Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 7-8 sistemi yalan oldu. Ocak ilk yarıyı kapat.

Zaten sabahki gibi gelse bile doğu karadenize pek ekmek çıkmıyordu 12z 50 senaryoya baktım şimdi kabataslak 7-9 tanesi sistem veriyor sayılır onlarında bir kısmı kıytırık geri kalan 40 küsür vermiyor senaryolarda bozmuş sabaha göre. 12-13 sonrasına odaklanmakda fayda var. O tarihler için sağlıklı güncellemelerde anca 6-7 Ocak gibi olmaya başlar yani biraz daha sabır yani.

• Kadir Emre 7 şubata kadar bir şey beklemeyin demisti. Bende vardir bir bildigi demistim. Hatta bir ara linç yedi gibi. Ama ocak ikinci yarisi hareketli gececek. Ocak ilk 10 günüde öyle aman aman soğuk gecmeyecek gibi. Ocak ilk 10-12 gun vortex güçlü ve daha cok kanada tarafinda olacak gibi. Artic bölgeye kaymasini bekleyecegiz..

• Kadir Emre 7 şubata kadar bir şey beklemeyin demisti. Bende vardir bir bildigi demistim. Hatta bir ara linç yedi gibi. Ama ocak ikinci yarisi hareketli gececek. Ocak ilk 10 günüde öyle aman aman soğuk gecmeyecek gibi. Ocak ilk 10-12 gun vortex güçlü ve daha cok kanada tarafinda olacak gibi. Artic bölgeye kaymasini bekleyecegiz..

Böylede demişti ama 3 tane atak bekliyorum demişti kırım üzerinden sistem gelebilirme ihtimali var demişti tamamiyle ocağı çöpe atmamıştı ama o ihtimal da uçmuş olabilir ayın 3 4 üne gelince belli olur yüksek ihtimal

• Bu coğrafyada en kolay olanı olumsuz tahmin koymaktır. Hele hele de son 5 yıldır gittikçe kışların daha kötüye gittiği bir trend varken. Kötü kış tahmini aslında şark kurnazlığı. Zaten soğuk ve kar bakımından şansı düşük bir coğrafyayız. Dolayısıyla olumsuz tahminin tutma olasılığı %80.

Zor olansa, pamuk ipliğine bağlı şartların oluşup kıpırdanmalar olması muhtemel tarihleri bulmak . Sonuçta kimse, Ocak rezalet Şubat rezalet kapattık kışı, dağılın cümlesini duymak için gelmiyor buraya.

Ben ararım arkadaş. Aralık'ta ararım, bulamazsam Ocak'ta, bulamazsam Şubat'ta, daha olmadı Mart'ta ararım. Mizacım o, değişemem, yanılsamda yine tahmin yürütürüm.

Aralık'ta söyledim, ilk 10 gün berbat koşullar vardı, ama ay bitmeden sahiller kar gördü. O zaman da dedik, yine diyorum. Ay bir hafta değil, dört hafta.

Verilerin tutarlılığı bana göre 7 gün.

Kendime göre metotlarım var, benim metotlarım 17 Ocak ve sonrasında sert kış koşulları öngörüyor. Yanılırsam ben kaybederim, yanılmazsam birlikte kazanırız.

Rabbim rahmetini üzerimizden eksik etmesin.

Yeni yılınız kutlu olsun. Sağlıklı, mutlu, bol kazançlı bir yıl olsun.

• tayfunum elbet varbir hayalimiz bizde boşuna 15 ocak 17 şubat demiyoruz kaçzamandır.bakalım ya batarız ya çıkarız misali beklemekten başka çaremizyok şunuda söyleyeyim senelerdir bu hava olaylarını takip ediyorum eğer tecrübem beni yanıltmazsa bu tarih aralığında mutlaka baba birsistem alacağız bundan hiç şüphemyok inşallah rabbim yüzümüzü kara çıkarmaz 😊

• tayfunum elbet varbir hayalimiz bizde boşuna 15 ocak 17 şubat demiyoruz kaçzamandır.bakalım ya batarız ya çıkarız misali beklemekten başka çaremizyok şunuda söyleyeyim senelerdir bu hava olaylarını takip ediyorum eğer tecrübem beni yanıltmazsa bu tarih aralığında mutlaka baba birsistem alacağız bundan hiç şüphemyok inşallah rabbim yüzümüzü kara çıkarmaz 😊

Batma çıkma yok hocam emek var alın teri var sende Tayfun kardeşimde Osman'da . Sizin emeklerinize sağlık.

• Herkese mutlu yıllar arkadaşlar yeni yıl hepimize sağlık mutluluk Huzur ve kar getirsin. Modellere göre konuşmak ve yan çizip gelooo diyip ve spin atıp kahrolmak benim felsefeme aykırı bir tavır. Analizlerim diyorki daha 2 ocak sistemi daha net değilken 7 ocağı yok saymak olmaz. Aşağı yönlü her senaryo bizim için önemli ve umuttur. Şunu söyleyeyim 7 Ocak sistemi bizlere birşeyler verecek iyi ya da çok iyi ben o tarihten çokca umutluyum

• Keşke 2022 yılı küresel iklim değişikliği ile ilgili değişmelere yer getirir. Herşey eskisi gibi olur.

Sağlıklı huzurlu mutlu yıllar

• Ne kadar ümidim azalmış olsa da hala içimde bir his 7-10 ocak arasında bir şeyler olacak diyor. Son dk sürprizi yapabilir. Çünkü vade uzun. Aralık sonu içinde gün yaklaştıkça öyle demiştik son 48 saatte farklı bir boyut kazandı. Çarşambaya kadar beklicem. 🤲

Einmal editiert, zuletzt von Smhk ()