Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet arkadaşlar hepinize günaydın :) Özellikle zonguldak sahil kısmından haber bekliyorum nasıl bişeyler alabildik mi :)

Hiç bir şey alamadık nerdeyse :D 1 cm örtü bile yok merkezde . Gece 2 ye kadar bekledim baktım hiç bir şey olmuyor yattım direkt.. Zaten sıcaklık gece boyunca 2 derece üstündeydi... 100 mt üstü tabi ki bembeyaz ve baya örtü var :(

• Hiç bir şey alamadık nerdeyse :D 1 cm örtü bile yok merkezde . Gece 2 ye kadar bekledim baktım hiç bir şey olmuyor yattım direkt.. Zaten sıcaklık gece boyunca 2 derece üstündeydi... 100 mt üstü tabi ki bembeyaz ve baya örtü var :(

Bu kadar ucu ucuna kaçırmanıza üzüldüm gerçekten. Böyle sistemlerde sizin ihtiyacınız 850 hpa da -11 -12 ler demek genel anlamda yanlış olmaz sanırım.

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Yanlış hatırlamıyorsam Son 5 günün 4 ünde kar yağıyor durmadan.Koye gitmenin imkanı yok artık merkez köy birde.Uzun yıllardır yağan 20 cm karin üstüne 1 gün ara verip kar yagdigini bilmem.Ben küçükken çatılarda katman katman olurdu kar,eskiden taze kara doğru.Son yillarda böyle şeyler görmüyorduk.

• Kesinlikle öyle -11 bile bazen sıkıntı yapıyor. Bu arada 23 sisteminden haber var mı :D

Öncelikli olarak gfs güzel çıktı dün akşam italya riski veren ecmwf bugün o riski de ortadan kaldırdı.

-10-11 civarı soğukların bölgemizi giriş yapması şuan için olağan. Yağış miktarları ve dekler çok güzel görünüyor.

Konumum adına 70-80 cm kar görürsem bu çıktılara göre çok da abartı sayılmaz :)

Zonguldak iç kesimleri yine efsane yağışlar alacak . Bu akşam ecmwf ile yavaş yavaş rakım belirlemeye de başlarız.

Şuan yaşadığımız sistem ile kıyaslama yapmak yanlış olur . Sistemin yolu ve sürekliliği çok farklı. Daha güzel görüntüler görmek çok mümkün :)

192 h kar haritası da aşağıdaki gibi. Düzce - Bolu iç kesimlerine yer yer 120 cm ve üzeri kar vermiş. Zonguldak iç kesimlerde benim kanaatimde yarım metreye yakın kar alır.

İç kesimler bu kadar kar alırken de sahiller sıfır çekmez bu kadar yakın alanda.

1643241600-LC6VwZj2eEM.png

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Bu arada sistemin peşinden ülkemize YB giriş yapacak gibi gözüküyor. Biraz katır katır karın üzerinde gezip 30 u civarı tekrar kar almak isteriz :)

Priestley

• Valla benim derdim açıkcası sahiller kıyı kesimi yani :) Çünkü Zonguldak ın kuş uçuşu 2 km içerisi ve biraz 100 mt yükseği şuan efssaneyi yaşıyor . o yüzden hep sahil kesimi açısından düşünüyorum ben :D

• Zonguldak merkezde güneş hakim :D Daha da bir şey olmaz gibi. Olursa benim için sürpriz ve tabi ki güzel olur. kütleler nedense sadece Zonguldak hattında eriyor karaya gelmeden ama diğer sağ solumuzda güçleniyor vallahi anlamak elde değil...

• Saltukova da hâla yağış var hafif de olsa örtü var sayılır rakım 12 olduğundan ve biraz da sahile yakınız o yüzden efsaneyi yaşayamadım ama 23 civarı sistemden umudum yüksek