Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • manasbalasy bu abd rusya kanlı diyorlar boş bunlar varya içten içe kardeş 16 aralıkta uyarı yapıyorsun 10 gün sonra olaylar başlıyor. rusya ülkeye asker çıkarıyor hükümet düşüyor ulan ne nalet ülke bunlar

• manasbalasy bu abd rusya kanlı diyorlar boş bunlar varya içten içe kardeş 16 aralıkta uyarı yapıyorsun 10 gün sonra olaylar başlıyor. rusya ülkeye asker çıkarıyor hükümet düşüyor ulan ne nalet ülke bunlar

Diplomaside bunlar olur dostum, herkes çatışmaların Avrupanin kıyısında(Ukrayna) beklerken, olaylar diğer bir yerde patlak verdi. Avrupa kendisine yakın çatışma istemiyor,Ukrayna üzerinden(NATO üyeliği) bir pazarlık dönmüş olabilir,ilerleyen günlerde çıkar ortaya,yoksa Rusyanin bölgedeki yayilmaci anlayışı hiç degismemisti zaten,bir süreliğine Ukrayna politikasindan uzak durdurmus olacaklar Rusyayi.

• Birşeyler olmalıydı onlara göre...

Bir kıvılcım gerekliydi...

Türkler Turanı kurmamalı, Abd ye göz dağı verilip Ukrayna gösterilip Turana engel olunmalı ve Sovyetler tekrar geri gelmeliydi.

Kırım tanınmalı ve nato uzak durmalıydı..

Mutlaka olmalıydı...

Türklerin tarih sahnesine yeniden çıkışına ya Abd ya Rusya ya Çin veya güçlü bir ülke mutlaka engel olmalıydı...

Şimdi daha büyük sorun ortaya çıktı " ya bu rüzgarda arap baharı gibi tüm orta Asyayı sararsa" ?

kardeş tam öyle değil ABD nin gözünde rusya nın tehtid algısı çok azaldı yani eskiden bir rakip büyük bir tehtid olarak görüyordu şimdi öyle değil kendisini çok ilgilendirmeyen bir bölge için helede orda müslümanlarda varsa sesini çıkarmıyor kırım gibi ama ukrayna olsa iş değişir

yani tamamen menfaat

malesef demekki bu göstericilerin büyük kısmı rus yanlısı imiş öyle olmasa lpg çıktı diye sokağa dökülen adam ülkesi işgal edilince evine dönermi yani cumhurbaşkanı verdi kimsede sisini çıkarmadı değil bunu isteyen bir altyapı var demekki

RUS mandası altında olan ordaki müslüman lara olacak

• Diplomaside bunlar olur dostum, herkes çatışmaların Avrupanin kıyısında(Ukrayna) beklerken, olaylar diğer bir yerde patlak verdi. Avrupa kendisine yakın çatışma istemiyor,Ukrayna üzerinden(NATO üyeliği) bir pazarlık dönmüş olabilir,ilerleyen günlerde çıkar ortaya,yoksa Rusyanin bölgedeki yayilmaci anlayışı hiç degismemisti zaten,bir süreliğine Ukrayna politikasindan uzak durdurmus olacaklar Rusyayi.

Diplomasi boşversene abi onların gözünde diplomasi ülkede iş savaş var girelim sakinleştirelim bahabında ülkeyi avuc içine almak abi bu putin sovyetle bozmuş kafayı onun planı var ukrayna düşünürken sert kayaya çarptığını anladıda ondan kazakistan bizim için çok önemli abi çok.

• kardeş tam öyle değil ABD nin gözünde rusya nın tehtid algısı çok azaldı yani eskiden bir rakip büyük bir tehtid olarak görüyordu şimdi öyle değil kendisini çok ilgilendirmeyen bir bölge için helede orda müslümanlarda varsa sesini çıkarmıyor kırım gibi ama ukrayna olsa iş değişir

yani tamamen menfaat

malesef demekki bu göstericilerin büyük kısmı rus yanlısı imiş öyle olmasa lpg çıktı diye sokağa dökülen adam ülkesi işgal edilince evine dönermi yani cumhurbaşkanı verdi kimsede sisini çıkarmadı değil bunu isteyen bir altyapı var demekki

RUS mandası altında olan ordaki müslüman lara olacak

Bence öyle değil abi abd için halen daha çok büyük tehdit rusya bunu unutmayalım rusya küçümsenecek bi ülke değil biden rusyayla arayı iyi tutuyor alttan alttan biz görmüyoruz çıkarmaz tabi sesini çünkü daha önceden planlanmış bişe bu olacaklar kazakistanı değil Turan ülkeleri içinde geçerli dün dedim bugünde diyorum kazakistandan sonra sıra özbeklerede gelir moğollarada toprakları zengin olmasın olsun fark etmez. rusyayı bos bırakırsan rusya eskiye döner kimsenin gıkı cıkmaz.

