırıyoruz bence. Batı her daim bir adım önümüzde. Soğuk girişleri batıdan oluyor hep. Bize Sinoptan gelen bir salınım lazım. Yoksa gerisi boş

İstanbul'un birçok yeri dediğin yerler 100 m+ üstü yerler ben şahsen deniz eviyesine yakınım sadece dün 10 dk kar gördüm çatılarda arabalarda başka yok.

• abi adamlar işte sibirya diyor -6-7her türlü kar yapar ve zaten yer sıcaklığı fazla yükselmiyor sistem öncesi

Herkes farklı konuşuyor bende birşey anlamadım (kötü amaçla yazmadım)

• Sistem bitene kadar yazmadım.

13 Ocak öncesinde dağlarda nerdeyse kar yoktu.

Hepinizin çok beğendiği Aralık sisteminde 500 rakım üstünde hiç kar yağmadı. Eğer bu sistemlerde -8 değil -14 olsaydı yine sahilde dar bir bant dek bombardımanı yaşarken, dağlar bomboş dururdu.

Arkadaşlar,

Siz istiyorsunuz ki denizin dibine 50 cm yağsın ama akarsular kurusun.

Doğal denge bozulsun. Rabbin bir bildiği var. Rica ediyorum çocukluk etmeyin.

Bugün cenazemiz vardı. Halamın kocasını kaybettik. 60 cm kar içinde çok zor şartlar yaşadık.

Demem o ki dağların işi tamam. Artık sahiller bağrağı devralabilir.

• Evet aslında şu an kış gibi geçiyor soğuk ama sahiller yoğun kar yağışı almadı birkaç nokta hariç, bunu sahillerimiz bazında 2 baba sistem ile taçlandırdık mı tamamdır, yoksa 200 mt üstü kademeli olarak çok iyi kış yaşıyor Karadenizin yüksekleri, keşke o güzel izobarlar üstten oluk gibi aksaydı, doğulama batılama mevzusu olmazdı daha bereketli olurdu, 85 kışı yaşanırdı...

• arkadaş bünyamin abi pazar trabzon kar görcek diyor biz neyi kaçırıyoruz ne bilim ya bizim bakış açımızdamı bisey var

Heyecanını anlıyorum size karşı olmak içinde yazmıyorum sadece şu haliyle geçirdiğimiz 2 sistemden çokta farklı olmaz bence. Ha eğer onlar sizi tatmin ettiyse eyvallah şahsen önce şükredeyim çok şükürki iyi yağış ve soğuk alıyoruz ben kar açısından tatmin olmadım henüz ama çokta uzak olmayan bir tarihte acısı çıkacak inşallah sabredin kazanın

• Hocam başınız sağolsun Allah sabır versin. Bizimkisi oyun eğlenceden ibaret. Gerçek olan ahiret ve sabaha çıkacağımız garantisi yok. Bir gün sıra bize de gelecek.

• Hocam allah sabır versin mekanı cennet olsun inşallah

• Hocam başınız sağ olsun