Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Akşam modellerin Pazar gecesi başlayıp Pazartesi günü tüm gün yıkıp geçecek siklonik oluşum modellerinde İstanbul özellikle Anadolu yakası için olumlu hale gelmiştir. Sakarya bir sıfır yenik duruma düşerken Kocaeli eh 1-1 belki olur der gibi işte ucundan bir kısmını koparırım ayağı. Bu oluşum birilerine mini efsane yaşatacak geçen seneki gibi. Eğer İstanbula yarayan görüntüyü Pazar günüde görürsem büyük ihtimalle bende sistemi kovalamaya Anadolu yakasına gideceğim gibi. Kocaeli'ye 50cm yok bu arada yarınki başlayacak siklonik yağış. Yani o yağışların yarısı kky onu hiç saymayalım cedkanbiryafes ^^

• 25 ocak tarihine kadar kocaeli - yalova - bursa tren oluyor iniyor dekler. Yine yabana atılamayacak güzel yağışlar da istanbul anadolu - bursanın batıda kalan ilçeleri ile balıkesir ve sakaryada mevcut.. Tabii bu haritaya bakıpta ne sevinmek ne de üzülmek lazım. Bu haritalar sadece ana fikri gösterir kocaeliye 50cm verdi diye elinize metre alınca 50cm ölçeceksiniz diye bir şey yok. Bunun fazlası da olur azı da. Bir de işin içine dek sistemi girince hepten karışır ortalık

1643112000-FdnEpqtcfmo.png

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

• Akşam modellerin Pazar gecesi başlayıp Pazartesi günü tüm gün yıkıp geçecek siklonik oluşum modellerinde İstanbul özellikle Anadolu yakası için olumlu hale gelmiştir. Sakarya bir sıfır yenik duruma düşerken Kocaeli eh 1-1 belki olur der gibi işte ucundan bir kısmını koparırım ayağı. Bu oluşum birilerine mini efsane yaşatacak geçen seneki gibi. Eğer İstanbula yarayan görüntüyü Pazar günüde görürsem büyük ihtimalle bende sistemi kovalamaya Anadolu yakasına gideceğim gibi. Kocaeli'ye 50cm yok bu arada yarınki başlayacak siklonik yağış. Yani o yağışların yarısı kky onu hiç saymayalım cedkanbiryafes ^^

ben o kar haritalarından en fazla çıktı alıp müsvette kağıdı diye kullanırım ancak zaten. Bizim böge adına tamamen heybe-i kübradan sallama haritalalr onlar farkındayım :D

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

• Hocam bende amatör bir takipciyim siklon yağışlarindan en fazla yağışı alacak yer şu an Bursa gibi gözüküyor, değerli Enes hocamızın değerlendirmesi olacaktır onu takip edip kayda almak lazım

Geçen seneki Şubat sisteminde de en şanslı yer Bursa gözüküyordu. Ama sistem sonunda tırt çıktı. O kar haritaları Uludağ’ın tepesine düşecek miktarı söylüyo. Uludağ’la Bursa’nın zerre kadar alakası yok.

• Enes hocam mezosiklon'un Gebze'ye oturma dahilinde Kocaeli-Sakarya hattı nasibini alır mı (siklonun sol tarafina kalmamız gerekiyor sağlam dek için yanlış mı biliyorum teşekkürler şimdiden)

Şu anki görüntüde Kocaeli, İstanbul anadolu ve güney hattını gömer. Pazartesi ve sonrası Sakarya kuru soğuğu alır anca.

Trakya'nın iç kesimleri dışında her yer kar örtüsü görecek. Sistemin ilk günlerinde Bursa-Bilecik ve DEK'lerde de Kocaeli ve Sakarya sistemin yıldızı olacak.

Pazartesi günü içinde

İstanbul sahilleri için bile yağan her kar tutacak. Şehir genelinde 15-20 cm kar örtüsü görebiliriz.

Kocaeli-Sakarya-Düzce hattında 24 saatte 30-40 cm kar görebiliriz!!!

Storm Chaser hocamız böyle ifade etmiş

• ben o kar haritalarından en fazla çıktı alıp müsvette kağıdı diye kullanırım ancak zaten. Bizim böge adına tamamen heybe-i kübradan sallama haritalalr onlar farkındayım :D

Kar haritası değilde siklonun yönüne göre diyelim ben onu takip ediyorum zaten. Ama buda haritalara yansıyacak çünkü dek sistemi şu yarınki siklonik yağış bitsin haritalarda daha net görüntü olacak çünkü sıcaklık sorunu olmayacak her yağış dek olarak gözükecek tabi modeller %100 dek yağışını bilemez orasıda ayrı.

• karın ne kadar uzun süre yağması önemli tabi ama esas önemli olan siklonun yağış kuvveti ve buda güçlü görünüyor gazi antep vuran yağış 4 5 saat içinde 40 cm yaptı yağış kuvvetli olursa 1 2 saat ta bile hatrı sayılır birikim yapar gün boyu yavaş yağan kar birikimini bir saat ta da alabiliriz tabi görsel olarak yoğun yağış izlemenin keyfi başkadır

• Trakya'nın iç kesimleri dışında her yer kar örtüsü görecek. Sistemin ilk günlerinde Bursa-Bilecik ve DEK'lerde de Kocaeli ve Sakarya sistemin yıldızı olacak.

Pazartesi günü içinde

İstanbul sahilleri için bile yağan her kar tutacak. Şehir genelinde 15-20 cm kar örtüsü görebiliriz.

Kocaeli-Sakarya-Düzce hattında 24 saatte 30-40 cm kar görebiliriz!!!

Storm Chaser hocamız böyle ifade etmiş

Tahminine saygı duyarak ben Kocaeli- Sakarya konusuna katılmıyorum. Dek alacağız ama 8-15cm civarı tahmini oda mezosiklonsuz şekilde en temkinli rakamı söylemek en iyisi üstü olursa seviniriz,çünkü netlik yok, heleki mezosiklonun konumu için beklemek gerekiyor eğer o uygun olursa üstüne bi +30-35cm daha ekleyebiliriz fakat şuanlık Gem, Gfs ve icon modelinde siklonun konumu daha çok İstanbul için uygun hale gelmiş yarın tam terside olabilir işte. Ecmwf'ye bakalım

• Tahminine saygı duyarak ben Kocaeli- Sakarya konusuna katılmıyorum. Dek alacağız ama 8-15cm civarı tahmini oda mezosiklonsuz şekilde en temkinli rakamı söylemek en iyisi üstü olursa seviniriz,çünkü netlik yok, heleki mezosiklonun konumu için beklemek gerekiyor eğer o uygun olursa üstüne bi +30-35cm daha ekleyebiliriz fakat şuanlık Gem, Gfs ve icon modelinde siklonun konumu daha çok İstanbul için uygun hale gelmiş yarın tam terside olabilir işte. Ecmwf'ye bakalım

Sen normalde hemen olumsuzluğa kapılmazdın biseler gördün muhtemelen istanbul dediğine göre.😂😂

• Sen normalde hemen olumsuzluğa kapılmazdın biseler gördün muhtemelen istanbul dediğine göre.😂😂

Gem ve İconu gördükten sonra biraz umutsuzluğa kapıldım daha vakit olsada. Yarın tekrar R yapabilirim duruma göre ^^ Ben o Pazar ve Pazartesi günkü aralıksız dek mekanizmasını kovalıyorum o yoksa bende yokum ^^

Dilovasi sinirdami 😀