• Kesinlikle abi dün konuşurken lafı geçti bu adamların derdi kazakistanı alıp asyaya yayılmak Turan ülkeleri büyük tehdit altında bunu gören kimse yok çok üzücü.

• Bir de ters açıdan bakalım. İsrail / İran

ABD / Rusya

Bunlar birbirlerine düşman gözükürken arka odada al gülüm ver gülüm yaparlar. Ukrayna mı daha stratejik yoksa orta Asya mı? Bana göre Rusya açısından orta Asya daha stratejik. Yer altı zenginliği ve ipek yolunun kritik öneme sahip olduğu bu coğrafya da söz sahibi olmak büyük olay. ABD Rusya nın orta Asya da söz sahibi olmasına ses çıkartmaz. Çin hakimiyeti mi yoksa Rus hakimiyeti mi? ABD açısından Rus hakimiyeti. Orta Asya devletleri için Çin hakimiyeti mi Rus hakimiyeti mi peki? Tabii ki Rus hakimiyeti. Çünkü dünya var olduğundan beri Çin ile DÜŞMANIZ ama Ruslar ile en fazla 200 yıllık bir düşmanlığımız var. Orta Asya ülkeleri maalesef kendi ayakları üzerinde duracak kapasitede değiller. Çünkü adamlarda devlet bilinci yok. Diyeceksiniz ki ne alaka? Tarihten günümüze Türklere bakalım. Canları sıkılınca devlet yıkıp devlet kurmuş bir kavimiz biz. 1990 da sscb yıkılınca komünizm ve kapitalizm arasında bocalayan devletler çıktı ortaya. Geçiş süreci en az 50 yıl sürmesi gerekirken 1 gecede adamlar bağımsız oldular ve komünist sistemden kapitalist sisteme geçiş yaptılar. Ne tam komünist ne tam kapitalist bir yapıya sahip olan bu devletlerin çoğu demir yumruk ile yönetildi. Sonra turuncu devrimler kadife devrimler silsilesi başladı. Sonuç olarak batıya yanaşsa Rus baskısı, rusya ya yanaşsa batı baskısı ile baş etmek zorunda kaldılar. Kırılgan olan sosyo ekonomik yapıları nedeni ile tek başlarına ayakta kalmakta zorlandılar. Günümüzde Kazakistan da yaşananlar da bunun örneği. Çin Rusya ve ABD arasında kalan kırılgan yapıya sahip olan ülke de fay hatları kırıldı ve olan sonuç ortada.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• biz kendimizi fazla önemsiz görüyoruz RUSYA ve ABD o coğrafyada TÜRKİYE merkezli adına ister TURAN de ister başka bir şey böyle bir koalisyon olma ihtimaline karşı danışıklı bir biçimde böyle bir organizasyon yapmış olabilir

ne olacak ki CİA ülke elden gidiyor gibi bir kampanya başlatsın masum vatandaş bak çalıyorlar çırpıyorlar diye gösterilere karışsın niyet iyidir fakat bir bakmıssın karşında rus ordusu napıcak adam gidip wagner askerleriylemi çatışacak marketten arakladığı gazozu mu fırlatacak kafasına

durumun ciddiyetini anlayınca ah ben ne yaptım diyip girecek evine geçmiş olsun

giriş ,gelişme ,sonuç hepsi tamam. kazakistandaki rus yanlıları mutlu Ruslar ,abd mutlu avrupalının umurun da değil bu haberi okuyan ingiliz hakketen bizdede gaz fiyatı çok çıktı diyip sabah kahvesinden bir yudum alacak sorun yok yani

• Tek kelimeyle özetleyelim mi ne dersiniz ?

Bana göre yeni dünya düzeni için gerekli olan 3. Dünya savaşını çıkartmak adına hazırlanmış stratejik hamleler diyelim biz buna

• Hatırlayan varsa Karabağ savaşı sonrası buraya bir şey yazmıştım. Azerbaycan Aliyev ailesinden bir an önce kurtulmalı diye.

