Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gecen hafta anlatmak istediğimi şimdi daha iyi anlamışsınızdır umarım.🙂 Bize rahatlık yaramaz biz ayrı bı milletiz korkmadan olmaz.

Evet anladım ☺️ Ama çok da kasmamak lazım benim demek istediğim de bu. Mesela adam yolda tek başına yürüyor maske ağzında Allah aşkına tek yürüyorsun açık alandasin nedir şimdi bu havadan kovit mi yağıyor 🤦 Mesela biz geçen sene Polonez köy tabiat parkına gittik mis gibi oksijen almaya yürüyoruz görevli diyor maske takın şimdi bu çok saçma değil mi?

• Evet anladım ☺️ Ama çok da kasmamak lazım benim demek istediğim de bu. Mesela adam yolda tek başına yürüyor maske ağzında Allah aşkına tek yürüyorsun açık alandasin nedir şimdi bu havadan kovit mi yağıyor 🤦 Mesela biz geçen sene Polonez köy tabiat parkına gittik mis gibi oksijen almaya yürüyoruz görevli diyor maske takın şimdi bu çok saçma değil mi?

Ne kadar kendini kasarsan o kadar çok başına gelir. Tabi rahatta olmıcaksın.

• Evet anladım ☺️ Ama çok da kasmamak lazım benim demek istediğim de bu. Mesela adam yolda tek başına yürüyor maske ağzında Allah aşkına tek yürüyorsun açık alandasin nedir şimdi bu havadan kovit mi yağıyor 🤦 Mesela biz geçen sene Polonez köy tabiat parkına gittik mis gibi oksijen almaya yürüyoruz görevli diyor maske takın şimdi bu çok saçma değil mi?

Bence saçma değil sizle birlikte yoğun kalabalık bı durumda olabilir bı anda yoğunlukta kimse açık hava diye maske takmazsa yanınızdan geçen adam hapşırdıgında misal ne olacak 🙂 İstanbul'da yaşıyoruz İstanbul'da yolda yürürken bile tıklım tıklım oluyor. Evden çıkıldığında maske hiç bı şekilde çıkmamalı bence kendi düşüncem.

• Bence saçma değil sizle birlikte yoğun kalabalık bı durumda olabilir bı anda yoğunlukta kimse açık hava diye maske takmazsa yanınızdan geçen adam hapşırdıgında misal ne olacak 🙂 İstanbul'da yaşıyoruz İstanbul'da yolda yürürken bile tıklım tıklım oluyor. Evden çıkıldığında maske hiç bı şekilde çıkmamalı bence kendi düşüncem.

Dusuncenize saygı duyuyorum hocam dediğim gibi kapalı alanda zaten takmaliyiz görüşündeyim ama açık alanda ve kalabalık olmayan yerde ben maske takmıyorum bu da benim görüşüm. ☺️

• Sadece sayılara bakarak yorum yaparsanız yanlış olur, oran olarak ölüm sayısı vaka sayısı karşısında gayet makul(ölümleri hafife aldığım düşünülmesin ama gerçek bu) Bakan Bey kısaca diyor ki bu hastalıkla yaşamaya alışacağız, ki doğru olan da bu. Muhtemelen yazın da maske kuralları gevşetilir, açık alanda takma zorunluluğu tamamen kalkar diye düşünüyorum.

Açık alanda maske takma zorunluluğu bu yaz kalkmıştı ki zaten baya oldu.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Grip gibiymiş, yahu hayatında gripten ölen tanıdığı olan varsa gelsin ben hiç görmedim. Yani şöyle bir konuşmaya hiç denk geldiniz mi? ''Falanca ölmüş abi ya Allah rahmet eylesin. Hadi ya nasıl ölmüş kaza mı? Yok abi gripten.'' Hadi ölen olsa bile günde 200 kişi mi ölüyor gripten? Bir işi de düzgün yapın.

• Açık alanda maske takma zorunluluğu bu yaz kalkmıştı ki zaten baya oldu.

Mesafe korunabiliyorsa takmanıza gerek yok diye bir açıklaması vardı bakanın. Ben her koşulda tamamen kalktı diye bir açıklama duymadım, ya da herhangi bir genelge de görmedim bununla ilgili.

• Grip gibiymiş, yahu hayatında gripten ölen tanıdığı olan varsa gelsin ben hiç görmedim. Yani şöyle bir konuşmaya hiç denk geldiniz mi? ''Falanca ölmüş abi ya Allah rahmet eylesin. Hadi ya nasıl ölmüş kaza mı? Yok abi gripten.'' Hadi ölen olsa bile günde 200 kişi mi ölüyor gripten? Bir işi de düzgün yapın.

Hocam gripten ölen değilde ağır grip ve bu grip zatürreye çevirmesi cigerlerinin iflas etmesi sonucu vefatlar oldu.Misal domuz gribine çok ağır bir vakaydi ilk çıktığında yoğun bakıma bu yüzden yatan son derece ciddi sağlık sorunu yaşayan tanıdığım var.

• Hafif vakalarda bile Long Covid riski var korona ciddi bir virüs ama ne yazık ki çoğu kişi bunun hala farkında değil bir sürü doktorun uyarmasına rağmen ve gelecekte çok büyük sorunlara yol açabilir. lütfen grip gibi tartışmalara artık son verelim.

