İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sabah modellerinde ki durumu özetlemek gerekirse GFS ECMWF'nin en önemli arkadaşını (UKMO)yanına çekmiş gözüküyor.

Sinoptik görünüme bakarsak GFS'nin 850 ve 2m sıcaklarında ki oynaklığı(Azor'un pozisyonundan ötürü) gözümüze çarpıyor zaman zaman kıyıları sıkıntıya sokuyor bu görüntü.

Şunu da unutmamak gerekiyor GFS'nin ECMWF,ICON.GEM.UKMO karşısında kazandığı bir sistem ben görmedim.GFS kazanırsa bu tarihte bir ilk olacak.

GFS'nin son ana kadar ısrar edip döndüğü birçok sistem mevcuttur.Ama benim az da olsa ümidim var sürpriz ata oynamak istedim bu sefer. Diyagram -10'a sabitlenmişken güvenmek gerekiyor.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Sabah modellerinde ki durumu özetlemek gerekirse GFS ECMWF'nin en önemli arkadaşını (UKMO)yanına çekmiş gözüküyor.

Sinoptik görünüme bakarsak GFS'nin 850 ve 2m sıcaklarında ki oynaklığı(Azor'un pozisyonundan ötürü) gözümüze çarpıyor zaman zaman kıyıları sıkıntıya sokuyor bu görüntü.

Şunu da unutmamak gerekiyor GFS'nin ECMWF,ICON.GEM.UKMO karşısında kazandığı bir sistem ben görmedim.GFS kazanırsa bu tarihte bir ilk olacak.

GFS'nin son ana kadar ısrar edip döndüğü birçok sistem mevcuttur.Ama benim az da olsa ümidim var sürpriz ata oynamak istedim bu sefer. Diyagram -10'a sabitlenmişken güvenmek gerekiyor.

7 Aralık 2013 sisteminde GFS kazanmıştı, kısa vadeye kadar bir ısrar vardı yine. Ama 8 yıl öncesi, köprünün altından çok sular aktı o vakitten beri.

• berkay_tuku Hocam yazınız biraz uzun diye alıntılamadım da Gfs'e göre -12 girişi var soğuğun kökeni de belli iken yağış haritasında dediğiniz gibi sıcaklik sorunu var gibi duruyor bunun nedeni nedir.

Aslında 850 bizim için iyi ancak Azor soğuğun merkezine hareketlenince 2m sıcaklıklarını yükseltiyor.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Kendi tecrübeme göre modellerin durumunu şu şekilde olacağını düşünüyorum;

Şimdi öncelikle konun özüne inelim,

Maalesef özellikle şu son 5 senedir modellerin tutarlılığı neredeyse çok azaldı. Bunun sebebi eski teknolojinin daha iyi olması değil tam tersine şuanda eski teknolojiye göre çok daha iyi yazılımı bilgisayarlar çalıştırıyor bu modelleri. Her modelin kendine göre çözünürlüğü vardır. Biri uzun vade de başarılı biri orta vade bir diğeri de kısa vadede daha başarılı olabilir. Buna istatiksel olarak bakabilirsiniz.

Peki daha iyi teknoloji ile ve yazılımlar ile neden bu modeller günümüzü çözmekte zorlanıyor?

Bunun açık net sebebi (İklim Değişikliği'dir) arkadaşlar. Sizlere her zaman har daim hatırlattığım 'Atmosfer Kaotiktir' mesajını önümüzdeki seneler daha çok anlayacağız. Atmosfer zaten oldukça karmaşık bir yapıya sahipti önümüzdeki yıllar çok daha karmaşık kaotik bir yapıya sahip olacak ve bunun çözülmesi de bir o kadar zor olacak. Ne yazık ki bunu üzülerek sizlere söylüyorum..

Peki şimdi şuan ki sistem için ne şekilde bakmamız lazım? Sonuçta vade artık yaklaştı değil mi?

Vadenin bu kadar yaklaştığı zaman çerçevesinde modellerin bu kadar uç noktalarda olması güvenin olmadığının göstergesidir. Hem ECMWF içinde hem GFS içinde. Diğer modelleri tek tek saymayacağım direk bu iki ana model üzerinden konuşalım..

GFS bize sistemi inatla verirken ECMWF'de sistemi bize inatla vermemeye devam ediyor.

Kendi şahsi düşünceme göre bence orta da buluşacaklar modeller.

Ha peki ECMWF 'R' yapıp sistemi GFS gibi verirse ne olur? Artık tek güvendiğimiz Kralda bitmiş olur. Ve itibarı sona ermiş olur.

GFS ECMWF'ye dönerse ne olur? Zaten bunu geçmiş senelerde çok yaptı. O yüzden her zaman ki son anda dönmüş diyeceğiz. Ama bu kadar ısrarlı bir şekilde GFS sistemi veriyorsa da vardır bir bildiği diyeceğim. Çünkü bu sefer diyagramı ile beraber sistemi destekliyor işin ilginç yanı.

Bana göre olacak senaryolar,

1-) GFS bu öğlen güncellemesinde sistemi bozarsa geçmiş olsun

2-) GFS bu öğlen güncellemesinde sistemi tekrar verirse Akşam çok büyük savaş olacak ECMWF ile

3-) Ortada buluşacaklar.

Yani bugün çok kritik bir gün sistemin akıbeti için.

Ama zaten işin içinde bir ULL söz konusu ise sizlere bu şekilde güncellemelere hazırlıklı olmanızı söylemiştim. ULL adamı kral da eder vezirde. Son ana kadar da heyecan söz konusu olur.

Hayırlısı olsun, bakalım modeller nasıl çıkacak?

Merakla bekliyoruz, takipteyiz...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• şaka gibi. tam beş sene geçmiş. şansımıza tam ocağın başında yeni kar lastiği takmıştık ve o gün gebze'den esenyurt'a geçiyordul. trafik malum, ara yollardan kaçıyordu herkes. avcılar'ın dimdik yokuşlarında herkes patır patır dökülürken bizim kar lastiğiyle ikiletmeden çıkmıştı aracımız. o günden beri hep o marka lastiği alır kullanırız. norveç malı, adamlar biliyor işi. :)

"Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız." -M.Kemal ATATÜRK