GFS-ECMWF-UKMO YORUMLAMALARI (ARALIK 2021)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 7-8 ocakta gelmesi muhtemel bir sistem emaresi var. Eğer gelirse sabah ki gem çıktısı gibi gelir. İtalya riski çok var ya da az var diyemem vade uzun .

• o tarihlerde ortalama sıfır 1 derecelerde.ıhtımal yuzde 5 bıle degıl su an ıcın maaesef.bır ıkı senaryo ıle olmuyor o isler.bır sekılde bızımde yuzumuz gulecektır ınsallah.adam akıllı 1 sıstrem bıle gelse yeter.zaten cogu zaman,senede 1 tane adam akıllı sıstem gelır ve uzun zaman unutulmaz.mesela 2017 de yasadıgım yere 6 ocakta 50 cm yapan bır sıstem geldı.sonrası fos ama ben hala unutamam:)2004 gıbı nkışlar ıse 30 yılda bır olur fıkrımce

• o tarihlerde ortalama sıfır 1 derecelerde.ıhtımal yuzde 5 bıle degıl su an ıcın maaesef.bır ıkı senaryo ıle olmuyor o isler.bır sekılde bızımde yuzumuz gulecektır ınsallah.adam akıllı 1 sıstrem bıle gelse yeter.zaten cogu zaman,senede 1 tane adam akıllı sıstem gelır ve uzun zaman unutulmaz.mesela 2017 de yasadıgım yere 6 ocakta 50 cm yapan bır sıstem geldı.sonrası fos ama ben hala unutamam:)2004 gıbı nkışlar ıse 30 yılda bır olur fıkrımce

O diyagramlar 1 güncellemede nasıl tepe taklak dönüyor, önceki güncellemeyle yakından uzaktan alakası tek bir senaryo bile kalmayabiliyor biliyoruz. Sinoptik uygun olmasa ben de derim ihtimal yok, ama böyle olasılık hesabı bu sinoptikte yapılmaz. Bayes teoremi nedir öğrenmeniz lazım.

• O diyagramlar 1 güncellemede nasıl tepe taklak dönüyor, önceki güncellemeyle yakından uzaktan alakası tek bir senaryo bile kalmayabiliyor biliyoruz. Sinoptik uygun olmasa ben de derim ihtimal yok, ama böyle olasılık hesabı bu sinoptikte yapılmaz. Bayes teoremi nedir öğrenmeniz lazım.

ben dıyagrama gore yorum yaptım.sız de bunu öğrenın!var sa problem özelde yazın lütfen

• Bence de diyagramlar bile sonuç vermiyor dün -5 in altında 8 senaryo varsa bir gün sonra hiç senaryo kalmıyor ciddi tutarsızlık var modellerde neyse onu tartismicam bu balkanlara inen top hafif guneydogulu inerse çok farklı şeyler konusuruz yani ne karamsar olalım ne de sevinç çığlıkları atalim ama güzel bir potansiyel var burdan bi baba sistem çıkabilir.

• ben dıyagrama gore yorum yaptım.sız de bunu öğrenın!var sa problem özelde yazın lütfen

Kişisel bir yorum değil, lütfen o şekilde algılamayın. Genel olarak ensemble çıktısı üzerinden olasılık hesabı yapılırken, hatta genel olarak olasılık hesabı yapılırken çok düşülen bir hata. Herhangi bir olasılık hesabı yaparken, arka plan olasılıklarını hesaba katmamak hatalı sonuçlara götürür.

• Belki şu sıralar çok dile getirilmemiş olabilir. Ben şuan ne izlanda ne Azor bunlardan bahsetmeyeceğim. Zonal Rüzgarlar doğudan batıya esmeye başlıyor ve modeller bir anda bambaşka çıktılar sunabilir. En çok dikkatimi şuan için bu çekiyor. Ayrıca bu rüzgarlar, izlandaya dur desin de istemem. İzlandanın hiç olmaması da sıkıntı. Bize orada bir sırt gerekiyor ama kararında azgın olmayan bir sırt. Bir de hiç merak etmeyin yakında o bölge ve civarında yb görmeye başlayacağız.