Omikron Alfa ve Wuhan tipi varyantına benziyor ve Mart 2020 ayında ilk evrimine başladığı düşünülüyor yani Deltadan çok önceye dayanıyor kökü. Üstelik aşılardan kaçabilme potansiyeli var o zaman Alfa ve Wuhan tipindeki ciddiyet niye şu anda yok? Virüsün bir şeyi değişmedi hala aynı sadece Delta çok ağırdı ama o da çok uzun bir evrim geçirdi Omikron da onun gibi olabilir bilemeyiz.

Koronavirüsler hakkında yapığı araştırmalar ile tanınan Ralph Baric ve ekibi: 2007'de Sars üzerinde çalışma yapar virüs fareye bulaşarak uyarlanır ortaya çıkan her varyant daha ağır hastalık yapar ve 15 kuşak sonrasında en öldürücü varyanta ulaşılır. Koronavirüsten kendini daha hafifletme ihtimalini en düşük ihtimallerden tutun. Çoğu viroloğun dedikleri bariz Antiviraller+Aşı yaygınlaşana kadar Maske N95+Mesafe , Havalandırma ve hızlı test kitleri bunu yaparsak virüsten çok daha hızlı kurtulabiliriz.

Resim

Einmal editiert, zuletzt von SnowManN ()

• Geçmiş olsun. Yaklaşık 6-7 sene önce bendede olmuştu su içmiyordum pek daha doğrusu çok az içiyordum sonra bir anda bi atak başladı acile zor atmıştım kendimi oda sıra gelmeden ağrı geçmişti kendiliğinden sonra daha iyi bir doktora gittiğimde taş olduğu belirlenmişti günde 1.5 2 litre civarı su içmem gerektiğini söylemişti daha sonrada dediğini yaptım ve kendiliğinden düştü çok şükür taşlar. Doktora gitseniz büyük ihtimalle taşlar çok büyük değilse sizede aynısını derler ama yinede görünün.

Eyvallah hocam. Su konusunda sıkıntım yok. Yaz kış içiyorum ama muhtemeldir ki fazla çay içmeden kaynaklı. Günde 20 bardağı düşmüyor. Fazlası var eksiği yok :) namussuz taş fena zıplatıyor. Acısını çeken bilir.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• forum.havaforum.com/attachment/141593/

456k teste bizde yuvarlak hesap 111k covidli hasta çıkmış yukarıda ki veri bugün avusturyada ki test ve vaka sayısı, 1m test yapmışlar 39k vaka çıkmış orada test Ücretsiz burada.

Biz bugün 1m test yapsaydık bizde vaka kaç çıkacaktı sizce?

bu arada 316.000 aktif vakadan sadece 1800 tanesi hastanede tedavi görüyor ve 38000 vakaya karşılık 16 ölümleri var ki son derece makul bizde neden vaka/ölüm oranları bu kadar yüksek anlamadım doğrusu ya yanlış tedavi uyguluyoruz ya da vakalar günlük 500.000 oldu

• SnowManN en ağırı ilk korona virüstü italyada 6.000 vakada 700-800 ölüm oluyordu % 12-13 olan ülkeler vardı mortalite oranının her varyant bir öncekinden daha hafif seyrediyor ki bunda bağışıklığın gelişmesinin ve virüslerin evrimsel sonuç olarak hayatta kalmak için bulunduğu konağı daha uzun süre yaşatması lazım bir de evrim dediğimiz olay seçilimden ibarettir ölüm oranı yüksek varyantlar seçilemiyor çünkü hastalığı yayamadan ölüyor veya ağır geçirdiği için karantinaya alınıyor ama hafif ve çok bulaşan virüs mutasyonları daha kalıcı hale geliyor kısaca koronavirüs zayıflayarak daha bulaşıcı ama daha az ölümcül hale gelicektir. gelmek zorunda çünkü ölüm oranı yüksek varyantların bulaşması daha zor

• SnowManN en ağırı ilk korona virüstü italyada 6.000 vakada 700-800 ölüm oluyordu % 12-13 olan ülkeler vardı mortalite oranının her varyant bir öncekinden daha hafif seyrediyor ki bunda bağışıklığın gelişmesinin ve virüslerin evrimsel sonuç olarak hayatta kalmak için bulunduğu konağı daha uzun süre yaşatması lazım bir de evrim dediğimiz olay seçilimden ibarettir ölüm oranı yüksek varyantlar seçilemiyor çünkü hastalığı yayamadan ölüyor veya ağır geçirdiği için karantinaya alınıyor ama hafif ve çok bulaşan virüs mutasyonları daha kalıcı hale geliyor kısaca koronavirüs zayıflayarak daha bulaşıcı ama daha az ölümcül hale gelicektir. gelmek zorunda çünkü ölüm oranı yüksek varyantların bulaşması daha zor

Dediğinizi gösteren hiç bilimsel bir veri yok çoğu virolog da tam tersini düşünüyor biz doktor değiliz kaynak paylaşın kendi söyleminizi yazmayın lütfen ben de öyle yapıyorum. İtalya'nın o zamanki ölüm rakamlarında aşılar yoktu şimdi 3. doz aşılar ve T hücrelerinin azda olsa koruması olduğunu unutmayın Omikron 3. dozlara karşı hala etkisiz BA.2(dışında) henüz yaygınlaşmadı tüm dünyada.

Ölüm oranı yüksek az bulaş diye de bir söylem çok yanlış bir söylem böyle bir şey tıpta yok bu söylemi kesin bir şekilde kanıtlayan makale okuduysanız paylaşmanızı rica ediyorum okumak isterim.

Einmal editiert, zuletzt von SnowManN ()