Bakın ;

Kazakistan : Nazarbayev

Özbekistan : İslam Kerimov

Kırgızistan : Askar Akaev

Türkmenistan : Türkmenbaşı

Tacikistan : İ. Rahmanov

Gürcistan : Şevardnadze

Belarus : Lukaşenko

Azerbaycan : Aliyevler

Bu ülkelerde bu kişiler/aileler demir yumruk yönetimi kurmuştur. Bazılarında devrimler ile bu kişiler ve aileler devrildi. Ayakta kalan 3 kişi var. Aliyev, Nazarbayev ve Lukaşenko...

Türkmenistanı ayrı tutuyorum. Sağ olsun Türkmenbaşından sonra gelen Berdimuhammedov ülkeyi öyle bir kapattı ki kuzey koreye rahmet okutur.

Bana göre Kazakistan dan sonra olayların patlayacağı yer Azerbaycan ama Azerbaycan da Aliyevi Rusya değil abd devirecek.

Nasıl ki Kazakistan cumhurbaşkanı Rusları ülkeye davet etti Aliyev de sahada kazandığı savaşı masada kaybederek Rusya yı Karabağa yerleştirdi. Hem de Türkiyenin o kadar karşı çıkmasına rağmen.

Sırada ki satranç tahtası AZERBAYCAN

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Evet Kazakistan'da çok garip olaylar oluyor!..

Türk Birliği Teşkilatı ilan edildikten kısa bir süre sonra Kazakistan karıştı!.. 'Direnişçiler' her yerde asker ve polislere saldırıyor hükümet binalarını ele geçiriyorlar!.. İşin garip yanı asker ve polisler göstericilere karşı silah kullanmıyor!..

Kazakistan Cumhurbaşkanı garip bir açıklamayla yapılan eylemleri terörist gurupların yönlendirdiğini söyledi ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden yardım istedi!..

Bu; Rusya'nın bölgeye resmen davet edilmesi ve askeri gücünü kullanarak Kazakistan'da gelişen hadiselere müdahele etmesi demektir!..

Türk Devletleri Teşkilatı sanırım bu konuda hazırlıksız yakalandı ve en büyük üyelerinden birini Rusya'nın kontrolüne bırakmak zorunda kalabilir!..

Elbette devlet aklı bir çözüm yolu bulacaktır ancak Türk Dünyası'nı oluşturan ülkelerin demokrasi ve yönetim konusunda henüz belirli bir olgunluğa erişemediği, dış müdahalelere ve iç çatışma durumlarına çok açık olduğu ortaya çıkmıştır!..

Bölgedeki ikiyüz yıllık Rus hakimiyetini yıkmak kolay olmayacak elbette, kabul edelim ki o coğrafyanın en hakim ve en etkili ülkesi hala Rusya'dır!.. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak gerekli taktik stratejiyi geliştirecek maziye ve birikime sahibiz elbette fakat bu tarz ani gelişen olaylar karşısında risk almak ve manevra yeteneğimizi göstermek zorundayız!.. Ne pahasına olursa olsun bir dış gücün Kazakistan'a müdahalesinin önüne geçmek lazım!.. İnşallah Kırgızistan veto eder ve KTMT (Kolektif Tehlikesizlik Teşkilatı) adı altında Rusya bölgeyi ele geçirmez!.. Acil olarak Dış İşleri Bakanımız Sn Mevlüt Çavuşoğlu diplomatik girişimleri hızlandırmalı ve bu Teşkilatın üyesi olan Kazakistan'ın olası KTMT müdahelesini veto ederek engellemesini sağlamalıdır!..

Şu an için benim aklıma başka bir çözüm yolu gelmiyor!

Tanrı Türk'ü Korusun ve Birleştirsin

🇹🇷🇦🇿🇰🇬🇺🇿🇰🇿🇹🇲🇭🇺

🇹🇷NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE🇹🇷

Einmal editiert, zuletzt von OnurG ()

• BPT on Twitter
    “Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde açılan taciz ateşi sonucu yaralanıp hastaneye kaldırılan Piyade Uzman Çavuş Muhammed Mustafa KOCA, şehit oldu. Başımız sağ…
    twitter.com

Haiti Başbakanı suikastle öldürüldü.

Birileri her yerde düğmeye bastı.

• Motorine 75 kuruş zam geleceği söylentisi dolaşıyor. Umarım gerçekleşmez desek bile 3 bilemedin 5 gün içinde geliyor. Bu yılı sağ salim çıkarmak çok zor olacak.