Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Narsil hocam bende yakından takipteyim müthiş haber ama çok zor proje ancak keşke bir on sene önce başlanılsa idi bugün çok acil şekilde bu uçaklara ihtiyacımız var .

inş motor konusunu halledebilirler ÇİN dahil yeni nesil uçaklarında halen kendi motorlarını kullanamıyor rus malı motorlar halen üzerlerinde kaç senedir geliştirdik takıcaz diyorlar ancak henüz başarabilmiş değiller ÇİN bunu becerememişken biz nasıl yapıcaz ALLAH yardımcımız olsun

• Merhaba, hayır henüz çözülmedi. Yan sanayi marka takıldı ama öncesinde orijinal vardı yine yapıyordu. Sorunun disk balatalarda olmadığını düşünüyorum artık. Rot balansa götüreceğim bir ustam var bir de o bakacak.

Hocam zamanında benzer sorunu bende yaşamıştım. Muhtemelen sorun viraj destek çubuğunda, pahalı bir parça değil. Hondanın çiftini 250-300 TL civarına geçen sene değiştirmiştim

• Kazakistanda gaza gelen %50 zam yüzünden protestolar dahada büyüyerek artan hayat pahalılığı için Hükümetin istifa etmesini sağladı. Kazakistan cumhurbaşkanı istifayı onayladı.

Gelişmiş ülkenin hali başka yaaa, istifa mekanizmaları çalışıyor 1.dünya ülkelerinde👍

• Narsil hocam bende yakından takipteyim müthiş haber ama çok zor proje ancak keşke bir on sene önce başlanılsa idi bugün çok acil şekilde bu uçaklara ihtiyacımız var .

inş motor konusunu halledebilirler ÇİN dahil yeni nesil uçaklarında halen kendi motorlarını kullanamıyor rus malı motorlar halen üzerlerinde kaç senedir geliştirdik takıcaz diyorlar ancak henüz başarabilmiş değiller ÇİN bunu becerememişken biz nasıl yapıcaz ALLAH yardımcımız olsun

hocam Temel Kotil zaten ilk versiyonlarında motorun dışarıdan olacağını söylemişti yanlış bilmiyorsam İngilizlerle motor konusunda baya bir pazarlık vs var. Yine Temel Kotil bir süre sonra motor içinde çalışmaların hızlanacağını ve MMU için kendi motoromuzu yapacağımızı söyledi, tabi dediğiniz gibi motor yapmak öyle kolay değil bunu göreceğiz. Ancak özellikle dikkat çekmek istediğim yer kompozit fabrikası, özellikle savunma sanayine sadece MMU değil diğer tüm hava ve kara araçları için çok önemli bir iş.

bu işlere 10 yıl evvel bence başlanamazdı, şuanda Türkiye insansız hava araçları ve kara araçları konusunda ve dahi elektronik-aviyonik sistemlerde çok önemli mesafeler kat etti. Bu gelişmeler olmadan MMU gibi çok önemli projeye geçilemezdi. Halada eksikler var. Belirli bir alt yapının oluşması lazımdı oda yeni yeni oluşuyor-oluşmakta. Gündemde geri kalmış projelerden 2 tanesi benim neznimde çok önemli bir tanesi bu MMU diğeride nükleer santral. Gelişmeleri takip edeceğiz, hayırlısıyla kendi uçağımızı göklerde uçurmak çok ama çok önemli bir icraat olacak..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Hocam zamanında benzer sorunu bende yaşamıştım. Muhtemelen sorun viraj destek çubuğunda, pahalı bir parça değil. Hondanın çiftini 250-300 TL civarına geçen sene değiştirmiştim

Dün karasah hocam da aynısını söylemişti. Bağlantı kuramıyorum, sadece frene basınca yapıyor onu ama özellikle onu da kontrol ettireceğim, teşekkür ederim. :hfyeni (25):

"Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız." -M.Kemal ATATÜRK

• hocam Temel Kotil zaten ilk versiyonlarında motorun dışarıdan olacağını söylemişti yanlış bilmiyorsam İngilizlerle motor konusunda baya bir pazarlık vs var. Yine Temel Kotil bir süre sonra motor içinde çalışmaların hızlanacağını ve MMU için kendi motoromuzu yapacağımızı söyledi, tabi dediğiniz gibi motor yapmak öyle kolay değil bunu göreceğiz. Ancak özellikle dikkat çekmek istediğim yer kompozit fabrikası, özellikle savunma sanayine sadece MMU değil diğer tüm hava ve kara araçları için çok önemli bir iş.

bu işlere 10 yıl evvel bence başlanamazdı, şuanda Türkiye insansız hava araçları ve kara araçları konusunda ve dahi elektronik-aviyonik sistemlerde çok önemli mesafeler kat etti. Bu gelişmeler olmadan MMU gibi çok önemli projeye geçilemezdi. Halada eksikler var. Belirli bir alt yapının oluşması lazımdı oda yeni yeni oluşuyor-oluşmakta. Gündemde geri kalmış projelerden 2 tanesi benim neznimde çok önemli bir tanesi bu MMU diğeride nükleer santral. Gelişmeleri takip edeceğiz, hayırlısıyla kendi uçağımızı göklerde uçurmak çok ama çok önemli bir icraat olacak..

hocam santral konusunu anlayamadım neden bu kadar önemsediniz ama MMU bugün Türkiye için varoluş mücadelesidir ne kadar önemli bir proje olduğunun farkında olmadığımızı düşünüyorum

bu proje için oluşacak tesislerdeki bilgi birikimi sivil alanlarada yansıyacaktır kompozit fabrikası konusunda size katılıyorum

bunun yanısıra uçağın pek çok yerinde tungsten parçalar büyük levhalar varmış bu konudada yeni tesisler kurulacak anladığım kadarı ile bu konudada ambargolar var

avrupanın en büyük rüzgar tüneli kurulacak uçağı rüzgar tünelinde gördüğümüz gün yolun yarısı aşılmış demektir

ancak motor konusunda malesef sıkıntılar çok büyük ilk versiyonlarda f 16 larda kullanılan f-110 motorları kullanılacak 5-6 tane motorun testler için alındığı biliniyor ancak iş seri üretime geçince ben gene bir kazık yiyeceğimizi ve alamayacağımızı düşünüyorum

yerli motor için TR motor ve KALE arge ortak bir şirket kurup sanırım beraber çalışacak inş başarırlar ancak henüz projelendirilmiş bir motor yok benim bildiğim inş gizliden yürüyen ele avuca gelen birşey vardır

yoksa bu amerikalıların eline kalırız

• ingilizlerde motor konusunda masadan çekildi rols roys ile görüşülüyordu ama o iş yattı malesef teknoloji transferi vermeye yanaşmadılar

• Hocam motor konusunda tabiki ABD başa bela, bunlarla anlaşacağımıza hiç yapmayalım daha iyi, pakistana atakları sattırmadılar motordan. Ben ingilizlerle bu konuda ilerleme sağlanacağını düşünüyorum.

Santral konusuna gelince ülkemiz bütçesinin 3 te 1 i enerjiye harcanıyor ve bunun neredeyse tamamını dışarıdan alıyoruz. Nükleer santrallerin yapılıp işleve alınması demek enerji ihtiyacımızın önemli kısmını kendimiz sağlarız demek. Bu yüzden nükleer santral önemli.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN